Věčná provokatérka Mae West: hrála i přes potíže se zrakem
Americkou krásku Mary Jane „Mae“ West (17. 8. 1893 – 22. 11. 1980) znal ve 30. letech 20. století snad každý muž. Byla herečkou, zpěvačkou, tanečnicí, scénáristkou, ale především sexuálním symbolem Hollywoodu.
Její kontroverzní tvorba jí na jedné straně vynesla desetidenní vězení, na druhé straně hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.
Na jevišti od pěti let
Před publikem se předváděla od svých pěti let a ve čtrnácti měla již stálé angažmá v estrádním souboru. Studia omezila na taneční obor. Její matka, bývalá modelka, ji v uměleckých sklonech podporovala. U otce, který se dříve živil zápasy, později jako policista, již takové pochopení nenašla. Mae si však šla za svým snem a udělala dobře. V roce 1936 se stala nejlépe placenou ženou v USA.
Za svou první hru skončila ve vězení
Jako herečka byla známá svými dvojsmyslnými narážkami se sexuálním podtextem, jako autorka divadelních her a filmových scénářů ještě přitvrdila. Za svou první hru s názvem Sex (1911) skončila ve vězení za ohrožování mravní výchovy mládeže. Rychle se stala trnem v oku všech cenzorů a puritánské společnosti. To vše jí však na popularitě jen přidávalo. Film I’m No Angel se stal kasovním trhákem a nejúspěšnějším filmem v celé její filmové kariéře, která trvala dlouhých 48 let. Celkem natočila Mae dvanáct filmů a na deseti z nich se podílela i jako autorka.
Mae si velice ráda upravovala svoje dialogy, které se později stávaly legendárními, podobně jako její citáty (např. „Dejte muži volnou ruku – a najdete ji někde na sobě.“). Během druhé světové války používali jméno Mae West američtí letci a námořníci pro nafukovací záchranné vesty, protože jim připomínaly vnady oblíbené herečky.
Sňatky tajla
Ve svém soukromém životě se Mae West díky svému nevázanému stylu života sblížila s řadou mužů. Se dvěma z nich, hercem Frankem Wallacem a muzikantem Guide Deirem, byla vdaná, dokonce souběžně. Oba sňatky byly natolik utajované, že skutečnost vyšla najevo až později.
Zdravotní problémy ji od hraní neodradily
V hraní Mae odhodlaně pokračovala i po svých 80. narozeninách, i přes to, že v té době již osm let žila s diabetem 2. typu. Největší problémy jí na jevišti způsoboval zhoršující se zrak. Měla potíže s orientací a občas ji její herečtí kolegové museli na „place“ doprovázet. Zemřela ve věku 87 let po dvou cévních mozkových příhodách. V roce 1982 byl o jejím životě natočen film.
521
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný