Vinobraní: Lahodný mok na srdce i dobrou náladu. Sklenka vína prospěje i diabetikům
Vinobraní je v plném proudu. Ochutnání vín od renomovaných vinařů je skvělým gurmánským i společenským zážitkem, takže pokud jste se dosud na vinobraní nevydali, je nejvyšší čas. Jen pozor na množství a na druh vína, zejména, pokud máte cukrovku. Suché víno může mít prospěšné účinky, ale základním předpokladem – a to nejen pro diabetiky – je střídmost.
Francouzi se ohánějí takzvaným francouzským paradoxem a tvrdí, že i přes vysokou spotřebu vína na osobu jsou zdravější než jiné národy, například Irové, kteří alkoholem také rozhodně nepohrdnou. Skutečnými příčinami lepšího zdraví Francouzů ale bude spíše vyšší fyzická aktivita a jejich láska ke kvalitnímu jídlu a čerstvým potravinám a také nižší konzumace průmyslově zpracovaných potravin.
Víno může mít pozitivní vliv na zdraví, říkají vědci
Pravdou však je, že vědci připouštějí pozitivní vliv umírněné konzumace vína na prevenci kardiovaskulárních onemocnění a také na prevenci rozvoje diabetu II. typu. Nicméně i přes potenciální prospěšné účinky vína je potřeba mít se na pozoru, zejména pokud jde o jeho množství.
Červené, bílé, nebo burčák?
Alkohol v malém množství působí povzbudivě. Po konzumaci vína se v mozku uvolňuje serotonin, který ovlivňuje naši náladu a odbourává stres. Je však potřeba konzumovat kvalitní vína a také vědět, po jakém víně sáhnout. Různé druhy vína totiž obsahují různé zdraví prospěšné látky.
- Červené víno – obsahuje významné množství flavonoidů, mimo jiné přírodní antioxidant resveratrol, který působí proti kardiovaskulárním onemocněním. Flavonoidy obsažené ve víně přispívají ke zmírnění zánětů, mají bakteriostatický a antivirový účinek, ovlivňují hladinu estrogenu v krvi, snižují hladinu cholesterolu v krvi a působí proti kornatění tepen. Kromě flavonoidů obsahuje červené víno i melatonin, který je také silným antioxidantem a přispívá k lepšímu spánku.
- Bílé víno – má močopudné účinky a potlačuje pocit hladu. Bílá vína jsou bohatá na látky příznivě působící na ledviny, což zajišťuje lepší vylučování toxinů.
- Burčák – je jednoznačně nejzdravější volbou mezi víny, ale má vysoký obsah cukru, takže diabetici by si měli konzumaci burčáku velmi dobře rozmyslet. Burčák kromě žádoucích stopových prvků obsahuje obrovské množství prospěšných kvasinek a vitaminů a také kyselinu pantotenovou a nikotinovou. Má prospěšný vliv na metabolické procesy a zažívací ústrojí, a navíc působí proti kožním a nervovým potížím.
Střevní parazité nadělají v těle paseku. Vypuďte vetřelce pomocí přírodních prostředků za pár korun
Střevní parazité se kromě kontaktu se zvířaty mohou dostat do trávicího traktu člověka i kontaminovaným syrovým jídlem, obvykle při konzumaci ...
Důležité je znát správnou míru
Potenciální pozitivní účinky vína jsou tedy jasné. Je však potřeba uvědomit si, že každé tělo je jiné, každý člověk má jiný metabolismus a stejně tak se u lidí různí rychlost odbourávání alkoholu. Proto by člověk měl k vínu přistupovat podobně jako ke sladkostem a neměl by překračovat zdravou míru, protože pak už by negativa mohla zvítězit nad pozitivy.
„Víno je potravina, lék i jed – je to jen otázka dávky.“ – Paracelsus, švýcarský lékař, alchymista a astrolog (16. století)
Víno jako prevence diabetu II. typu? Ano, ale je potřeba pít víno při jídle
Podle studie, kterou v březnu 2022 prezentoval na konferenci Epidemiology, Prevention, Lifestyle & Cardiometabolic Health Conference 2022 doktor Robert H. Eckel, M.D. FAHA, dřívější prezident asociace American Heart Association, může pití vína při jídle přispívat ke snížení rizika diabetu II. typu. Vědci došli v rámci studie, která zahrnovala 312 tisíc osob, k závěru, že pozitivní vliv na prevenci diabetu má pouze víno, které je konzumováno společně s jídlem (nikoli samotné), přičemž musí být konzumováno pouze v mírném množství. Prospěšná je údajně maximálně jedna sklenice denně u žen a dvě sklenice denně u mužů. To samozřejmě platí pro zdravé jedince.
Diabetici by měli volit suché víno
Z hlediska kalorických hodnot má 200 ml červeného sladkého vína cca 200 kcal, zatímco stejné množství polosladkého červeného vína 150 kcal a suchého jen 148 kcal. U bílého vína jsou hodnoty nižší. 200 ml bílého sladkého vína obsahuje 190 kcal, polosladkého 160 kcal a suchého 125 kcal. Bílé i červené víno má střední glykemický index. Diabetici by měli sáhnout spíše po suchém bílém víně. A v horkých letních dnech určitě skvěle osvěží vinný střik.
Lněné semínko pomůže proti parazitům, při zácpě, pálení žáhy a ocení jej i diabetici
Len. Vypadá obyčejně – a přitom je velmi neobyčejný. V našich krajích se odnepaměti používá k výrobě textilií. Ale léčebné využití lněného ...
Kam se vydat na vinobraní?
V celém Česku ještě stále probíhá řada vinobraní. Například v Praze můžete o víkendu 22.–24. září zavítat na Vysočanské vinobraní Na Máchalce, kde najdete nejen skvělé víno, ale i doprovodný kulturní program. Stejně tak můžete o víkendu vyrazit na Lázeňské vinobraní Jeseník, kde bude k tanci hrát cimbálová kapela. Na jihu Moravy se můžete vydat na Lázeňské vinobraní Hodonín, které končí 23. září, nebo třeba na Sedlecké vinobraní. A pokud chcete ochutnávku vín spojit s krásným výletem na hrad, můžete se o víkendu 23.–24. září vydat třeba na tradiční dvoudenní slavnosti vína, které pořádá městys Karlštejn.
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, heart.org, cpzp.cz, ceskevylety.cz
3288