V Barceloně proběhla Mezinárodní konference o pokročilých technologiích v léčbě diabetu! Co zajímavého poodhalila?
Ve dnech 27. až 30. 4. 2022 proběhla v Barceloně Mezinárodní konference zvaná ATTD (Advanced Technologies and Treatments in Diabetes), na které vývojáři seznámili lékaře z různých oborů s nejnovějšími technologiemi souvisejícími s léčbou diabetu. Pojďte se tedy s námi vydat na krátký „výlet“ do Španělska a objevit, co se vlastně ve světě umělé inteligence děje.
Protože se jednalo o patnáctou výroční konferenci, byl program ATTD vskutku nabitý! Probírala se například témata jako umělá slinivka, senzory, automatizované podávání inzulínu (AID), pokročilé technologie k detekci hypoglykémie nebo telemedicína.
Data ze senzorů CGM analyzuje umělá inteligence
Jedním z účastníků konference byl i ředitel Institutu pro endokrinologii a diabetes v Izraeli, Dr. Moshe Phillip. Ten deklaroval, že mnozí lidé používající senzor CGM plně nevyužívají všechna naměřená data k analýze u odborníka, nebo je zpětně nesledují. Je jich dle průzkumu téměř 40 %. Lékař chce však tento fakt změnit, proto jeho tým vynalezl Systém pro podporu klinického rozhodování (CDSS), jenž má název DreaMed Advisor Pro. Na základě složitého algoritmu je software schopen doporučit dávku inzulínu stejně jako diabetolog (vzhledem k naměřeným hodnotám glykémie přes CGM). Odborník tak přijde k hotovým datům bez sáhodlouhého přemýšlení. To může zefektivnit v budoucnu léčbu a omezit čas pobytu pacienta v ordinaci lékaře.
Funkčnost Systému pro podporu klinického rozhodování vyzkoušeli výzkumníci v půlroční studii, které se zúčastnili mladí lidé s diabetem I. typu. Jedni dostali na začátku léčby doporučení ohledně dávkování inzulínu od lékařů napřímo a druzí skrz „umělou inteligenci“ DreaMed Advisor Pro. Závěr studie byl jednoznačný – na základě obou doporučení byly výsledky diabetiků v podstatě shodné a co je důležité, i příznivé s ohledem na výši glykémií i glykovaného hemoglobinu. Chcete vědět, jak takový software funguje? Pak můžete zapátrat ve videu ZDE (pouze v anglickém znění).
“Cílem výzkumu je poskytnout v budoucnu data ze Systému pro podporu klinického rozhodování (CDSS) lékařům primární péče, aby mohli pracovat s dalšími užitečnými zdravotními údaji o diabetikovi. Je to jako zaklepat na dveře kolegovi a zeptat se: Co bys v takové situaci dělal?“, říká doktor Phillip.
Diabetologické dny v Luhačovicích se po pandemii COVID-19 opět vrátily na scénu!
Pojďte s námi alespoň zpovzdálí nahlédnout na to, co se ve dnech 27. až 30. dubna na DIAdnech probíralo. Témata byla skutečně pestrá a obohatila ...
Řešila se i otázka zjednodušení života rodičů dětí s diabetem
Na Mezinárodní konferenci v Barceloně se však řešily i otázky rutinního života leckterých rodičů malých diabetiků. Podle Dr. Julie Lawton ze Skotska jsou matky i otcové mnohdy nuceni odejít ze zaměstnání nebo krátit své úvazky, jen aby se mohli řádně postarat o stabilní glykémii svého dítěte. A to psychické pohodě rodiny určitě nepřidá. Proto lékařka představila novinku v podobě hybridní adaptivní aplikace CamAPS FX, která automaticky upraví dávky inzulínu na základě dat ze senzoru. Aplikace vyvinutá na Univerzitě Cambridge je kompatibilní s OS Android a údajně má nejlepší algoritmus, který existuje. Prozatím je k dostání jen v angličtině, francouzštině a němčině. Kompatibilní je se senzorem Dexcom G6.
Zajímavost: Aplikace CamAPS FX komunikuje se senzorem CGM a inzulínovou pumpou a používá složitý algoritmus k automatickému výpočtu a podávání optimální dávky inzulínu každých 8-12 minut.
Studie funkčnost této hybridní adaptivní aplikace jen potvrzují. Prokázaly u dětí, které ji používaly, zlepšení spánku, nálady i koncentrace. A co napsala o softwaru jedna z amerických maminek? „Cítím, že se poprvé od diagnózy dcery mohu uvolnit. Aplikaci CamAPS FX plně důvěřuji. A Sofie (5 let) si svůj život s diabetem mnohem víc užívá!“
Závěrem
Technologie se neustále vyvíjejí kupředu, to ostatně ukázala i Mezinárodní konference v Barceloně, na níž představili vývojáři a vědci i nespočet dalších praktických technologií pro diabetiky (např. společnost Diabeloop algoritmus automatického podávání inzulínu). Nezbývá tedy než doufat, že všechny výše zmíněné a jiné výdobytky moderní doby se brzy stanou součástí také české diabetické komunity.
Zdroj: diatribe.org, attd.kenes.com, camdiab.com
1366