Černý a zelený čaj, bobuloviny a další potraviny bohaté na flavonoidy chrání před cukrovkou 2. typu
Vakcína proti diabetu může pomoci nově diagnostikovaným diabetikům
Klinická studie prováděná pod vedením vědců z Linköping University ve Švédsku, zkoumala, zda imunoterapie proti diabetu 1. typu dokáže zachovat schopnost těla produkovat vlastní inzulin. Výsledky studie zatím napovídají, že injekce proteinu GAD do lymfatických uzlin může přinést u určité skupiny osob velmi slibné účinky.
Jednou z možných strategií, jak zabránit imunitnímu systému, aby napadal vlastní buňky produkující inzulin – k čemuž dochází při diabetu 1. typu – je pozměnit jeho obranou reakci injekcí proteinu, na který buňky imunitního systému reagují, ve formě vakcíny. Jedním z proteinů, proti kterým imunitní systém při diabetu 1. typu často tvoří protilátky, je GAD65. Na základě mnoha let výzkumu vědci věří, že díky vakcíně bude imunitní systém lépe tolerovat vlastní GAD protein – a přestane ničit buňky produkující inzulin – až do té míry, že tělo bude schopno i nadále tvořit inzulin.
Injekce vakcíny do lymfatických uzlin
„Předchozí studie prokázaly, že i velice nízká tvorba inzulinu v těle je pro zdraví pacienta velmi prospěšná. Lidé s nově diagnostikovaným diabetem, jejichž tělo ještě částečně přirozeně produkuje inzulin, mají nižší riziko vzniku hypoglykemie a rozvoje ketoacidózy,“ říká profesor Johny Ludvigsson z Linköping University.
Profesor Ludvigsson vedl DIAGNODE-2, druhou fázi klinické studie, ve které výzkumníci zkoumali účinky injekcí zmiňované vakcíny do lymfatických uzlin u 109 mladých lidí, kterým byl nedávno diagnostikován diabetes 1. typu. Na začátku studie a znovu o 15 měsíců později bylo účastníkům změřeno množství inzulinu, které jejich tělo přirozeně tvoří. Zaznamenávány byly také změny v hladině HbA1c nebo množství inzulinu, které účastníci denně užívali.
“HLA geny” v hlavní roli
Jelikož předchozí studie naznačují, že genetické faktory mají vliv na to, jak pacient na léčbu reaguje, zaměřili se vědci z DIAGNODE-2 na některé varianty tzv. „HLA genů“. Tyto geny vážou proteiny a vystavují je buňkám imunitního systému, jež by měly tvořit protilátky jen proti cizím proteinům. Imunitní systém však někdy reaguje i proti vlastním látkám a některé typy „HLA genů“ jsou spojeny se zvýšeným rizikem diabetu 1. typu. Varianta „HLA genů“ s názvem HLA-DR3-DQ2 vystavuje buňkám imunitního systému protein GAD65 a těla pacientů s touto variantou genu často vytváří proti proteinu GAD65 protilátky. Ve zmiňované studii mělo uvedenou variantu genu asi 50 % účastníků. Během léčby nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky, jež by mohly být s vakcínou spojeny.
„Léčba touto novou vakcínou se jeví jako slibný, jednoduchý a bezpečný způsob, jak zachovat schopnost tvorby inzulinu u pacientů s DR3-DQ2 variantou „HLA genů“. Proto se chystáme provést rozsáhlejší studie a doufáme, že nás dovedou k léku, který dokáže změnit vývoj diabetu 1. typu,“ dodává Ludvigsson.
medicalxpress.com
1061
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný