V říši Inků – cestovatelská reportáž z Peru

V říši Inků – cestovatelská reportáž z Peru

Svatý grál návštěvy Peru je kultovní incké město Machu Picchu, jehož založení je datováno do 15. století. Uprostřed nepřístupné džungle však bylo odhaleno opuštěné teprve v roce 1911 americkým archeologem. Důvody, proč z něj původní obyvatelé náhle vymizeli, zůstávají zahaleny tajemstvím, stejně jako celá civilizace Inků, která ve své době dominovala v této časti světa.

Slavnostní setkání místní komunity

Z turistických průvodců může nezávislý cestovatel snadno nabýt dojmu, že návštěva Machu Picchu se stane spíše noční můrou. Komerční turistická atrakce praskající pod náporem návštěvníků na nesnadno dostupném místě s množstvím otravného hmyzu se skutečně nejeví za vhodný cíl. Nechte však v sobě zvítězit touhu vidět toto slavné místo na vlastní oči a i přes počáteční nedůvěru nebudete zklamaní. Ano, vystojíte si klidně i několikahodi-nové fronty, budete si místy připadat jako chodící bankomat, ale jakmile jste jednou uvnitř areálu, který je od roku 1983 na seznamu UNESCO, zaručeně vás učaruje a litovat nebudete. Pozůstatky města Inků jsou dostatečně rozlehlé, abyste místo ostatních turistů vnímali spíše zdejší genia loci. Vláda Peruo ostatně omezila maximální denní počet na 2 500 osob v zájmu ochrany národní památky. Je opravdovým zážitkem procházet až neuvěřitelně zachovalé město ze středověku a obdivovat vysokou úroveň znalostí Inků, jejichž neznámá technika opracování kamene například překonává i dnešní možnosti.

Lamy k Machu Picchu neoddělitelně patří

Rozhodně se vyplatí spojit s návštěvou města i výšlap na jeden ze dvou nedalekých vrcholů hory Waynapicchu či Machu Picchu Mountain. Ta jsou však ještě více regulována, omezen je maximální počet návštěv na 400 denně a samozřejmě dále zpoplatněn. Koupi lístku tak musíte plánovat dopředu několik dní, v sezoně i týdnů až měsíců. Delší trasa na vyšší vrchol Machu Picchu Mountain slibuje nádherné panoramatické pohledy na celé město. Necelá tříhodinová cesta dobrodružně vypadajícím deštným pralesem, který máte téměř jen pro sebe, odměňuje po celé své délce krásnými výjevy okolí a není ani příliš obtížná. Mnoho příspěvků turistů na cestovatelských fórech před obtížností varuje a mnozí jej nedokončený vzdali, což překvapuje, jelikož z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jej v přiměřeném tempu zvládne i diabetik na antibiotikách. Což však ale rozhodně nezkoušejte.

SRDCE INCKÉ ŘÍŠE

Moray – místo zemědělských experimentů Inků

Bránou k Machu Picchu je město Cusco, někdejší hlavní město celé incké říše. Samotné město i kolem se rozprostírající Posvátné údolí skýtá množství zajímavých míst z historie Inků i následné španělské kolonizace. Na pobyt zde se vyplatí vyčlenit i několik dní. Po příletu z Limy, která je výškově na úrovni moře je aklimatizace do zdejší nadmořské výšky 3 400 metrů pro někoho náročnější. Pomoci by mělo žvýkání listů koky, které si můžete nabídnout hned na letišti. Ze stejného důvodu je zde populární a velmi rozšířený i čaj z těchto listů. Údajně po konzumaci však máte pozitivní test na kokain. Předpokládám, že toto by se jen velmi těžko vysvětlovalo sociálním pracovnicím u osmiletého syna. Každopádně nápoj pro lepší zvládání vysokohorského klimatu dostává přednost a vedle Inca Koly se stává naším oblíbeným místním nápojem. Inca Kola je ostatně také zajímavá, má barvu benzínu, chutná jako žvýkačka Pedro a v zemi je populárnější než Coca Cola. A je i bez cukru.

LIMA MNOHA TVÁŘÍ

Okres Chinchero v Posvátném údolí

Pokud se jako turista ubytujete v prestižní čtvrti Miraflores nebo San Isidro, zřejmě budete o Limě mluvit jen v superlativech. V těchto výstavních čtvrtích metropole s deseti milióny obyvatel naleznete množství zeleně, městských parků, obchodních domů i moderních kancelářských budov. Ulice jsou lemovány honosnými rezidencemi, luxusními vilami a velvyslanectvími. Procházky zde zpříjemní také množství městských strážníků, kteří vás při potkání neopomenou pozdravit.

Lima, metropole mnoha tváří

Lima má však i svou stinnou stránku. Jako magnet láká chudé Peruánce z hor, kteří do města přichází za výdělkem, který se však většině nedostává. Množství příchozích tak přežívá v chudinských čtvrtích či slumech, což vede až ke značné kriminalitě. Je nutné věnovat zvýšenou pozornost, v jaké části města se zrovna nacházíte. Také zastavení taxi z ulice se důrazně nedoporučeje. Případy, kdy je turista zavezen na špatné místo, kde je přepaden a okraden, jsou bohužel poměrně časté. Ještě štěstí, že zde vedle renomovaných dispečinků funguje i aplikace Uber, tolik oblíbená pražskými taxikáři. Na konci jen zalitujeme, že již nezbyl čas na návštěvu legendárního horského jezera Titicaca. Ale Peru rozhodně stojí za opakovanou návštěvu, tak snad příště.

Mgr. Martin Ladyr

718

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku