Viróza dokáže diabetika potrápit

Viróza dokáže diabetika potrápit

Akutní virová onemocnění mívají u diabetiků vleklejší průběh a mohou být provázeny zhoršením cukrovky samotné. Oproti lidem bez diabetu je nutné do léčby zahrnout častější měření glykémie a hlídat si dostatečný příjem tekutin.

Mezi nejznámější virová onemocnění paří chřipka, nachlazení a rýma, ale také opary, zarděnky, spalničky, obrna, příušnice, žloutenka, neštovice, vzteklina nebo HIV. My se tentokrát budeme věnovat jednomu z těch nejčastějších, které však dokáže diabetika pěkně potrápit – akutní střevní viróze.

Akutní střevní viróza

Pokud onemocní virózou diabetik, musíme u něj počítat se složitějším průběhem nemoci než u zdravého člověka. Glykémie budou ve většině případů vysoké, protože je snížená citlivost na inzulin, i přesto že není chuť k jídlu. Největší pohromou jsou potom z těch běžnějších infekcí „střevní virózy“, zejména ty spojené se zvracením. Střevní viróza, kterou provází především průjem, se může na první pohled zdát být jednodušší. Je zde ale jedna zákeřnost: střevní sliznice je postižená infekčním zánětem, složky potravy se mohou nepředvídatelně vstřebávat a může tak dojít i k hypoglykemii. Toto je však spíše výjimka, jinak jsou glykémie většinou vysoké.

Léčba

Podstatná je nejen léčba virózy samotné, ale i stabilizace hladiny cukru v krvi vyžadující úpravu dávkování inzulinu apod. Běžná onemocnění spojená s horečkou, schváceností a bolestmi vedou ke zvýšené potřebě inzulinu (o 25-100 % zavedené obvyklé dávky). I při nechutenství a snížení porcí jídla obvykle není třeba přívod inzulinu snižovat, ale naopak zvýšit. Energii dodáváme v podobě rychle vstřebatelných cukrů. Nemocnému také pravidelně nabízíme nápoje (vodu, minterálky, čaje). O způsobu léčby se vždy poraďte se svým lékařem, některé stavy dokonce vyžadují hospitalizaci!

Kdy raději do nemocnice?

  • Pokud průjem a zvracení přetrvávají a nemocný neudrží tekutinu ani jídlo.
  • Množství kteolátek v krvi nebo v moči je příliš velké, nebo se nezmenšuje po podání zvýšené dávky inzulinu
  • Domácí léčba nevede ke zlepšování stavu
  • Máme-li podezření na závažnější onemocnění (zánět slepého střeva, zánět ledvin, zápal plic…)
  • Dojde-li k poruše vědomí (důvodem může být i výraznější spavost a celková ochablost)

Jak často měřit glykemie a ketolátky?

Obecně platí, že je důležité měřit glykemii a množství ketolátek častěji a reagovat na aktuální situaci (doporučuje se interval 1-3 hodin). Nelze dát obecnou radu, každý je jiný, každý průběh infekce je jiný. V každém případě je nutné mít možnost situaci zkonzultovat s lékařem alespoň po telefonu.

Může vás překvapit…

Po odeznění nemoci se může objevit i hypoglykemie, a to v době kdy se začne situace s inzulinovou citlivostí vracet do normálu.

 

 

 

4343

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku