Vlašské ořechy prospějí našemu srdci i náladě. Diabetici by si je měli dopřávat denně

Vlašské ořechy prospějí našemu srdci i náladě. Diabetici by si je měli dopřávat denně
Vlašáky skladujte ideálně ve skořápce v prodyšných obalech. Zachovají si čerstvost po celý rok. Zdroj: Pixabay

Ořechy byly vyhledávanou pochoutkou již v pravěku a jejich obliba trvá dodnes. Kvůli nízkému obsahu sacharidů a vysokému podílu zdraví prospěšných tuků jsou vhodné i pro diabetiky. Mimo dalších výživově prospěšných látek nalezneme v ořeších i složky působící příznivě na lidskou psychiku. Kdo zrovna nemá vlašák na zahradě, může kvalitní ořechy snadno koupit na farmářských trzích a v prodejnách zdravé výživy. Pokud netrpíte obezitou, dopřejte si jich v dnešní náročné době plnou hrst každý den!

Máme to štěstí, že vlašským ořechům se v našich zeměpisných podmínkách dobře daří. Z botanického hlediska je vlašský ořech pecka plodu ořešáku královského (Juglans regia L.), který je někdy také označován jako ořešák vlašský. K nám dorazil ze severu Itálie a mnohdy se s odkazy na kočovné Vlachy setkáváme i v české architektuře. Navštívili jste například Vlašský dvůr v Kutné Hoře?

Tento mohutný listnatý strom dorůstá výšky až 45 metrů a plodů se na něm dočkáme nejdříve po čtyřech letech. Z jednoho dospělého stromu se průměrně sklízí až 50 kg ořechů.

Využití ořešáku je skutečně široké:

  • Ořechy konzumujeme buď samostatně jako výživnou potravinu, nebo se jejich lisováním získává vysoce kvalitní rostlinný olej.
  • Své oblíbence si našly i alkoholické nápoje vyráběné z nezralých ořechů – ořechová pálenka či likér.
  • Také jeho listů a oplodí (zelené vrstvy obalující ořechy) se hojně využívá pro jejich léčivé účinky i při výrobě kosmetických produktů.
  • Ořešák má své místo i v přírodním barvířství. Obsahuje totiž výrazně žluté až hnědé barvivo, s čímž jistě bude souhlasit každý, kdo někdy sbíral čerstvě popadané ořechy. Z oblečení i kůže se odstraňuje dost složitě!
  • V neposlední řadě nám tento rozložitý strom poskytuje kvalitní, pevné a na pohled velmi dekorativní dřevo.

Kešu ořechy: Zvláštní pochutina potěší chutí a doplní tělu chybějící živiny

Pravidelná konzumace těchto zvláštních oříšků je spojena s řadou zdravotních benefitů. Co kešu vlastně obsahují a proč jsou pro nás vhodná? Není ...

Pozor na kameňáky, louskají se velmi těžko

Známe několik desítek odrůd vlašských ořechů, které se liší velikostí, tvarem i barvou jader. Nejběžnější jsou světle žlutá jádra, ale existují i červené varianty.

Ani skořápky nejsou u všech druhů stejné. Podle tvrdosti skořápky rozlišujeme takzvané:

  • papíráky (ořechy s měkkou skořápkou),
  • polopapíráky,
  • kameňáky (velmi špatně se louskají) – ty na své zahradě zřejmě pěstovat nechcete!

Jaké poklady najdeme pod skořápkou?

Plody ořešáku mají na povrchu zdužnatělou vrstvu. Pod ní se nachází pevná skořápka ořechu. Když je ořech dostatečně zralý, pouzdro praskne a ořech z něj vypadne. Po rozlousknutí tvrdé skořápky získáme jedlé jádro.

Z nutričního hlediska jsou vlašské ořechy velmi výživné. Obsahují přibližně:

  • 70 % tuků – především zdravé omega-3 nenasycené mastné kyseliny
  • 18 % bílkovin
  • 3 % sacharidů
  • vitamíny skupiny B, C, E a kyselinu listovou
  • minerální látky, jako je hořčík, měď, vápník, železo či zinek
  • antioxidanty (obsaženy ve vyšším podílu než tomu je u jiných druhů ořechů)

Protein budoucnosti: Cvrčci předčí nejlepší hovězí. Diabetikům nabízí optimální výživovou hodnotu

Cvrčci mají kromě optimálního složení mnoho dalších výhod, zejména ekonomických a ekologických. Naše konzumní společnost je nucena hledat ...

Léčivé účinky ořechů poznáme již od pohledu

Zajímá vás, čemu vlastně ty vlašáky prospívají?

Mozek. Již svým tvarem připomínají ořechy tvar mozku. Tím se nám příroda snaží naznačit, pro jaký orgán jsou ořechy obzvláště prospěšné.

Pro potraviny tohoto typu se vžil anglický název „brainfood“, tedy výživa pro mozek.

I malé děti, u kterých dochází k rychlému vývoji mozku, mohou konzumovat oříšky v namleté formě, přimíchané například do jogurtu.

Metabolismus. Podle výsledků americké studie konzumace těchto ořechů významně ovlivňuje metabolismus cukrů a tuků u diabetiků. Aby bylo dosaženo prospěšného efektu, je třeba sníst přibližně 50 g ořechů denně.

Srdce. Díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin jsou ořechy důležité pro správnou funkci kardiovaskulární soustavy. Jejich konzumací dochází ke snížení rizika onemocnění srdce, s čímž souvisí i jejich další benefit – snížení krevního tlaku.

Rakovina. Výzkumy dokazují, že díky vysokému obsahu antioxidantů působí preventivně proti vzniku rakoviny.

Nervy. Ne nadarmo se říká, že ořechy jsou dobré na nervy. Pokud tedy trpíme výkyvy nálad, depresemi či hůře zvládáme stres, představují oříšky tu správná volbu.

Ořechová jádra skladujte v chladu a temnu

Ořechy potřebujeme celoročně – vánoční cukroví si bez nich jen těžko představíme. Pokud si vyrábíte domácí müsli směsi, jsou mimo ovesných vloček dalšími oblíbenými ingrediencemi právě ořechy a semínka. Jak tedy ořechy správně skladovat, aby si zachovaly prospěšné látky co nejdéle?

  • Nejprve je třeba je pečlivě vysušit. Dobře skladované nevylouskané ořechy ve skořápce nám vydrží i několik let.
  • Pokud chceme uskladnit ořechy již vyloupané, mějme na paměti, že kvůli vysokému obsahu tuků jsou náchylné ke žluknutí a také snadno plesniví.

Pozor, pokud chutnají ořechy hořce, je to znamení, že jsou žluklé! Konzumaci se v tomto případě rozhodně vyhněte.

  • Ořechy se doporučuje skladovat ve vzduchotěsné nádobě v suchu a temnu, takto vydrží přibližně jeden měsíc. V případě namletých ořechů je nejlepší variantou lednička či mrazák, kde je snadno uskladníte třeba v lock-and-lock dózách.

Vyzkoušejte zavařené ořechy či ořechy v medu

  • Možná někoho překvapí, že ořechy lze i zavařit ve sklenicích, podobně jako ovoce. Stačí je 20 minut povařit ve vodě o teplotě asi 80 °C.
  • Jinou luxusní možností, jak prodloužit čerstvost ořechů, je jejich naložení do medu.

V obchodech jsou k dostání ořechy máčené v čokoládě, jogurtové polevě či karobu. Pro diabetiky je nejvhodnější tzv. natural forma nebo šetrné zpracování pražením. Vsaďte na přírodní mlsání a dopřejte si denně zdravou svačinku v podobě vlašských jader!

Zdroje: ochutnejorech, diabetesjournals, ncbi.nlm, healthline

6259

Diskuze k článku