Vhodné stravování pro diabetiky? To nízkosacharidové!

Vhodné stravování pro diabetiky? To nízkosacharidové!
Každou změnu v jídelníčku konzultujte se svým diabetologem Zdroj: Shutterstock

Mezi odbornou veřejností panují nejrůznější klamné informace o tom, jak může být nízkosacharidová dieta pro diabetiky nebezpečná. Takové představy pramení především z nedostatku dlouhodobých dat. Naštěstí se v odborné literatuře čím dál častěji objevují studie o pozitivních účincích nízkosacharidového stravování, tj. například redukce hmotnosti nebo snížení dávek inzulínu.

V lékařské praxi se nízkosacharidové stravování, neboli low carb, používalo po staletí. V éře před vynálezem inzulínu byla tato metoda jednou z prvních léčebných postupů vhledem k diabetu. S nástupem léků však byla technika vynechání sacharidů pozapomenuta. Avšak ani nejmodernější léky a technologie nepřeváží důsledky nevhodného stravování. S tradiční diabetickou dietou musíte striktně počítat všechny přijaté sacharidy, s low carb verzí vás nic takového nečeká.

„Nízkosacharidová strava je v české diabetologii zatím popelkou opředenou obavami zejména z hlediska bezpečnosti,“ tvrdí přední diabetoložka fakultní nemocnice v Praze MUDr. Hana Krejčí ve své práci Nízkosacharidová strava v léčbě diabetes mellitus.

Definice nízkosacharidového stravování a jeho podstata

Jako každá jiná metoda stravování, i tato má svá pravidla, která je třeba dodržovat, má-li vést k vytouženému cíli (ztráta hmotnosti, úprava hladin glykémie apod.). Zásadním principem je omezit sacharidy jako primární zdroj energie. Touto redukcí sáhne tělo po jiném zdroji energie – tuku. V prvním týdnu se můžou dostavit nepříjemné pocity, jako je únava, deprese, hlad a nespavost. Po odeznění však přichází naopak nový příval energie, ztráta chuti na sladké a mnoho dalších benefitů.

Nízkosacharidové stravování dělíme od striktního dodržování až po volnější přístup. Doporučuje se zvolit přísnější režim a postupem času přejít k volnějšímu režimu tak, aby bylo stravování především dlouhodobě udržitelné.

  • Ketogenní stravování – do 50 g sacharidů/den.
  • Nízkosacharidové stravování – od 50 do 100 g sacharidů/den.
  • Volnější nízkosacharidové stravování – do 130 g sacharidů za den.

Co by ve vašem jídelníčku nemělo být?

Vždy záleží, jakou variantu nízkosacharidového stravování zvolíte, ale primárně je nutné vyřadit z jídelníčku veškeré přidané cukry, škroby ve formě pekárenských výrobků, rýži, těstoviny, knedlíky a podobné přílohy. Vynechat byste měli z konzumace i veškeré sladkosti, slazené nápoje, obilné kaše a slazené mléčné produkty. Přísnější varianty ze stravy dokonce vyřazují ovoce, některé sladké druhy zeleniny (kukuřice, hrášek, křen, pastinák apod.) a luštěniny.

Tip: Nízkosacharidové stravování neznamená nahradit skutečné potraviny za ty v prášku. Práškové varianty do zdravého stravování nepatří – váš jídelníček by měl být vždy výživově hodnotný, pestrý a ze skutečných potravin.

Co by ve vašem jídelníčku nemělo chybět?

Nízkosacharidové stravování si zakládá na zvýšeném příjmu zeleniny (především veškerá zelenina zelené barvy) a na zvýšeném příjmu kvalitních tuků v podobě olivového oleje, sádla, ořechů a semínek. Dále je vhodné zařadit do takového menu avokádo, houby, vejce, neslazené kefíry, skyry a tvaroh. Volnější varianta dokonce umožňuje konzumaci menšího množství bobulovitého ovoce, luštěnin, celozrnných obilovin, ale také brambor.

Food swaps může diabetikovi prospět. Proč dát šanci “výměně surovin”?

Vyzkoušejte květákové rizoto. Neuvěříte, jak je dobré.  Pro diabetika je nejvýhodnější zaměřit se na nízkosacharidové stravování. Nemusí se ...

Rizika, která s sebou přináší nízkosacharidové stravování

Nebezpečím jídelníčku s omezeným množstvím sacharidů je sklouznutí ke konzumaci snadno dostupných, ale příliš nekvalitních potravin (především uzenin). Dalším rizikem je navýšení příjmu tuků, ale současně i nedostatečné snížení příjmu sacharidů, což vede nejenom ke kolísavé glykémii, ale také k nárůstu hmotnosti. Problémem bývá též nadbytek bílkovin ve stravě, který může poškodit nejen proces ketózy, ale také způsobí zažívací potíže (bílkoviny by neměly přesáhnout 2 g na kilogram živé váhy). Pozor! Low carb stravování má i své kontraindikace! Jsou to zejména vrozené poruchy metabolismu tuků, primární dyslipidémie, porfyrie a chronická pankreatitida.

Nízkosacharidová dieta a s ní spojená nutriční ketóza nevede k diabetické ketoacidóze. Ta je spojena s celkovým rozvratem vnitřního prostředí.

Výhody, které low carb strava nabízí

Nespornou výhodou nízkosacharidové stravy je redukce tukových zásob, které trápí zejména lidi s diabetem 2. typu, ale mnohdy i diabetiky 1. typu. Snížení tukových zásob navíc snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a vysokého krevního tlaku. Dále má low carb strava příznivý vliv na glykémii – nedochází k hyperglykémiím, případná hypoglykémie se dostavuje velmi pomalu a je dostatek času na ni reagovat. Diabetici, kteří uplatňují stravu s omezením sacharidů, se mohou dokonce pyšnit glykovaným hemoglobinem pod 40 mmol/mol (jako u zdravého člověka).

Nízkosacharidové stravování také předznamenává možné snížení dávek rychlého inzulínu, v některých případech dokonce i jeho úplné vynechání (vždy jen po konzultaci s diabetologem). A výtečnou zprávou je i to, že u některých lidí s cukrovkou 2. typu může dojít k vysazení medikace. Dále tento jídelníček pomáhá v boji s prediabetem, gestačním diabetem, syndromem polycystických vaječníků, s akné a některými alergickými onemocněními. Jedinou nevýhodou této diety je to, že musíte prokázat opravdu silnou vůli, projdete-li kolem pekařství, kde to báječně a lákavě voní čerstvě napečeným pečivem.

Zdroje: nutriadept.cz, pubmed.ncbi.nlm.gov, eccevita.cz, casopisvnitrnilekarstvi.cz

6011

Diskuze k článku