Low cost cestování s cukrovkou nemusí být strašákem. Nezapomeňte však na diabetický pas
Vitamin Mňam: Potěšení z jídla může přispět ke zdraví
Zdroj: Pixabay
Jídlo patří k největším potěšením v životě. Věděli jste ale, že požitek z jídla má významný přínos pro zdraví? Vychutnávání jídla podporuje trávení, může zlepšit vztah člověka k jídlu, může pomoci překonat poruchy příjmu potravy, zlepšuje náladu a mnoho dalšího.
V některých případech je dostatek vitaminu mňam stejně důležitý jako to, co máte na talíři.
Psychologie jídla
Vědci již léta studují vědecké poznatky o tom, co stojí za jídlem pro potěšení. Jejich zjištění jsou zajímavá. Z fyziologického hlediska se potěšení, které mají lidé z konzumovaného jídla, projevuje jak v našich ústech, tak v našem mozku. Vede totiž k uvolňování dopaminu. Dopamin je často označován jako „hormon štěstí“, protože aktivuje dráhy odměny v mozku, což přispívá k pocitu štěstí a klidu, k motivaci a soustředění.
Některé starší výzkumy naznačují, že lidé s obezitou mohou mít narušenou citlivost na dopamin, což je vede k přejídání, aby dosáhli přiměřeného požitku z jídla. Pokud však chemie mozku funguje správně, může náš požitek z jídla vést k fyzickým přínosům.
„Když si pokrm, který jíme, vychutnáváme a stimulujeme dopamin, ve skutečnosti jídlo trávíme a metabolizujeme efektivněji,“ říká terapeutka a dietoložka Aneta Storch. „Když pak – v reakci na příjemný zážitek z jídla – dojde k uvolnění, náš nervový systém přejde do režimu odpočinku a trávení, což nám umožní plně rozložit a využít živiny ze snědeného jídla.“
Můj příběh: Celý den trávím před obrazovkou a třeští mi hlava. Změnit to ale nemohu
„Ještě před pár lety jsem byla v pohodě,“ říká paní Jana. „Možná to bylo tím, že jsem byla mladší, nebo tím, že jsem u počítače a mobilu ...
Podpora zdravějšího stravování
Potěšení z jídla může podpořit i zdravější stravování. V rámci rozsáhlého systematického přehledu z roku 2020 se vědci zaměřili na přezkoumání 119 studií o souvislosti mezi požitkem z jídla a zdravým stravováním. Většina studií uváděla pozitivní souvislosti mezi požitkem z jídla a výsledky stravovacího režimu. Studie z roku 2015 například spojovala větší potěšení z jídla s lepším stavem výživy. Další studie zdůraznily význam požitku ze zdravých potravin pro podporu výživné a vyvážené stravy.
„Panuje přesvědčení, že ‚zdravé‘ jídlo musí být bez chuti, případně že nechutná dobře. Ale to prostě není pravda,“ říká dietoložka a certifikovaná poradkyně pro intuitivní stravování Sarah Gold Anzlovar. „Když jíme jídlo, které nám chutná, zvyšuje se naše spokojenost, což může skutečně zlepšit kvalitu stravy a snížit pravděpodobnost neustálého přejídání nebo záchvatů přejídání.“
Emocionální hodnota jídla
Stolování by bylo dost nudné, kdyby jídlo mělo být jen pouhými „pohonnými hmotami“. Jídlo nás spojuje s našimi blízkými i s naším kulturním dědictvím. Je to prostě nejen fyzická, ale i emocionální výživa:
- Požitek z jídla zlepšuje sociální vazby. Co by to bylo za večírek nebo rodinné setkání bez něčeho k zakousnutí? Když si lidé vychutnávají jídlo ve společnosti dalších osob, přispívá to k pocitu štěstí, uvádí studie z roku 2015.
- Požitek z jídla poskytuje fyzickou a emocionální útěchu. Každý z nás si určitě vzpomene na chvíle, kdy byl jako dítě nemocný a maminka mu uvařila silný hovězí vývar, který mu přinesl úlevu a útěchu. Nebo možná máte oblíbený moučník, který vám v dětství pekla vaše babička a který vám vždycky přinese příjemné vzpomínky a s nimi pocit klidu a bezpečí.
Potěšení z jídla pomáhá zbořit zdi dietní kultury
Jedním z charakteristických rysů dietní kultury (diet culture) je, že máme potřebu odmítnout jídlo, které máme rádi, pokud je kalorické nebo tučné. Problém dietní kultury se týká spousty z nás. Ať už jde o mediální masáž, náhodou zaslechnuté rozhovory kolemjdoucích, masové předsudky vůči silnějším, nebo naopak příliš hubeným lidem, případně posedlost zdravým životním stylem. Když se zkusíme zamyslet, možná odhalíme spoustu nelogických vzorců ve vlastním myšlení a zvyklostech. Rozhodnutí vědomě si vychutnávat to, co jíte, pomáhá tuto škodlivou mentalitu zlomit.
„Když jsou všechny potraviny – včetně těch nejchutnějších – povoleny bez pravidel, tělo se naučí důvěřovat, že dostane to, co potřebuje,“ říká Aneta Storch. „Vytvoření ‚povolení‘ pro tyto potraviny, které byly označeny jako ‚špatné‘ nebo ‚zakázané‘, je důležitým krokem v procesu uzdravování a může někomu pomoci cítit větší klid, sebedůvěru a svobodu v souvislosti s jídlem.“
Jitrocel není jen na kašel. Snižuje cholesterol, hojí bércové vředy a reguluje glykémii
Není jitrocel jako jitrocel – existuje totiž více než 200 druhů. My se podíváme na tři základní druhy a jejich léčivé schopnosti. Většina ...
Požitek z jídla nás spojuje s naším kulturním dědictvím
Výzkumy již po desetiletí dokazují, že pocit sounáležitosti je pro duševní zdraví životně důležitý. Co jiného nám může přinést větší dojem sounáležitosti než pocit, že jsme součástí rodiny nebo kulturního dědictví? A právě tady hraje požitek z jídla ve společnosti dalších osob důležitou roli. „Kultura a tradice slouží jako forma spojení s ostatními i se sebou samým,“ říká Aneta Storch.
Potěšení plus výživa rovná se dokonalý pár
Jen málo věcí v životě se vyrovná každodenní radosti z jídla. Jídlo, které konzumujeme, vyživuje naše tělo, uklidňuje našeho ducha a potěší naše chuťové pohárky. Chcete-li na svůj stůl přinést více potěšení, zkuste začít v malém. „Když si připravujete jídlo nebo svačinu, zkuste se zamyslet, jestli by nešlo udělat něco, aby pokrm byl ještě o 10 procent příjemnější,“ doporučuje Aneta Storch. Někdy stačí přidat k salátu kvalitní sýr, místo vody nalít na ovesné vločky plnotučné mléko nebo smetanu – a zážitek z jídla bude hned o úroveň vyšší. Kombinace zdravé, kvalitní stravy a potěšení z jídla může výrazně přispět k vašemu zdraví.
Zdroje: healthline.com, dále dle textu
792