Fobie z jehel může zkomplikovat i léčbu diabetu! Jak se s ní poprat?
V zajetí obtížného hmyzu: Podle čeho si komáři vybírají svého hostitele? A jakou roli hraje cukrovka?
Zdroj: Shutterstock
Hmyz je všude kolem nás, ať chceme, nebo nechceme. Je součástí potravního řetězce a na planetě Zemi je dokonce déle než člověk! Zdaleka nejotravnějším hmyzím druhem jsou zejména v létě komáři. Také se jejich náletů nemůžete zbavit? Možná je něčím „přitahujete“. Co by to tak mohlo být? Cukrovka, krevní skupina?
Věděli jste, že lidskou krev sají pouze samice komárů? Potřebují totiž k vývoji komářích vajíček bílkovinu. A pokud nechápete, proč vás ty proklaté štípance tolik svědí, dá se říct, že za to mohou vyloučené sliny tohoto obtěžujícího hmyzu. Mají totiž za úkol zabránit srážení krve!
Několik faktů o komárech
Nejprve si pojďme tento otravný hmyzí druh blíže představit. Komáři čítají mnoho druhů, které byste nedokázali spočítat ani na prstech obou rukou. Dle všeho jich je přes 2 000! V nespravedlnost jsou uvrženi samečci, kteří zpravidla po oplodnění samičky hynou. Pakliže snad někteří přežijí, živí se nektarem z rostlin – stejně jako samičky. Ty ovšem páchají mnoho škod v lidském světě. Dokážou znepříjemnit den i noc štípáním – potřebují zkrátka krev pro vývoj svých komářích vajíček (jak již bylo uvedeno výše). Vajíčka se obecně líhnou ve stojatých vodách. Proto můžete komáří roje zpozorovat především u rybníků, tůněk a podobně.
SMRTÍCÍ HMYZÍ NEBEZPEČÍ: Komáři jsou často přenašeči vážných až smrtelných onemocnění, mezi které patří známá malárie nebo třeba žlutá zimnice (především v exotických oblastech).
Komáří samice si vybírají!
Mnozí odborníci tvrdí, že komáří samice mohou skutečně preferovat jen určitý typ lidí, co se týká sání krve. Dle všeho jim nejvíce chutná krev lidí, kteří mají krevní skupinu 0. Méně je pak zajímají ti, kterým koluje v žilách „A“ či „B“. Komáři však preferují i těhotné dámy, lidi s nadváhou nebo třeba alkohol požívající jedince. Otázkou stále zůstává, proč tomu tak je. Na to zatím nikdo nepřišel.
„Některé osoby produkují více kyseliny mléčné nebo čpavku. Tyto látky mohou též komáry přitahovat,“ říká dietoložka a edukátorka diabetiků Amy Campbell.
Extrémní teploty dokážou s diabetikem zacloumat. Na co si dát pozor?
Krásné slunečné léto nebo kouzelnou a mrazivou zimu se spoustou sněhu miluje snad každý. V zápalu emocí ale můžete snadno zapomenout na to, jak ...
Diabetik přitahuje komáry „sladkou krví“? Pouze domněnka
Takové ty povídačky typu: „Máš sladkou krev, komáři tě preferují!“ jsou jaksi bezpředmětné. Žádné reálné důkazy pro toto vyjádření nejsou k dispozici. Tedy diabetes dle všeho nemusí být důvodem, proč vás komáří vetřelci více napadají. Jistou roli však může hrát to, že vydechujete více CO2, což je oxid uhličitý, který komáry přitahuje. Možná také míváte vyšší tělesnou teplotu a vyzařujete více specifických látek, které jsou pro hmyz lákadly. Jednoznačná odpověď tedy neexistuje. Ovšem existují preventivní kroky, díky kterým se štípancům ubráníte.
Jak předejít komářímu štípnutí?
Nemusíte dělat nic zvláštního ani nákladného, abyste zabránili štípancům od komárů. Zaměřte se na následující:
- Pokud máte na zahradě staré plechovky, sudy, kýble či pneumatiky, do kterých zatéká dešťová voda, odstraňte je. Ve stojatých vodách se mohou komáři množit.
- Máte na zahradě nějaké přirozené vodní plochy, jako jsou jezírka a rybníčky? Pořiďte do nich ryby, pakliže je to možné.
- Zajistěte okna do domu moskytiérami.
- Používejte osvědčené repelenty, klidně i na přírodní bázi. Pomoci mohou i aromatické rostliny, jako je levandule, eukalyptus, rozmarýn, máta peprná…
- Chraňte kůži – zejména večer – letním oděvem s dlouhými rukávy a nohavicemi.
Šetrné ošetření štípanců
Nepodařilo se vám odehnat komáří vetřelce a přeci jen jste se stali jejich hostiteli? Pak štípance neškrábejte – i kdyby sebevíc svědily. Především s diabetem riskujete zanesení infekce a zhoršené hojení. Místo vpichu od hmyzu tedy nejprve omyjte vodou s mýdlem, pečlivě opláchněte a ideálně ochlaďte studeným zábalem. Zmírnit pocit svědění mohou i speciální, volně prodejné krémy z lékárny. Jestliže svědění neustává, rána je zarudlá a oteklá, ihned navštivte lékaře. Možná jste alergičtí a budete potřebovat antihistaminika či jiné medikamenty na předpis.
Zdroj: Skudci, Diabetesselfmanagement, Healthline
3302