Jezte zásadité potraviny: Dostaňte překyselení organismu pod kontrolu s chutí
Vitamín C v každodenní stravě: Předejděte bolesti svalů a vylaďte svoji glykémii
Zdroj: Pixabay
Přelom zimy v jaro je sice obdobím plným radostného očekávání teplejších dní, ale zvláště pro naše předky se jednalo o nejrizikovější část roku. Vitamíny nahromaděné v těle během léta a podzimu již spotřebovali a ke kýžené čerstvé dávce bylo tou dobou ještě daleko. Nebylo proto nezvyklé, že se koncem zimy začaly projevovat příznaky nedostatku vitamínů (tzv. hypovitaminózy), zvláště vzácného vitamínu C. Dnešní komerční doba nám „céčko“ dopřává i během zimy, a z nemocí našich předků tak nemusíme mít strach. Proč je vlastně vitamín C tak důležitý?
Většina rostlin a mnoho druhů živočichů si dokáže vitamín C syntetizovat přeměnou z glukózy či galaktózy. Primátům včetně lidí však bohužel chybí enzym odpovědný za přeměnu, a musíme tak tento vitamín získávat čistě ze stravy.
Nezbytný vitamín C
Vitamín C (známý též jako kyselina askorbová) je esenciální vitamín, který lidské tělo neumí vytvářet, a proto je nutné jej získat z potravy nebo z doplňků stravy. Tento vitamín má v těle mnoho funkcí, například:
- podporuje imunitní systém,
- pomáhá při tvorbě kolagenu,
- zvyšuje vstřebávání železa,
- poskytuje antioxidační ochranu.
Důležitost vitamínu C pro diabetiky spočívá v jeho schopnosti zlepšovat celkové zdraví, podporovat imunitu a snižovat riziko přidružených komplikací diabetu, jako jsou poškození očí, nervů a ledvin.
Jarní plevel na talíři: Rozveselí každé jídlo a zlepší glykémii
K tuzemským jarním otužilcům patří beze sporu drobný, bíle kvetoucí ptačinec, nenápadná bršlice kozí noha, známá kopřiva či fialový popenec. O ...
Vitamín C pomáhá diabetikům
Kyselina askorbová zodpovídá za mnoho metabolických pochodů, které jsou v ohrožení zvláště u diabetiků a lidí s metabolickým syndromem. S čím konkrétně může vitamín C pomoci?
IMUNITA
Diabetici jsou náchylní k infekcím a zánětům, což je způsobeno špatně fungujícím imunitním systémem. Vitamín C posiluje imunitní systém a chrání jej proti infekcím, čímž velice prospívá především oslabeným jedincům včetně diabetiků.
GLYKÉMIE
Výzkumy prokazují, že vitamín C může pomoci diabetikům snížit glykémii a také hladinu zánětlivých markerů v krvi. Studie dále ukázaly, že vitamín C snižuje hladinu glykovaného hemoglobinu (HbA1c), což je důležitý ukazatel dlouhodobého stavu glykémie u diabetiků.
SRDCE A CÉVY
Další studie dokazují, že přidání vitamínu C do stravy může snížit riziko kardiovaskulárních komplikací u diabetiků tím, že zlepšuje funkci cév.
OXIDATIVNÍ STRES
Jedním z dalších přínosů vitamínu C je jeho schopnost snižovat oxidativní stres v těle. Oxidativní stres je stav, kdy se v těle ve zvýšeném množství objevují volné radikály, které mohou poškozovat buňky a vést k různým onemocněním. U diabetiků je oxidativní stres zvyšován vysokou hladinou cukru v krvi a vitamín C pro ně představuje velmi užitečný antioxidant.
INZULIN
Další přínos vitamínu C pro diabetiky spočívá v jeho schopnosti zlepšovat citlivost na inzulin. Inzulin je hormon produkovaný slinivkou břišní, který umožňuje vstup glukózy do buněk. U diabetiků je často narušena funkce inzulinu a vitamín C může pomoci tuto funkci obnovit.
Čakrový seriál: Pátá čakra višuddha. Ke slovu se hlásí naše tvořivost a svobodný zvukový projev
Po prozkoumání nižších čaker múládháry, svádhišthány a manipúry jsme se v minulém díle seznámili se čtvrtou, srdeční čakrou anáhatou, kde se ...
V moderní stravě máme vitamínu C dostatek
Vitamín C snadno doplníte z mnoha rostlinných zdrojů, ovšem obvykle se nachází v relativně malých koncentracích. Výjimku tvoří určité druhy ovoce a zeleniny označované jako „superfoods“. Odkud lze získat tohoto vitamínu nejvíce?
Ovoce
- borůvky a jiné bobulovité ovoce (jahody, goji, brusinky, aronie, muchovník, černý rybíz atp.)
- citrusové plody
- kiwi
- rajčata
Zelenina
S “céčkem” se nemusíte bát předávkování
Denní potřeba vitamínu C je u každého jedince odlišná. Určité aspekty našeho života potřebu „céčkové“ podpory zvyšují. Co má především vliv na výši potřebné dávky?
- Pobyt v chladném prostředí
- Stres
- Kouření
- Infekční onemocnění
- Chronické a onkologické nemoci
- Trauma – psychické i fyzické
- Zvýšená námaha
- Těhotenství a kojení
Věděli jste, že…?
Odhaduje se, že průměrná potřeba vitamínu C je asi 20–200 mg na den.
Vitamín C lze samozřejmě také získat z doplňků stravy, které bývají naopak zbytečně předimenzované a jejich vysoký obsah naše tělo nedokáže efektivně zpracovat. Předávkování se však bát nemusíte. Jakožto vitamín rozpustný ve vodě se přebytky bez problémů vyloučí s močí.
Věděli jste, že…?
Vstřebatelnost vitamínu C závisí na jeho obsahu ve stravě. Přijímáme-li ho málo, je jeho vstřebatelnost velmi dobrá. Při nadbytečném příjmu naopak schopnost vstřebání klesá.
Nedostatek vitamínu C byl dříve problém
Snad nejznámějším projevem nedostatku vitamínu C jsou tzv. kurděje. Toto onemocnění vzniká při značně nedostatečném dlouhodobém příjmu vitamínu C pod 10 mg na den. Projevuje se vypadáváním zubů a celkovým chřadnutím organismu. Kurděje jsou nechvalně proslaveny jako „nemoc námořníků“, kteří při dlouhodobém pobytu na moři trpěli nedostatkem tohoto esenciálního vitamínu. Řešili to však chytře, na výpravy si s sebou vozili trvanlivé kysané zelí!
S kurdějemi se v moderní době takřka nesetkáme. Daleko častějším strašákem je tzv. částečný deficit – hypovitaminóza, která se u nás objevuje zejména v předjaří. Projevuje se únavou, větší náchylností k infekcím, nechutenstvím, podrážděností a svalovými bolestmi, zejména v lýtkách. Následuje krvácivost dásní a zapáchající dech. Při jakýchkoliv potížích tohoto charakteru byste měli zbystřit a nechat si provést analýzu obsahu vitamínu C v krvi!
S vitamínem C chybu rozhodně neuděláte. Vyhněte se jeho nedostatku tím, že zařadíte příjem potravin bohatých na vitamín C do každodenního jídelníčku. Můžete tak snadno předejít nepříjemným komplikacím.
Zdroje: ncbi.nlm, pubmed, ped.muni
10738