Ženšen poskytne energetickou vzpruhu tělu: Diabetici jej ocení jako pomocníka s hladinami krevní glukózy
Vitamíny B u diabetu: B12 je jeden z esenciálních prvků, který pomůže předcházet poškození nervů
Zdroj: Freepik
Důležitost vitamínů B pro lidský organismus je neoddiskutovatelná. Hrají roli při mnoha buněčných procesech. Jsou součástí úspěšné krvetvorby, podporují zdravé funkce imunitního systému. Diabetici je ocení opravdu na všech frontách.
Vitamíny skupiny B jsou potřebné pro to, aby vaše tělo fungovalo tak nejlépe, jak jenom dokáže. Podporují bystrou mysl i krásnou pokožku. Postarají se o zachování energetických rezerv a pochopení jejich jednotlivých funkcí může diabetikům soužití s cukrovkou velmi usnadnit.
Kde najít vitamíny B a jak je nejlépe doplnit do těla?
Vitamíny B jsou rozpustné ve vodě a důležité pro zachování organismu v co nejlepším stavu. Můžeme mluvit souhrnně o kombinaci vitamínů B známé pod názvem B-komplex. Každý jeden vitamín z této skupiny má specifické terapeutické účinky a lze jej užívat samostatně, případně v různých kombinacích s dalšími vitamíny a minerály. Vitamíny B6, B9 a B12 mají velmi podobné působení. Deficity vitamínů B se projevují poměrně významně na celkovém zdravotním stavu těch, kteří jimi trpí.
Nedostatek vitamínů B v organismu se projevuje únavou, potížemi s koncentrací i celkovou pamětí, pomalými reflexy.
Můžete mít rovněž potíže s bolestí svalů a pociťovat brnění v končetinách. Pod označením B-komplex najdete vitamíny B1 (thiamin), vitamín B2 (riboflavin), vitamín B3 (niacin), vitamín B5 (kyselina pantotenová), vitamín B6 (pyridoxin), vitamín B8 (biotin), vitamín B9 (kyselina listová nebo folát) a vitamín B12 (kobalamin nebo také kyanokobalamin).
Kde je najít v potravinách:
- Vitamín B1 najdete v pivovarských kvasnicích, luštěninách, ořeších, celozrnném pečivu.
- Vitamín B2 získáte z živočišných orgánů, převážně hovězích jater, ledvin nebo srdce. Pro ty, kteří je z jakýchkoli důvodů nechtějí konzumovat v rámci svého jídelníčku, je výborným řešením doplnění tohoto vitamínu praktická orgánová výživa. Rostlinné zdroje pak hledejte v zelené zelenině, lahůdkovém droždí, pšeničných klíčcích, houbách.
- Vitamín B3 dodáte do těla pomocí divoké rýže, celozrnného pečiva, ořechů, ovesných vloček, mandlí, ječmene a také luštěnin. Živočišné zdroje jsou pak maso, drůbež, ryby a mléčné produkty.
- Vitamín B5 obsahují telecí játra, ořechy, sójové produkty, ovesné vločky, pohanka nebo slunečnicová semínka.
- Vitamín B6 najdete kromě slunečnicových semínek, lahůdkového droždí, luštěnin, ořechů a pohanky také v banánu a avokádu.
- Vitamín B8 poskytují rostlinné i živočišné zdroje jako ořechy, vaječný žloutek, ryby, květák, banány, játra.
- Zelená zelenina jako brokolice, špenát nebo oblíbený gurmánský chřest dodají organismu vitamín B9, stejně jako pomeranče nebo fazole.
- Vitamín B12, jehož nedostatkem trpí lidé, kteří nejedí živočišné produkty, se nachází v mase, vejcích, sýrech a mořských plodech.
Peptické vředy: Komplikace, která zaslouží pozornost také u diabetu
Co se týče problematiky vnitřních vředů, můžete se setkat se souhrnným označením „peptický vřed“, které se používá nejen pro vředy žaludeční, ale ...
Důležitost vitamínů B pro udržení celkového zdraví nejen u cukrovky
Vitamíny skupiny B jsou nezbytné pro metabolismus sacharidů, lipidů a bílkovin. Je potřeba, aby byly doplňovány do organismu pomocí stravy nebo potravinových doplňků, naše tělo si umí vyrobit pouze vitamín B12, a to ještě ve velmi omezeném množství. Do organismu je proto musíme doplňovat pomocí vhodně zvolené stravy nebo potravinových doplňků. Jsou důležité pro úspěšnou tvorbu energie a rovněž i činnost nervové a svalové soustavy.
Problém s nedostatkem vitamínů B může nastat u starších lidí, kteří odmítají jíst některé potraviny živočišného původu, u vegetariánů a veganů, nebo pacientů užívajících některé druhy medikace, která ovlivňuje jejich využití organismem.
Porozumění jednotlivým funkcím vitamínů B v organismu je nasnadě, pomůže k lepšímu pochopení jejich důležitosti pro tělo, podpoří přemýšlení o skladbě vašeho jídelníčku:
Jak fungují jednotlivé vitamíny B:
- Vitamín B1: Úroveň energetického a nervového systému, metabolické funkce.
- Vitamín B2: Tvorba energetických rezerv, metabolické i zrakové funkce, kožní zdraví. Hraje roli při úspěšném hojení ran a jeho nedostatek může u diabetiků způsobit pomalejší regeneraci kožních poškození.
- Vitamín B3: Hormonální syntéza, metabolické funkce, krvetvorba.
- Vitamín B5: Tvorba hormonů a neurotransmiterů, nervové přenosy, krvetvorba, energetické rezervy, metabolické funkce.
- Vitamín B6: Syntéza hormonů, bílkovin neurotransmiterů, krvetvorba, transport kyslíku v organismu, modulace imunity, syntéza DNA, u diabetiků hraje roli při regulaci hladin krevního cukru.
- Vitamín B8: Metabolické funkce, buněčné dělení.
- Vitamín B9: Syntéza DNA a RNA, metabolické funkce, regulace homocysteinu v krvi (společně s vitamíny B6 a B12), nervová soustava, imunitní odpovědi, hojení pokožky.
- Vitamín B12: Nervosvalové funkce, syntézu DNA a RNA, tvorba červených krvinek.
Rybíz: Sezónní ovoce, které pomůže vyhladit vaši pokožku díky vitamínu C
Černý, červený nebo bílý rybíz? Výběr je pouze na vás. Ať už sáhnete po jakémkoli z nich, neprohloupíte. Všechny jeho druhy jsou totiž nejen ...
Vitamín B12 pomáhá u cukrovky snižovat riziko neuropatického poškození
Vědci se zajímali o vliv konkrétní medikace, která se běžně používá pro léčbu diabetu II. typu, v jejímž důsledku může vzniknout nedostatek vitamínu B12 v organismu pacienta, což vede ke vzniku neuropatických potíží. Konzultace s ošetřujícím lékařem a pravidelné kontroly hladin jmenovaného prvku v organismu jsou klíčovými body, které mohou snížit riziko nervového poškození. Systematické doplňování tohoto vitamínu pomocí stravy a vhodně zvolených potravinových doplňků může opravdu velmi pomoci.
Zdroje: Researchgate.net, Webmd.com, Ncbi.nlm.nih.gov
2254