Můj příběh: Přehlédla jsem obrovskou skvrnu na kůži, lymeskou boreliózu odhalila lékařka úplnou náhodou
Važme si dobré úrovně péče
S diabetem žiji již více než 36 let a zažil jsem období, kdy jsem byl nepoučitelný a nedodržoval režim. Byla to hloupost. Naštěstí to teď již vím, a proto bych se s vámi rád podělil o svůj příběh, abyste nedělali stejnou chybu jako já a včas si uvědomili, že zdraví máte ve svých rukou.
V mládí jsem byl velmi aktivním sportovcem. Hrál jsem házenou a hokej. Nikdy jsem si nedokázal představit, že by se na mém životě a hlavně s mým zdravím mělo něco změnit.
V sedmnácti letech jsem najednou začal hodně pít vodu i limonády, a tak jsem raději navštívil lékaře. Zjistili mi glykemii 26 mmol/l a bylo nutné, abych zůstal v nemocnici. Vůbec jsem si nedokázal představit, co se děje a co vše se od tohoto dne změní. Ani jsem nechápal, proč si najednou potřebuji píchat inzulin. Po měsíci mě vybavili jehlami na vyvařování a injekčními stříkačkami. Musel jsem změnit také životosprávu. V tom nebyl problém, tedy kromě velké chutě na sladké, kterou jsem nezvládal hlavně v období Vánoc, kdy jsem tajně chodil mlsat.
CHODIL JSEM TAJNĚ MLSAT
Bohužel v tomto období jsem i já patřil k diabetikům, kteří jsou nepoučitelní, nedodržoval jsem zcela důsledně režim diety, a tím vlastně ztrácel šanci na kvalitní a plnohodnotný život. Můj glykovaný hemoglobin dosahoval vysokých hodnot. K takto špatným hodnotám jsem přispíval nejen já, ale i úroveň léčby té doby. Po přechodu na dávkovací pera se moje hodnoty podstatně zlepšily, nebyly však zcela ideální.
Po třiceti letech diabetu jsem přešel na inzulinovou pumpu a moje hodnoty glykovaného hemoglobinu se stále zlepšovaly až na hodnoty splňující kritéria uspokojivé kompenzace. Já si konečně oddechl, že to jde i po tolika letech špatných hodnot. Stačí jenom chtít a s lékařem přijít na tu nejvhodnější léčbu.
NAŠE ZDRAVÍ DRŽÍME VE SVÝCH RUKOU
Obzvláště díky novinkám v léčbě diabetu a neustále se zlepšující péči můžeme snížit riziko svých komplikací na minimum a žít spokojený život i s diabetem. Bohužel já tuto možnost v mládí neměl a dnes se musím potýkat s velkým množstvím komplikací, které mi můj každodenní život značně znepříjemňují. Je důležité si uvědomit, že jsme sami sobě lékařem a naše zdraví držíme ve svých rukách. Je třeba si také uvědomit, že stres zatěžující naši psychiku je velkým nepřítelem diabetu.
Péče o nás v českém zdravotnictví je na velmi dobré úrovni, tak si toho važme a režim nastavený lékaři dodržujme.
Miroslav Peštulka
Zdroj: DIAstyl 2/2016
738
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný