Ve vývoji je více než 160 nadějných léků pro diabetiky

Ve vývoji je více než 160 nadějných léků pro diabetiky

Nové léky na diabetes významně ovlivňují délku života pacientů i jeho kvalitu. Podle nedávné analýzy jednoho z výrobců dokáže jeho moderní lék v kombinaci se standardní léčbou prodloužit život 60letého diabetika s komplikacemi o 2,5 roku ve srovnání se standardní léčbou doplněnou placebem.

„U diabetu prvního typu pomáhají chytřejší analoga inzulinu, špičkové inzulinové pumpy a senzorové technologie. Rychlá analoga inzulinu mají rychlejší nástup a komfortnější způsob užívání, bazální analoga zase delší a vyrovnanější účinky,“ popisuje diabetolog a internista doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D. ze 3. interní kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze „Na poli léčby diabetu 2. typu, což je zdaleka nejčastější forma nemoci, se v klinické praxi stále významněji uplatňují moderní perorální antidiabetika i injekční neinzulinová antidiabetika s kardiovaskulárními a renálními benefity a s pozitivními vlivy na srdeční selhání,“ dodává lékař.

Nové léky mají ochranné účinky

„Antidiabetika vyvíjejí farmaceutické společnosti s důrazem na to, aby byly šetrné a nezhoršovaly například riziko kardiovaskulárních obtíží. To provázelo některé starší typy léků. V dalších generacích se již jednalo o léčiva s neutrálním kardiovaskulárním působením. Nyní se posouváme od neutrality k protektivitě, léky mají dokonce na srdce, cévy a ledviny ochranný účinek,“ sdělil Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Zveřejnil také statistiku podle které je momentálně ve vývoji více než 160 nadějných léčivých přípravků pro léčbu diabetu a souvisejících problémů.

 

“V grafu jsou zelenou barvou označeny léky v třetí fázi vývoje. U těch už je již velká pravděpodobnost, že se je podaří schválit a dostat na trh. Každý rok nově vstupují na trh 1–2 přípravky pro léčbu diabetu a souvisejících problémů,” dodává Mgr. Dvořáček.

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu

S jakým časovým posunem se nových léků dočkají Češi?

“Většinou jako první schválí lék FDA (americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv), pak trvá 4–5 měsíců, než schvalování proběhne v Evropské lékové agentuře, a u nás to pak trvá ještě cca rok až rok a půl. Od uvedení léku v Americe to tedy trvá přibližně 2 roky, než se lék dostane k českému pacientovi,” popisuje Mgr. Dvořáček a dodává: “Čím je terapie nákladnější a čím většího počtu pacientů se týká, tím složitější je její vstup do systému.”

Čeká nás genová terapie

Zajímavý není jen údaj, kolik léků laboratoře vyvíjejí, ale také jakým směrem se vývoj ubírá, tedy jakými léky se diabetes bude léčit za několik let. “Extrémně zajímavé budou přípravky genové terapie, které budou vstupovat na trh odhadem v horizontu pěti let a které přinesou obrovský zvrat v léčbě. Vytvářejí se na míru konkrétním pacientům, na základě jejich genetického fondu. Ale to je ještě daleko. Tento typ terapie je zatím poměrně drahý, ale předpokládáme, že cena bude postupně klesat a bude dostupnější, podobně jako u současné moderní biologické léčby.”

677

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku