Věnujte pozornost pitnému režimu. Nápoj má doplnit vodu, ne kalorie

Věnujte pozornost pitnému režimu. Nápoj má doplnit vodu, ne kalorie
Nezapomínejte na pitný režim! Často se stává, že na pití během dne zapomínáte a až večer si uvědomíte, že jste skoro nic nevypili Zdroj: Shutterstock

Ne nadarmo se říká, že voda je základem našeho života. Vždyť tvoří 60–70% našeho těla. To znamená, že člověk vážící okolo 70kg má v sobě 40–50 litrů vody. I přes toto množství jsme i na malou ztrátu vody velice citliví.

Nedostatek vody je pro organismus daleko nebezpečnější než nedostatek potravin. Již 10% ztráta tekutin může být životu velmi nebezpečná. Prvním ukazatelem nedostatku tekutin je pocit žízně, který se projevuje již při ztrátě tekutin v objemu 2% hmotnosti organismu, lepší však je, pokud tento stav ani nenastane. Větší ztráty vody pak mají za následek pokles fyzické i psychické výkonnosti, pocit slabosti, nevolnosti až křeče. Dlouhodobý nedostatek tekutin může vést až k onemocnění ledvin a má mnoho dalších zdravotních rizik. Voda plní v organismu plno důležitých funkcí a bez ní zkrátka nelze žít!

Rady, kolik pít, nebývají přesné

Často můžete slyšet ne zcela správné doporučení pít nejméně tři litry vody denně. Je sice pravda, že naše tělo potřebuje při běžném fungování denně přibližně tři litry tekutin, do tohoto čísla je však zahrnuta i voda přijatá ve formě potravin a voda vznikající při metabolických procesech v organismu. Téměř všechny potraviny obsahují určitý podíl vody a také tato voda se do denního příjmu tekutin započítává. Hodně vody přijímáme zejména konzumací zeleniny, ovoce, polévek, mléka, jogurtových nápojů apod. Při vhodně sestaveném jídelníčku pak stačí za běžných okolností vypít cca 1,5–2 litry tekutin. Více pít potřebujeme v horkých dnech, při fyzické zátěži či při nemoci.

Jednoduchým a jednoznačným indikátorem dostatečného pitného režimu je barva moči. Pokud je tmavá, měli bychom příjem tekutin zvýšit.

Rozhovor s diabetikem a cyklistickým šampionem Václavem Šňupárkem: „Raději vyjedu ven do deště, než sedět doma na trenažeru“

Vašku, když jsme spolu dříve dělali rozhovor, jezdil jste v týmu Novo Nordisk a závodil po celém světě. Proč jste v týmu skončil? V UCI týmu ...

Nápoj má doplnit vodu, ne kalorie

Kromě dostatečného pitného režimu je potřeba dbát také na správnou volbu nápojů, což u diabetiků platí dvojnásob. Nápoje slouží primárně k doplnění tekutin, nikoli energie, a proto bychom měli preferovat nekalorické nápoje a dát si pozor na nápoje s vysokým obsahem cukru.

Nejvhodnější a nejpřirozenější tekutinou je čistá voda. Pro každodenní pití je vhodná voda kohoutková nebo balená slabě a středně mineralizovaná voda. Silně mineralizovaná voda je vhodná jen při velké zátěži v letním období nebo při dlouho trvající sportovní aktivitě, kdy je třeba doplnit i minerální látky.
Při výběru minerální vody je zapotřebí sledovat zejména obsah sodíku, který se vždy dočtete na etiketě. Příjem soli (resp.sodíku) je u většiny populace vysoký a je vhodné ho proto spíše omezovat. Problém vysokého obsahu sodíku se však týká jen několika málo druhů silně mineralizovaných vod.

Vhodnou volbou mohou být také neslazené čaje, v létě klidně i ledové, dejte si však pozor na obsah cukru v některých kupovaných slazených nápojích.

Tabulka: Kolik cukru obsahuje jedna sklenice sladkého nápoje? (zdroj: Diastyl) | zdroj: časopis DIAstyl, se souhlasem autorky Ing. Hany Pávkové Málkové

Co raději nepít?

Vyhnout byste se měli slazeným nápojům, ať už se jedná o limonády, nebo ochucené vody, které obsahují většinou velké množství cukru, na což by si měli dávat pozor nejen diabetici. Totéž platí i pro džusy, které sice oproti limonádám obsahují i některé prospěšné látky, nicméně cukru obsahují celkově stejně jako limonády. Jedná se sice o cukr pocházející z ovoce, zejména v podobě fruktózy, nicméně ani s fruktózou není vhodné to přehánět. V tomto ohledu jsou vhodnější zeleninové šťávy, které obsahují cukru trochu méně.

S létem také roste riziko v podobě častějšího pití alkoholických nápojů, které mohou být opravdu kalorickou bombou a pro diabetiky jsou nevhodné.

Pokud si život bez sladkých nápojů nedokážete představit, můžete občas využít nápoje slazené nekalorickým nebo nízkokalorickým sladidlem. S jejich konzumací byste to však neměli přehánět a raději byste si měli zvykat na pití vody či jiných nesladkých nápojů.

Nově diagnostikovaná cukrovka 1. typu: Jak se zorientovat na úplném začátku?

U diabetu 1. typu dochází vlivem autoimunitního procesu ke ztrátě schopnosti těla tvořit životně důležitý hormon inzulin. Inzulin udržuje ...

Pomůcka pro zapomnětlivé

Pro někoho je pravidelný přísun tekutin naprosto automatický a nemusí na něj vůbec myslet, pro jiného to může být problém.
Často se stává, že na pití během dne zapomínáte a až večer si uvědomíte, že jste skoro nic nevypili. Pokud patříte do této skupiny, máme pro vás několik rad:

  • Dejte si konvičku s čajem nebo džbánek s vodou na stůl, ať ho máte stále na očích.
  • Pořiďte si hezký hrníček, ze kterého pro vás bude radost pít.
  • Při odchodu z domu si vždy s sebou vezměte i lahev s vodou.
  • Nastavte si upomínky do mobilu nebo si stáhněte nějakou aplikaci, která vám bude pravidelné pití připomínat.
  • Vytvořte si vlastní rituály, které budete každý den dodržovat – uvařím si čaj, jakmile přijdu do práce, dám si sklenici Vody ihned po probuzení, ke každé kávě si dám skleničku vody.

Když voda nechutná…

Pokud vám dělá problém pití čisté vody, zkuste si ji různými způsoby vylepšit. Klasikou je citronová šťáva či máta, můžete však vyzkoušet i jiné ovoce a bylinky. Podobně jako citronová šťáva může posloužit i šťáva z grepu či pomeranče.

Další možností je vylepšit si vodu drobným ovocem. Zkuste si přidat do vody pár malin, borůvek nebo rybízu. A pokud zrovna nemáte po ruce čerstvé ovoce, můžete použít i mražené.

Zdroj: časopis DIAstyl, autorizovaný článek užitý v původním znění a se souhlasem Ing. Hany Pávkové Málkové

2048

Diskuze k článku