Vápník: podstatná složka kostí a zubů

Vápník: podstatná složka kostí a zubů

Dalo by se říct, že díky vápníku držíme pohromadě. Nedostatek vápníku se může projevit zvýšenou lomivostí kostí (osteoporózou) a u dětí i poruchami růstu.

Lidská kostra je hlavním odběratelem i zásobárnou vápníku. V případě potřeby uvolňuje své zásoby pro správné fungování dalších tělesných pochodů, kde plní vápník rovněž klíčovou roli. Kromě utváření tělesné konstrukce se vápník podílí i na vedení nervových vzruchů, uplatňuje se při srážení krve a regulaci srdečního rytmu.
Vápník patří k nejvýznamnějším iontům,které se vyskytují mimo buňky lidského těla v mimobuněčných tekutinách. V buňkách je koncentrace vápníku o několik řádů nižší než mimo buňky. Přechodné zvýšení koncentrace vápníku v buňce hraje zásadní roli v buněčné signalizaci např. při řízení svalového stahu.

Jak se projeví nedostatek vápníku?

Na dostatečný příjem vápníku musíme dbát zejména u dětí. Nesprávný vývoj kostí při nedostatku vápníku vede k opoždění tělesného růstu. V našich podmínkách, při obvyklé pestrosti dětské stravy, se však nemusíme této příčiny obávat.
Daleko častější a reálnější ohrožení představují zlomeniny v důsledku osteoporózy („řídnutí kostí“)u starších osob, zejména u žen po menopauze. Kosti, které nejsou zpevněné dostatečným množstvím vápníku, se snadněji lámou.
Při doporučeném dávkování se nemusíme nežádoucích účinků obávat. Při předávkování se mohou ojediněle objevit zažívací obtíže, jako je zácpa, zvracení, nechutenství, někdy bolesti hlavy,žízeň a výjimečně poruchy srdečního rytmu.

Vlivem nedostatku vápníku může docházet k poruchám vývoje kostí. Stav, kdy se organismu nedostává vápník, nazýváme hypokalcemie. Jedním z projevů nedostatku vápníku u dětí a v dospívání může být křivice neboli rachitis. Vzniká u podvyživených dětí, které také mají nedostatek vitaminu D a slunečního světla. Kvůli chorobě se dětem ohýbají a měknou kosti. V dnešní době je nemoc hodně vzácná a objevuje se spíš v rozvojových zemích.

S nadbytkem se tělo většinou vypořádá

Problémy z nadbytku tak vznikají spíše při nedostatečné činnosti ledvin než nadměrným příjmem vápníku v potravě. S většinou odchylek v příjmu vápníku se vypořádá tělo samo uložením nebo vydáním zásob do kostí nebo vyloučením vápníku ledvinami do moči, pokud ovšem jsou ledviny plně funkční. Denně potřebujeme přibližně 1 gram vápníku.

Modelka jako vyhublý sirotek

V posledních letech se zejména mladé dívky snaží o image modelky, které se podobají vyhublému sirotkovi. Jsou idealizovány na stránkách módních časopisů a jejich napodobování může mít zničující vliv na zdraví. Nadměrná štíhlost až hubenost v dospívání vede k nedostatečné tvorbě kostní hmoty, která má nízkou hustotu. Posedlost štíhlostí může vést k anorexii (odpor k jídlu), která následně plíživě zhoršuje kvalitu skeletu dospívajících dívek. Kromě vápníku hrají klíčovou roli v získávání kostní hmoty také bílkoviny a vitamin D. Podvýživa včetně nedostatečného příjmu kalorií a bílkovin může během růstu vážně poškodit vývoj kostí.

Půlhodinka pohybu pro zdravé kosti

Vývoj kostí v dospívajícím organizmu není ovšem tak jednoduchou záležitostí, jak by se snad z předchozího zdálo. Nestačí pouze zdravá a vyvážená strava s dostatkem vitaminů. Velmi důležitý je také dostatek pohybu. Je to stejné jako s ostatními částmi těla. Tak jako nečinností slábnou svaly,podobně slábnou a měknou kosti v těle.
Na to, aby se kostra zdárně rozvíjela, postačí obden půlhodinka pohybu. Nejlepší je střídání pohybových aktivit, takže jeden den běh nebo rychlá chůze, druhý den plavání, třetí den jóga atd. Výzkumy ve světě prokázaly, že už pouhopouhé tříminutové cvičení výrazně oživí látkovou výměnu v kostech.

Jak zabránit úbytku kostní hmoty ve stáří?

O zdárnou výživu kostí je třeba dbát i v pozdějším věku a v pohybových aktivitách neustávat. V období menopauzy ženy stále více ztrácí schopnost produkovat hormon estrogen. Estrogen zabraňuje úbytku kostní hmoty a má vliv na zabudování vápníku do kostí. Je běžné, že ženy ztratí po menopauze až polovinu své kostní hmoty – v tomto případě už mluví lékaři o osteoporóze. Úbytku kostní hmoty nepomůže ani doplňování vápníku. Problém s kostmi ve vyšším věku se týká nejen žen, ale i mužů. V kožních buňkách starších lidí se totiž tvoří méně vitaminu D, který je rovněž nezbytný pro zdravou funkci kostí. Proto je třeba dbát na dostatečný pohyb na slunci a vyváženou stravu. Jen tak můžeme předejít nepříjemným potížím s neodvratně stárnoucími kostmi.

Vápník najdeme v mnoha potravinách. Nejbohatší a nejdostupnější v našich podmínkách jsou především mléčné výrobky. Kdo těmto potravinám příliš neholduje, má na výběr další bohaté zdroje – hrášek, fazole, sojové boby…

Mgr. Vít Černý

620

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku