Dejte šanci i zdravým zeleninovým pokrmům! Lilek nabídne (nejen diabetikům) pestrou paletu kulinářské tvorby!
Violka vonná je oblíbená nejen kvůli typické opojné vůni, byla zkoumána také jako podpůrný prostředek k léčbě diabetu
Zdroj: Pixabay
Violka vonná rozvoní brzy jarní okolí a upoutá svými krásnými, sytě fialovými květy. Věděli jste, že může tato nenápadná, ale o to prospěšnější rostlina přinést mnoho zajímavého i diabetikům?
Violka vonná má typicky místo v lidové medicíně i mytologii. Parfemáři využívají již po staletí její příjemnou vůni a její květy jsou navíc jedlé. Mohou posloužit nejen jako lék, ale také k ozdobě dezertů.
Používaná již ve starém Římě a opředená legendami
Violka vonná neboli Viola odorata roste hlavně v podrostu a na loukách. Kvete na jaře – od března do dubna – krásnými fialovými květy. Patří do čeledi violkovitých (Violaceae). I přes svou typickou malost a nenápadnost je to mazaný kolonizátor, který se poměrně rychle rozrůstá. Vyskytuje se po celém světě, preferuje chladná, vlhká místa, běžně roste do nadmořské výšky 1 000 metrů. Je to odolná trvalka vysoká asi patnáct centimetrů, má dlouhé řapíky a stopky spojené v růžici. Květy jsou velké 1–1,5 cm. Vyniká jemnou vůní, která je oblíbená u parfemářů i veřejnosti.
Římané zasvětili fialku bohyni Venuši a byla používána jako lék schopný oživit činnost srdce.
V květomluvě má různou symboliku, jednou z nich je láskyplná věrnost, skromnost a tajná láska. Jako císařský znak si ji vybral Napoleon. Najdete ji ve starých lékopisech bylinné medicíny, ve starověku se podávala pro potlačení migrén z opilosti. Je také jednou z jedlých jarních bylin, které si můžete nasbírat pro ozvláštnění jídelníčku:
-
Mladé lístky violky se konzumují syrové nebo vařené, v salátech, v polévkách nebo vývarech, fungují jako mírné zahušťovadlo, protože uvolňují rostlinný sliz.
-
Květy se zdobí saláty, anebo jsou kandovány v cukru a používají se jako ozdoba dezertů. Dodávají příjemnou voňavou chuť koláčům, sirupům, medům a octům, také se z nich vyrábí džemy a želé.
Kopřiva: pálivá přítelkyně krásy i jarního detoxu. Využijte ji pro podporu zdraví a management diabetu
Žahavá bylina, která se používá do jarních nádivek nebo jako náhrada špenátu, je plná vitamínů a dalších organismu prospěšných látek. Navíc je ...
Tradiční léčivá bylina pro detoxikaci
Ve violce vonné byla při vědeckých rozborech objevena kyselina salicylová, která funguje jako prekurzor aspirinu, což pomohlo lepšímu chápání jejího použití jako protibolestivého prostředku například při migrénách spojených s kocovinou. Dioscorides ji také indikoval jako protizánětlivý prostředek při infekcích očí, bolestech žaludku, Plinius ji pak doporučoval při abscesech a bolesti sleziny nebo potížích pohybového aparátu.
Listy violky se používaly jako změkčovací prostředek, oddenek a semena jako pročišťující činidlo.
Další typické indikace byly i bolesti uší, lupy, sv. Hildegarda míchala fialkovou šťávu s fenyklem a růží jako protibolestivou směs a pro snížení projevů očního zánětu. Fialka byla podle ní dobrá také jako bylina proti melancholickým stavům, obzvlášť svařená ve víně s lékořicí a galangálem. V 16. a 17. století se objevuje módní boom používání fialkového sirupu jako mírného projímadla. Semena se těšila zájmu bylinné medicíny pro použití u ledvinových kolik a proti zadržování moči v organismu.
Několik faktů o sběru a uchovávání:
-
Typicky se květy violky vonné sklízí v březnu. Je dobré je sbírat ráno za slunečného počasí.
-
Listy se sbírají o něco později, od dubna, maximálně do června. Pokud jde o kořeny, ideální čas je pro ně září až říjen.
-
Pro potřeby chutné bylinné infuze lze míchat s maceškami a dalšími chutnými bylinami, růžovými lístky.
-
Z listů se připravuje odvar, stejně tak z kořene.
-
Pro potřeby obkladu se drtí čerstvé lístky, květy. Lístky se mohou také povařit a vyluhovat po dobu 10 minut, následně pak v nálevu namočit gázu a přiložit lokálně na postižené místo.
Popenec obecný: Divoká jarní rostlina, která léčí plíce i klouby. Prospěje také diabetikům
Popenec obecný, kterému se říká také popenec břečťanový (Glechoma hederacea) patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), kde najdete typicky ...
Violka vonná má místo v bylinné medicíně a kosmetice i dnes
Fytoterapeuté dnes využívají fialky nejen díky příjemné sladké a jemné chuti typických fialových květů. Její terapeutické vlastnosti se používají také v kosmetice. Bylinné masti a přípravky na ošetření pleti i těla jsou vhodné pro zklidnění a výživu pokožky. Je přidávána do anti-agingové kosmetiky, má antimelaninový efekt, takže je schopna snižovat viditelné výkyvy v pigmentaci pleti a eliminuje její barevné nesrovnalosti.
Violka vonná je zvláčňující a uklidňující prostředek pro pokožku i sliznice.
Poslouží také jako diuretikum, čisticí prostředek, podporuje vylučování hlenu z přetíženého dýchacího aparátu a usnadní vykašlávání. Mírné projímavé účinky pomohou odlehčit při potížích trávení. Ve zvýšených dávkách určených školeným fytoterapeutem funguje jako dávidlo. Při zevním použití pomáhá bojovat proti nervozitě, stresu a nespavosti.
Kde jinde se ještě používá?
-
Poruchy trávicího traktu jako podráždění a záněty, úplavice, žaludeční a dvanáctníkové vředy, zažívací potíže, otravy jídlem, u dětí a choulostivých lidí, kde je potřeba jemné očisty (pozor na nadměrné dávky, mohou způsobit nevolnost a průjem).
-
Poruchy vezikorenální sféry, jako jsou záněty ledvin a močového měchýře, bolesti pohybového aparátu (revma, dna, osteoporóza).
-
Při očních poruchách.
-
Při orálních onemocněních jako afty nebo jiné potíže spojené s dutinou ústní.
-
Při akné, vyrážkách, proleženinách, modřinách, vředech a ranách.
-
Byl zkoumán také vliv extraktů z violky vonné jako prostředku prevence vzniku diabetu a rozvoje jeho komplikací na zvířecích subjektech (potkani). Hladina cukru u nich při podávání vodného a hydro-alkoholového extraktu klesla v návaznosti na jeho podávanou koncentraci.
-
Další studie, která se věnovala predikci působení fialky vonné u diabetu, zjistila, že několik složek v ní obsažených, jako je rutin, eugenol, kyselina vanilová, stigmasterol a limonen, mají souvislost s aktivitou inzulínu a mohou být dobrými pomocníky pro snížení diabetických komplikací.
Upozornění: Jakákoli bylinná léčba by při diabetu měla být konzultována s ošetřujícím lékařem z důvodu možné interakce s medikamenty, které užíváte. Obzvlášť pokud jde o léky na ovlivnění hladiny krevního cukru, byliny mohou snížit, nebo naopak zvýšit jejich účinnost. Konzultací se vyhnete projevům hypoglykémie.
Zdroje: Nhs.uk, Health.harvard.edu, Anatomyjournal.ir, Britannica.com
2453