Velikonoční pohoštění pro diabetiky: Vyzkoušejte recept na mazanec ze špaldové celozrnné mouky
Bílá sobota se blíží, a tak je nejvyšší čas připravit suroviny na tradiční velikonoční mazanec. Ať už jste věřící a vnímáte mazanec jako symbol odříkání a oslavy nového života, nebo jej jednoduše máte jen rádi a Velikonoce si bez něj neumíte připravit, zkuste ho letos vyzkoušet ve zdravější variantě. Díky našemu receptu ze špaldové celozrnné mouky si na kousku tohoto velikonočního pečiva mohou pochutnat i diabetici.
Velikonoce jsou bezpochyby nejdůležitějším křesťanským svátkem, který je doprovázen řadou tradic, ať už jde o samotnou pomlázku, chození po vesnici s řehtačkami, které nahrazují zvuk kostelních zvonů, jež odletěly dle pověsti do Říma, nebo právě přípravu tradičních velikonočních pokrmů.
Mazanec se peče na Bílou sobotu
Pokud bychom se měli podívat na historii mazance, našli bychom zmínky o něm již ve středověkých pramenech, kdy jej pekli takzvaní mazanečníci. Jeho historii lze najít v anglosaských i jiných evropských zemích a dodnes si zachovává význam obřadního velikonočního pečiva. Ještě před přijetím křesťanství se pekly sladké kynuté bochánky oslavující bohyni jara – tento zvyk se zachoval i po přijetí křesťanství, kdy se navíc před pečením do bochánku nožem udělá kříž připomínající, že jde o Boží dar. A i v dnešní době má tento kříž praktický význam i pro nevěřící – díky němu totiž uniká z mazance při pečení přebytečná pára, a toto sladké pečivo tak v troubě nepraskne.
Samotný název má pak svůj původ ve svatém pomazání. Hospodyňky totiž pekly mazanec na Bílou sobotu, aby byl nachystán na Velikonoční neděli – tedy první den po dlouhém půstu, kdy se mohli všichni opět dosyta najíst. Mazanec s sebou braly hospodyňky v neděli do kostela, kde se mu dostalo od kněze posvěcení, tedy svatého pomazání.
Kopřivový čaj: Pomůže snížit glykémii i krevní tlak, uleví ale i při artróze a senné rýmě
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je snad nejznámější bylinou – pravděpodobně není nikdo, kdo by se o ni alespoň jednou nepopálil. A možná i vás ...
Proč právě špaldová celozrnná mouka
Primárně proto, že je zdravější – a to obzvláště pro diabetiky. Právě ti, stejně jako osoby, které se snaží zhubnout, by se měli vyhýbat bílé pšeničné mouce a měli by volit takový druh mouky, který má nízký glykemický index a zabraňuje velkým výkyvům glykémie. Obecně platí, že celozrnná mouka obsahuje více bílkovin, vlákniny, minerálů i vitamínů a právě ta vyrobená ze špaldy, starého druhu pšenice, může tuto charakteristiku jen potvrdit. Navíc je špaldová celozrnná mouka velmi dobře stravitelná a nezpůsobuje trávicí obtíže. Její velkou výhodou je to, že se dá použít obdobně jako klasická bílá mouka a stejně dobře kyne. Oproti bílé mouce má ta špaldová příjemnou oříškovou chuť, takže z ní upečený mazanec bude ještě chutnější.
Recept na mazanec ze špaldové celozrnné mouky
Pokud už se vám sbíhají sliny a nemůžete se dočkat, až si pochutnáte na luxusním velikonočním mazanci, nachystejte si všechny suroviny a pusťte se do pečení. S receptem, který pro vás připravila nutriční terapeutka Pavla Janovská, DiS., to zvládnete hravě.
Co budete potřebovat:
- 500 g celozrnné špaldové mouky
- 2 vejce
- 100 g másla (80 g do těsta, 20 g na potření mazance)
- 250 ml mléka (1,5 % tuku)
- 1 kostku droždí
- 80 g březového cukru
- kůru z jednoho bio citronu
- muškátový oříšek
- špetku soli
- 20 g loupaných mandlí
- bílek na potření mazance
Postup přípravy:
- V pekárně necháme vypracovat těsto. Lze jej ale také zpracovat ručně, pokud pekárnu nemáte.
- Z těsta vytvoříme 2 bochánky, které necháme pod utěrkou kynout zhruba 30 minut v teple.
- Poté povrch bochánků potřeme rozšlehaným bílkem, prostřihneme nůžkami do kříže a posypeme mandlemi.
- Pečeme 10 minut při teplotě 200 °C, poté ještě 30–35 minut při 160 °C.
- Po upečení potřeme mazanec rozpuštěným máslem.
Výživová hodnota na 100 g: 303 kcal, 13 g tuků, 7 g bílkovin a 36 g sacharidů
Můj příběh: Diagnóza prediabetu mi změnila život. Namísto léků jsem zvolila radikálnější řešení
„K zásadní změně u mě došlo, když začala pandemie koronaviru. Tehdy jsem musela práci v kanceláři vyměnit za práci doma, namísto aktivit s kolegy ...
Tip na závěr
Nechcete-li, aby se vám mazanec srazil, krájejte ho až po jeho úplném vychladnutí. Dobrou chuť!
Zdroje: healthline.com, stoplusjednicka.cz, pernerka.cz, kojetinskamouka.cz
2646