V boji s bacily použijte jemnou sílu. I příroda může pomoci respiračnímu traktu

V boji s bacily použijte jemnou sílu. I příroda může pomoci respiračnímu traktu
Přírodní prostředky nejen posílí imunitu, ale také podpoří oslabené tělo při nemoci. Zdroj: Pixabay

Konec zimy a předjaří jsou plné různých respiračních onemocnění. Když už na vás nějaké sedne, je dobré vědět, jak použít sílu přírody. Pomůže eliminovat kašel i nepříjemné zanesení dýchacího systému.

Nadužívání antibiotik je téma, které se objevuje v diskuzích čím dál častěji. I když jsou to velmi účinné léky, bojují proti bakteriím, nikoli virům.

Podpořte imunitní systém, aby dobře fungoval

Dobře fungující imunitní systém je základ úspěšně zvládnuté zimy. Když ho posilujete již od září, v těchto dnech je již dobře vyživený, a může tak efektivně bojovat proti možným útokům sezónních onemocnění. Ale nebojte se, stále je co zachránit.

Vyvážená zimní strava bohatá na vlákninu, vitamíny a dobré bakterie pro výživu trávicího systému je klíčem k dobré odolnosti vašeho organismu.

Pokud chcete účinně bojovat proti nachlazení, nebo aspoň zmírnit jeho projevy, když už na vás sedne nějaký ten bacil, dbejte na snížení stresové zátěže a na dostatek kvalitního, ozdravného spánku. Ten totiž napomáhá lepší odolnosti těla a může pomoci k mírnějším projevům zimních onemocnění.

Relaxace v chladných dnech je důležitá, protože soustavný chronický stres brání našemu tělu správně reagovat při boji se zánětlivou reakcí, což může být velkým problémem nejen u diabetiků. Důležité je také pravidelné větrání a vyvarování se tomu, aby byl vzduch ve vašem obydlí příliš suchý. K jeho zvlhčení pomůže ultrazvukový difuzér s nekonzervovaným hydrolátem, který zároveň působí jako účinná prevence respiračních onemocnění. Výborný je například tea tree nebo heřmánek římský.

Zostřete si smysly pomocí chilli papriček, prospějí vašemu zažívání a také hladině krevního cukru

Jsou ideální pro milovníky pikantních chutí, vynikají různými druhy ostrosti a hodí se nejen do slaných, ale i do sladkých pokrmů. Dotváří ...

Nejen pro prevenci, ale i když jste chytili vir

Preventivní opatření proti respiračním onemocněním jsou jedna věc. Ale běžné potravinové doplňky, které se používají v prevenci, jsou také účinnými pomocníky, pokud je začnete užívat již v začátcích, když cítíte, že na vás „něco leze“. Můžete jimi účinně zmírnit projevy nachlazení, takže se „nerozjede do plné parády“. Na co vsadit?

  • Vitamíny D, C, skupiny B podpoří dobrý boj organismu s probíhající infekcí. Výborným zdrojem vitamínu C jsou šípky, které dodají tělu i vysoký podíl antioxidačních látek, hlavně polyfenolů, ty jsou opravdu účinnými imunomodulanty.

  • Beta-glukany jsou typem vlákniny, která si získala pozornost jako skvělý imunostimulant. U diabetiků navíc napomáhají udržet stabilní hladinu krevního cukru.

  • Minerály zinek a selen jsou známy jako výborní bojovníci proti zánětu.

  • Omega-3 mastné kyseliny jsou v zimě důležité. Pomáhají posilovat imunitní systém zlepšením tvorby B-lymfocytů, bílých krvinek přítomných v naší krvi, které produkují protilátky a napomáhají zlepšit odolnost těla proti atakům virů. Jsou také efektivním spojencem proti vzniku zimních depresí.

  • Spirulina je vhodná pro celkovou výživu oslabeného organismu.

Muškátový oříšek dodá lahodnou chuť pokrmům: Výhody má i pro diabetiky

Muškátový oříšek znají všichni milovníci lasagní, protože je nedílnou součástí bešamelu. Jeho výrazná chuť napomáhá dodat jídlu tu správnou ...

Esenciální oleje používejte s mírou

Oblíbené esenciální oleje by měly být až posledním řešením, s přihlédnutím k zásadám předběžné opatrnosti. Lze je používat do aromalampy, difuzéru nebo je inhalovat z nádoby naplněné horkou vodou. Mohou také pomoci zlepšit pocení a působí jako expektorans, což znamená, že uvolňují hleny z dýchacího systému a napomáhají lepšímu vykašlávání. Jsou také účinné proti virům a bakteriím.

Pokud chcete používat esenciální oleje, jednejte s nimi jako s léky, protože mají specifické chemické složení, u kterého je potřeba brát v potaz věk, zdravotní stav nebo to, zda užíváte medikaci, kterou mohou svým působením ovlivnit.

Co byste měli mít na paměti při práci s esenciálními oleji?

  • Pozor byste měli dávat nejen u diabetiků, ale také u dětí, křehkých osob, těhotných a kojících žen, seniorů, lidí s poruchami ledvin, jaterními potížemi, vysokým nebo nízkým krevním tlakem, u epilepsie a astmatu, při onkologických onemocněních a také tehdy, pokud berete léky na ředění krve.

  • Vždy je potřeba zjistit si možné kontraindikace esenciálního oleje.

  • Obecně dobře snášené esenciální oleje, které jde použít při nachlazení, jsou tea tree nebo ho-sho.

  • Při silném kašli pak tymián linalool. Rozřeďte jednu kapku v čajové lžičce nosného oleje (mandlový, jojobový nebo olivový), pořádně rozmíchejte a aplikujte na hrudník a záda až třikrát denně.
    Pozor, není vhodný pro těhotné ženy, při kojení, u dětí do ukončeného šestého roku věku. U dětí od tří let použijte ho-sho.

  • Nechcete-li u malých dětí pracovat s esenciálními oleji, dejte jim do ultrasonického difuzéru pro lepší dýchání hydrolát z tymiánu linaloolu nebo tea tree.

Co dalšího vyzkoušet?

Kromě obligátních esenciálních olejů, vitamínů a minerálů pomůžete dýchacímu traktu také dalšími oblíbenými léky z vaší kuchyně. O některých z nich možná ani nevíte, že je pro tento účel můžete použít. Jsou překvapivě účinné a máte je po ruce prakticky ihned. Jaké to jsou?

  • Jablečný ocet je dobré antiseptikum, které pomáhá při angíně, nachlazení, chřipce nebo zánětu dutin. Lze použít jako kloktadlo (lžíce ve sklenici teplé vody, 3–4× denně).

  • Pokud vás bolí v krku, můžete si připravit obklady ze zeleného jílu. Ten funguje výborně také na uvolnění dýchacího traktu, můžete jej aplikovat také na hrudník a záda.

  • Nemáte-li kontraindikace k jeho pití, udělejte si tymiánový čaj, který je výborný proti chřipce, dezinfikuje dýchací cesty a napomáhá efektivnímu vykašlávání.

  • Výborným prostředkem pro pomoc s respiračními onemocněními je indický chai. Typicky černý nebo zelený čaj, bohatý na katechiny a antioxidační látky, je kombinován s kořením garam masala, které obsahuje druhy zahřívacích bylin napomáhajících pocení a podporujících organismus v úspěšném boji proti infekcím.

Důležité: Nejste-li zběhlí ve fytoterapii, je lepší se před používáním přírodních prostředků poradit s odborníkem – obzvlášť, pokud mohou ovlivnit účinky vámi užívané medikace (např. na vysoký tlak, snížení hladin krevního cukru, nebo pokud užíváte antikoagulanty).

Zdroje: Nhsinform.scot, Ncbi.nlm.nih.gov,  Healthline.com, Medicalnewstoday.com

1730

Diskuze k článku