Největší mýty o cukrovce: Spousta sladkostí, mateřství s diabetem i řízení motorových vozidel
Vitamín K: Kanadští vědci tvrdí, že tato esenciální živina může hrát roli v účinné prevenci diabetu
Zdroj: Freepik
Příjem vitamínů a minerálů je důležitý pro správné fungování vašeho těla. Jejich dostatečné množství napomáhá k tomu, aby dobře fungovalo. Některé z nich jsou velmi prospěšné u diabetu.
Hrají roli například při udržení zdravého pohybového aparátu a podílejí se na enzymatických reakcích. Spolupracují při mnoha procesech v organismu, které by bez nich nemohly proběhnout. Jedním z těchto důležitých vitamínů je vitamín K.
Proč by měl vitamín K zajímat diabetiky?
Vitamín K, který se rozděluje podle původu (rostlinný K1, živočišný K2 a syntetický K3), je rozpustný v tucích. Hraje podstatnou roli při srážení krve tím, že aktivuje některé koagulační faktory, a zabraňuje tak krvácení. Je rovněž nezbytný pro udržení dobrého zdraví kostí, protože usnadňuje působení osteokalcinu (kalcifikační protein).
Vitamín K je nezbytný pro růst kostí u dětí a dospívajících a při prevence vzniku osteoporózy v případě dospělých jedinců.
Je možné jej podávat i injekčně v případě onemocnění, které brání jeho střevnímu využití. Typickými příklady mohou být cystická fibróza nebo Crohnova choroba.
- Podle studie zveřejněné před třemi lety je vitamín K prospěšný diabetikům jako pomocník při regulaci projevů hyperglykémie.
- Tento vitamín se rovněž běžně používá při léčbě potíží pohybového aparátu, pro posílení funkcí kardiovaskulárního systému a v eliminaci vzniku krvácení.
- Další ze studií se zaměřovala na vliv suplementace vitamínem K na prevenci vzniku zlomenin. Výsledky části, která zahrnovala muže i ženy, ukázaly významnou souvislost mezi příjmem vitamínu K ze stravy a snížením rizika výskytu fraktur.
- Typicky je vitamín K indikován dětem ihned po narození, aby se zabránilo možné krevní ztrátě vedoucí k exitu.
- Je důležitou součástí v prevenci poškození mozku nebo kornatění tepen.
- Máte-li potíže s krevní srážlivostí, je nutné konzultovat užívání vitamínu K a dalších prostředků, které mohou mít vliv na funkce krevního oběhu, s ošetřujícím lékařem.
- Nadbytky vitamínu K jsou poměrně vzácné, v těle se moc neukládá.
- Nedostatek vitamínu K1 vede k poruchám krvetvorby, vitamínu K2 pak k potížím pohybového aparátu, které jsou navázané na snížení hustoty kostní hmoty.
- Při suplementaci je nutný lékařský dohled.
Britští vědci tvrdí, že poruchy plicních funkcí by měly být brány jako komplikace diabetu II. typu
Diabetici jsou ohroženi vznikem plicních potíží až dvakrát více než běžná populace. O tom, že by mohly být brány jako přímá komplikace cukrovky, ...
Vitamín K pod vědeckým hledáčkem a nové výsledky bádání
Díky letos zveřejněným přelomovým informacím, které se dostaly do světa z Kanady, lze mluvit o vitamínu K jako o faktoru, který může hrát podstatnou roli v prevenci diabetu. Tým vědců z Montrealu zveřejnil v časopise Cell Reports výsledky bádání, které ukazují na důležitost vitamínu K při správném fungování pankreatických beta buněk produkujících hormon inzulín.
Studie se opírá o schopnost vitamínu K podporovat tvorbu proteinů schopných regulovat koagulaci krve, zejména při gama-karboxylaci (enzymatická reakce).
Vědci nejprve pozorovali, že enzymy podílející se na gama-karboxylaci byly také ve velkém množství přítomny v beta pankreatických buňkách, které jsou zodpovědné za úspěšný management glykémie. Kanadský tým poté identifikoval nový gama-karboxylovaný protein nazvaný ERGP. Tento protein pomáhá udržovat fyziologické hladiny vápníku v beta buňkách, aby se zabránilo narušení sekrece inzulínu. Tento objev je dobrým startovacím bodem pro další bádání ohledně důležitosti vitamínu K v prevenci a managementu diabetu.
Diabetes a vysoký krevní tlak: Často jdou ruku v ruce a je potřeba si na ně dobře posvítit
Rychlá diagnostika diabetu i vysokého krevního tlaku však představuje praktickou nutnost k tomu, abyste je dostali pod co nejlepší kontrolu. A ...
Esenciální látka nejen pro udržení zdravého krevního oběhu
V potravinách se vyskytuje ve dvou formách, a to jako fylochinon nebo vitamín K1 (rostlinná verze) a menachinon, známý jako vitamín K2, dodávaný tělu pomocí živočišných produktů. Protože je citlivý na světlo, teplo a přirozenou oxidaci, je potřeba potravinové zdroje uchovávat v chladu a temnu a co nejrychleji je spotřebovat.
V případě, že jsou tepelně zpracovány, neměly by být zahřívány po více než nezbytně dlouhou dobu a ihned zkonzumovány, nedoporučuje se je znovu ohřívat. Kromě výše zmíněných druhů přirozeně se vyskytujícího vitamínu K existuje ještě syntetická verze, známá pod názvem K3 (menadion), která je diskutována z důvodu potenciální toxicity pro lidské zdraví.
Na jaké potraviny se zaměřit pro přirozené doplnění „káčka“:
- Vitamín K1 najdete převážně v listové zelenině jako špenát nebo listové saláty, různé druhy zelí, ale také chřest, petržel, artyčoky, fazole, pórek, mangold, hrášek, pastinák a pro někoho překvapivě i borůvky nebo mrkev.
- Vyskytuje se také v olejích, konkrétně sójovém a řepkovém.
- Výborným zdrojem rostlinné verze vitamínu K jsou rovněž mořské řasy.
- Vitamín K živočišného typu obsahují játra, rybí oleje, fermentované mléčné výrobky.
Zdroje: Cell.com, Ncbi.nlm.nih.gov, Researchgate.net
9960