Vědci hlásí: Pobyt na sluníčku snižuje hladinu cholesterolu. Pojďme jaru naproti!

Vědci hlásí: Pobyt na sluníčku snižuje hladinu cholesterolu. Pojďme jaru naproti!
I v zimě si můžete venku užít spoustu zábavy. Důležité je nepropásnout vzácné slunečné okamžiky! Zdroj: Pixabay

Přehoupli jsme se do druhé poloviny zimy. Vánoce jsou definitivně za námi, ale do jara je ještě daleko. Právě na přelomu ledna a února nám začíná být zima dlouhá a s napětím vyhlížíme ojedinělé sluneční paprsky. I když se letošní zima v plné síle ukázala jen na pár dní, jaro nám stále ještě na dveře neklepe. Příroda má však léčivou moc i v zimě. Pojďme se s ní spojit a dobít si baterky! Zvláště diabetici by na pobyt venku neměli zapomínat za jakéhokoliv počasí.

Pokud zrovna nepatříte k vyznavačům „hygge stylu“, kteří si lebedí u kamen za svitu svíček a poslechu sněhové vánice za okny, jistě netrpělivě očekáváte příchod jara. Podzimní plískanice i dlouhé zimní večery sice mají své kouzlo, ale časem omrzí. I když venku ještě nekvetou petrklíče, stojí za to vyrazit na delší procházku.

Najděme si náhradu za chybějící sluneční paprsky

Před necelým měsícem, 21. prosince 2022, nastal zimní slunovrat. Po nejkratším dni přišla nejdelší noc z celého roku. Důvodem je, že severní polokoule Země je v té době nejvíce odchýlena od Slunce. Tímto obdobím také nastala z astronomického pohledu zima. Mnoho lidí snáší úbytek denního světla těžce psychicky i fyzicky. Obzvlášť, pokud se k tomu ještě přidá chronické onemocnění, může být v tyto týdny obtížné udržet si pozitivní mysl a dostatek energie. Nástrojů, jak zvládnout toto období, je mnoho a na každého zabírá něco jiného – pomohou kamarádi, knížky či procházky venku.

Zimní procházka v lese: Voňavá pryskyřice v sobě skrývá mocnou sílu stromů

Sluneční paprsky hřejí na těle i na duši a zima se najednou tváří vcelku přívětivě. Dopřejte si i v chladných dnech trochu radosti z pobytu ...

Stará moudrost ukrytá v pranostikách

Dobrou zprávou je, že po odeznění zimního slunovratu se dny začaly pozvolna prodlužovat, a bude se tak dít až do období letního slunovratu v červnu 2023. Již naši předkové se radovali z přibývajícího denního světla, vnímali totiž, jak je sluneční svit pro náš organismus důležitý. A to, že bedlivě sledovali a náležitě oceňovali každou jeho vteřinku navíc, dokládají známé české pranostiky:

  • 25. 12.: Na Boží narození, o bleší převalení.
  • 1. 1.: Na Nový rok, o slepičí krok.
  • 6. 1.: Na Tři krále, o krok dále.
  • 2. 2.: Na Hromnice, o hodinu více.

S postupujícím časem se tak díky tvůrčímu duchu našich babiček můžeme těšit z delších dní i my.

Místo odpočinku po jídle raději na vzduch

Využijme tedy každou volnou chvilku, kdy se můžeme věnovat venkovním aktivitám. Není totiž žádným tajemstvím, že chůze výrazně pomáhá pacientům s cukrovkou druhého typu. Málokdo ale tuší, jak velký vliv má doba, kdy se na procházku vydáme. Právě diabetikům jsou nejvíce doporučovány procházky po jídle. Vědci zjistili, že procházky po jídle výrazně snižují hladinu cukru v krvi. Každý pobyt na čerstvém vzduchu je skvělý a počítá se, ale procházka krátce po jídle je z hlediska cukrovky účinnější než procházka v jinou denní dobu.

Benefity krátkých procházek u diabetiků:

  • úprava metabolismu sacharidů a lipidů
  • snížení nadváhy díky zvýšení energetického výdeje
  • zlepšení činnosti trávicí soustavy
  • posílení imunity
  • zvýšení psychické odolnosti

Zimní jógová rozcvička pro příjemný start dne: Pro rekonvalescenty je zvláště důležitá

Prastaré jógové sestavy cvičí praktikanti po celém světě již tisíce let. Jóga prospívá zdraví těla i duše a její nesčetné přínosy ohromují lékaře ...

Vyhledávejme pobyt na slunci, je pro nás obzvláště prospěšný!

Pokud se nám podaří vyjít v zimě ven dokonce za slunečného počasí, bude pozitivní efekt na naše zdraví ještě vyšší.

Odvolat se můžeme nejen na vědecké studie, ale i na staré známé pořekadlo: „Kam nechodí slunce, tam chodí lékař“.

Jaký mají sluneční paprsky vliv na lidský organismus?

  • Pobyt na sluníčku snižuje hladinu cholesterolu. Cholesterol v kůži se vlivem slunečního záření přemění na vitamín D, látku nezbytnou pro pevnou stavbu kostí.
  • Slunce působí na kardiovaskulární systém: prohřátím kůže dochází k mírnému rozšíření cév a následnému snížení krevního tlaku.
  • Sluneční paprsky snižují stres a dodávají energii (díky efektivnějšímu využití kyslíku tkáněmi).
  • Sluneční záření zvyšuje produkci hormonu melatoninu, který se významně podílí na regulaci spánku.

Jak by měla být taková zdravotní procházka dlouhá?

Záleží na aktuálním zdravotním stavu a vaší chuti. Pro začátek stačí 20 minut denně, ideálně po obědě i po večeři. Určitou výhodu v tomto směru mají majitelé psů, kteří bývají svými mazlíčky doslova vytaženi ven. Pokud si ale uděláme z procházek pravidelný rituál, zjistíme, že se na ně postupem času těšíme stále více a více a postupně si výšlapy prodlužujeme. Pobyt v přírodě i pohyb jsou totiž návykové záležitosti – a když objevíme jejich kouzlo, najdou si v našich životech své pevné místo.

Zdroje: ncbi.nlm, sciencedirect, medicalnewstoday, dialiga

1528

Diskuze k článku