V hlavní roli dýně! Jaké druhy existují, co z nich uvařit a jakou zábavu vymyslet pro ty nejmenší?

V hlavní roli dýně! Jaké druhy existují, co z nich uvařit a jakou zábavu vymyslet pro ty nejmenší?
Dýně se liší barvou i tvarem, uvnitř jsou ale všechny stejné Zdroj: Shutterstock

Každý podzim ožívají trhy oranžovými kulatými kráskami – dýněmi. Hýří různými odstíny i tvary, ale jedno mají společné – přinášejí typickou podzimní atmosféru a pro mnoho kuchařů i zahradníků jsou tou nejmilejší zeleninou. A není divu. Dýně obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, skvěle chutná v mnoha úpravách a dá se s ní užít spousta zábavy. Inspirujte se našimi dýňovými tipy a užijte si babí léto ve znamení oranžové!

Mnoho sklepů a spižíren se v těchto dnech plní dýněmi. Správně uskladněné vydrží až do konce zimy, a pochmurné zimní dny si tak můžete zpestřit teplou oranžovou pochoutkou. Přečtěte si, jak lze dýni využít ke spokojenosti celé rodiny!

Je to ovoce, či zelenina?

Dýně je ve skutečnosti druh tykve, což ji řadí mezi ovoce. Ovoce je botanicky definováno obsahem semen, což dýně bez pochyby splňuje. Konkrétně se jedná o bobule, které se vyznačují masitou dužinou a mnoha semeny. Sporné botanické zařazení mají i další příbuzné druhy – rajče a meloun. I ty se však tradičně řadí díky přítomnosti semen mezi ovoce. Pokud si se zařazením nevíte rady, nezoufejte. Ať už je to ovoce, nebo zelenina, dýně chutná pořád stejně skvěle!

Druhy dýní aneb Kterou si vybrat?

Dýňové farmy nabízí přehršel variant tohoto ovoce a v jejich použití se kdekdo ztratí. Až na oblíbené japonské dýně Hokkaidó se všechny druhy před zpracováním musí loupat. Uveďme si ty nejběžnější druhy dýní, se kterými se v české kotlině můžete setkat:

Poslední sklizeň před zimou může být nečekaně bohatá. Kdy se do ní pustit?

Každý zahrádkář ví, že na podzim bývá na zahradě obzvlášť rušno. A nejde jen o přípravu půdy a rostlin na nadcházející zimní období. Postupně ...

Máslová dýně

Známá a oblíbená je tzv. máslovka – podlouhlá dýně hruškovitého tvaru a béžové barvy. Semínka má jen v dolní širší části, proto je z ní minimum odpadu. Dýni je třeba oloupat s výjimkou pečení – v tom případě lze slupku ponechat, protože krásně změkne.

Muškátová dýně

Tento pestrobarevný krasavec se vyskytuje v odstínech oranžové, zelené i černé barvy a vyznačuje se výrazným aroma. Obsahuje nejméně škrobu ze všech dýní, je proto vhodným kandidátem do diabetické kuchyně. Zralou dýni poznáte i podle typického bílého ojínění.

Goliáš

Jak již název naznačuje, jedná se o největšího zástupce dýní u nás. Největší jedinci mohou vážit až 75 kg, často se účastní různých zahradnických soutěží a jejich semena se draží za nemalé částky. Goliáš je mírně zploštělá, sytě oranžová dýně, která se pro svou velikost skvěle hodí pro halloweenské tvoření.

Hokkaidó

Japonské kultivary jsou běžně označovány jako „dýně Hokkaidó“, podle jednoho z japonských ostrovů. Jejich popularita je obrovská, a to zejména proto, že se nemusí před zpracováním loupat. Navíc jsou relativně drobné, což zpracování dále usnadňuje. Skvěle se hodí pro přípravu hustých krémových polévek i omáček a jejich semena po opražení chutnají jako oříšky. Hotovou polévku jimi můžete rovnou posypat pro efektní dekoraci.

Špagetová dýně

Dužnina této světle žluté dýně se po upečení rozpadá a po natrhání vidličkou připomíná tvarem špagety. Jako špagety ji můžete i využívat – stačí je zalít (dýňovou) omáčkou či pestem a zdravá večeře je na světě.

Vědci doporučují lesní terapii. Pobyt v lese snižuje deprese i krevní tlak a viry v něm nemají šanci

Lesní prostředí je jedinečné. Silice vzlínající z jehličí obsahují látky prospěšné stromům i lidem a při pobytu v lese jsou cítit na každém ...

Poklady pro zdraví se skrývají v každé dýni

Dýně nejsou jen krásné a chutné, jejich konzumací prospějete i svému zdraví. Vysoké množství vlákniny a nízký obsah cukru dělají z určitých druhů dýní skvělou potravinu pro diabetiky. Jaké účinné látky v sobě dýně obsahují?

  • vitamín C, provitamín A – nezbytné pro imunitu, zdravou kůži a zrak
  • hořčík, železo, zinek, draslík, měď, selen, fosfor – zajišťují funkčnost metabolických procesů
  • barviva beta-karoten, alfa-karoten a lutein – odpovědné za dýňové zbarvení
  • vláknina – potřebná pro zdravou střevní peristaltiku
  • bílkoviny – základní stavební kameny organismu
  • nenasycené mastné kyseliny (včetně omega-3) – nutné pro zdraví vnitřních orgánů

Dýně obsahují i značné množství vody, takže při jejich konzumaci nepřiberete a navíc tělu dopřejete hydrataci.

Věděli jste, že esenciální omega-3 kyseliny jsou důležité pro správnou funkčnost srdce a mozku, ale bohužel jich přijímáme denně až 5× méně, než je optimální množství? Najdeme je zejména v rybím oleji, ale i v ořeších, avokádu či dýni.

V kuchyni to zkuste netradičně

Dýňová polévka už se vám přejedla a regály jsou stále plné dýní? Inspirujte se dalšími tipy na skvělé dýňové dobroty:

  • Dýňové hranolky – opečte hranolky potřené olejem a dochucené kořením a solí v troubě.
  • Pečená dýně – dýni rozkrojenou na polovinu pečte asi 20–30 minut na 180 °C. Dýně pečením krásně zkaramelizuje a získá velmi příjemnou sladkou chuť.
  • Dýňové pyré jako základ – upečenou dýni rozmixujte na pyré a to použijte jako základ do polévek, omáček či dezertů. Pyré můžete i dlouho skladovat v mrazáku, a v zimě tak budete mít základ pro zdravou večeři při ruce.
  • Dušená dýně – hladkou máslovou chuť získáte podušením dýňových kostek ve vývaru ovoněném bylinkami.
  • Dýňový koláč – jednoduše použijte dýni jako přídavek k mouce, a vytvořte tak oblíbený koláč ve zdravějším provedení.

Co se semeny? Semena dýně jsou kulinářský poklad! Rozhodně je tedy nevyhazujte. Pečlivě je vydlabejte velkou lžící, zbavte je přebytečných vláken, omyjte je a osušte. Poté je blanšírujte v silně osolené vodě asi 20 minut a následně je opražte s oblíbeným kořením na pánvi. A skvělá křupavá pochoutka je na světě!

Jak na loupání? Zbavit dýni tvrdé slupky je pro mnoho kuchařů největším nepřítelem. Nůž po lesklé slupce klouže a hrozí poranění. Ideální způsob loupání je rozříznout dýni opatrně na poloviny, opřít si řeznou plochu o prkénko a poté opatrně olupovat kousky slupky škrabkou či ostrým nožíkem. Nechce-li se vám tato záležitost podstupovat, zvolte raději dýni Hokkaidó, která se loupat nemusí.

Dýně potěší i děti. Zorganizujte dýňovou party i u vás doma!

Dýně není jen výtečnou surovinou do kuchyně, můžete si s ní i užít spoustu zábavy. Vyzkoušejte několik veselých tipů pro podzimní tvoření s dětmi!

  • Halloweenská lucerna: Klasikou už i v Čechách je vytvořit si na poslední říjnový den lucernu z vydlabané dýně. Nejvhodnější je velký Goliáš, “strašidlo” bude hezky svítit i z velké Hokkaidó. Vyřežte oči a zubatá ústa a halloweenská atmosféra bude panovat i u vašich vchodových dveří!
  • Dýňové vykrajovánky: Z dýně se dají skvěle vykrajovat různé tvary pomocí formiček na pečení či nožíku. Vykrajovánky pak můžete zamrazit a máte v rezervě ledové pohoštění pro nečekanou návštěvu.
  • Dýňový slalom: Pokud máte k dispozici velké množství okrasných dýní, můžete pro děti vytvořit překážkovou dráhu či slalom. Když k dýním přidáte čajové svíčky, rázem ze slalomu vznikne noční strašidelná stezka!
  • Navštivte dýňový park: V České republice naleznete několik dýňových farem, které se pyšní záplavou dýní různých tvarů a velikostí poskládaných do velkolepých obrazců. Zpestřete si podzimní víkend návštěvou dýňového statku a ochutnejte tam třeba i místní dýňovou polévku.

Dýně má své pevné místo na každé podzimní tabuli, je i velmi vděčnou dekorací a rozveselí sychravé podzimní dny. Zkuste si letos schovat semínka, pozor, nesnězte je ale všechna! Příští jaro z nich na kompostu vypěstujte dýně na další sezónu.

Zdroj: Adbz, Ireceptar, Omegamarine, Prkynko.cuketka

3725

Diskuze k článku