Vánoční čočka trochu jinak: Čočková tortilla s hummusem, zeleninou a strouhaným tofu
Tradice je tradice. Podle našich předků patřila čočka na štědrovečerní jídelní stůl. Nejspíš proto, že její kulatý tvar připomíná mince – měla přinést do domácnosti peníze a bohatou úrodu. Dnes jíme čočku spíše na Nový rok. Proč ji ale připravovat nudným způsobem nakyselo? Co takhle vyzkoušet letos nový recept s čočkovou tortillou, který je jako stvořený pro diabetiky?
Luštěniny vypadají tak obyčejně – a přitom je to superpotravina nabitá živinami a zdraví prospěšnými látkami.
Luštěniny pro zdraví
Vědci mají jasno. Denní dávka luštěnin vede ke zlepšení hladiny cukru v krvi, stejně jako stabilizaci krevního tlaku a hladiny cholesterolu. Navíc luštěniny obsahují velké množství vlákniny, která snižuje hladinu cholesterolu i zlepšuje průchodnost střev a pomáhá odvádět mnoho zplodin látkové přeměny.
Kromě toho dodávají našemu tělu rostlinné bílkoviny. Například jediný šálek čočky obsahuje tolik bílkovin jako zhruba dvě vejce. A jsou i cenným zdrojem vitaminů a minerálů, jako je vápník, hořčík, draslík, zinek, fosfor a selen a také železo. Jeho obsah je v luštěninách tak vysoký, že luštěniny mohou konkurovat i hovězímu steaku. Tuk obsažený v luštěninách má příznivé složení, většinu tvoří nenasycené mastné kyseliny. Celkový obsah tuku v luštěninách je však nízký (do 5 %).
A to není všechno. Luštěniny jsou také zásobárnou antioxidantů, které nás chrání před vznikem civilizačních onemocnění. Proč je tedy nezařadit do jídelníčku častěji?
Vánoční tvarohový štrúdl s jablky: Zdravá varianta císařského moučníku pro diabetiky
První dochovaný recept na jablečný štrúdl sice pochází z roku 1696 z Vídeňské městské a zemské knihovny, prapředek štrúdlu ale pochází z dob ...
Čočka jako superpotravina našich babiček
Kromě hnědé čočky, která byla pravidelně na stolech našich babiček, si můžeme vybrat i z dalších druhů. Červená a žlutá čočka už dnes není žádnou zvláštností. Skutečnou delikatesou je ale černá čočka beluga, které se přezdívá „čočkový kaviár“. Je to nejdrobnější druh čočky, který má bílý střed a nerozvařuje se.
Čočka má nízký glykemický index, neobsahuje cholesterol a má vyšší obsah bílkovin než většina fazolí. Vstřebávání železa, které je v čočce, můžete podpořit konzumací potravin bohatých na vitamin C, jako je třeba paprika.
Recept: Čočková tortilla s hummusem, zeleninou a strouhaným tofu
Pokud chcete rodinu překvapit a připravit letos na Vánoce čočku tak trochu jinak, můžete vyzkoušet originální recept, který na talíři vypadá skvěle – a navíc je výborný i pro diabetiky. Nejdříve je potřeba připravit čočkovou tortillu. Na 1 placku budete potřebovat:
- 100 g červené čočky (suchá směs)
- 200 ml vody
- 2 polévkové lžíce lněných semínek
- 2 stroužky česneku
- majoránku, sůl a pepř
- petrželovou nať
Postup přípravy placky:
Čočku propláchněte a zalijte vodou. Rovnou přidejte i lněná semínka. Směs nechte hodinu odstát. Jakmile čočka změkne a nabude na objemu, přelijte ji do mixéru, přidejte k ní česnek, majoránku, sůl a pepř. Vše rozmixujte do hladké konzistence. Do rozmixované směsi ještě nakrájejte petrželovou nať, promíchejte a můžete začít tortillu opékat. Ideální je použít pánev s nepřilnavým povrchem. V případě potřeby můžete pánvičku lehce potřít olivovým olejem.
Na náplň do tortilly budete potřebovat:
- 200 g různé zeleniny (žampióny, cibule, hrášek, paprika, cuketa, kukuřičné mini klasy, mrkev)
- 5 g olivového oleje
- 50 g hummusu
- 100 g uzeného tofu
- sůl, pepř
- petrželovou nať
Postup přípravy:
Na oleji za občasného míchání orestujte cibuli, kterou jste nakrájeli na měsíčky. Přidejte žampióny a ostatní druhy zeleniny. Mezitím si nastrouhejte tofu a připravte hummus.
Pokud tortilla mezitím vychladla, ohřejte ji a položte na talíř. Pak na ni natřete hummus a na něj rozložte zeleninu. Nakonec vše posypejte strouhaným tofu a sýrem. Tortillu přehněte a ozdobte petrželkou. Dobrou chuť!
Zdroje: se souhlasem Pavly Janovské, DiS., dále budejovice.rozhlas.cz, diastyl.cz
2111