Užijte si víno, i když nepijete alkohol. Vinné listy nabídnou zejména diabetikům cenné látky!

Užijte si víno, i když nepijete alkohol. Vinné listy nabídnou zejména diabetikům cenné látky!
Vinné listy nabízí mnoho výhod nejen pro tělo, ale také pro pleť. Podporují mikrocirkulaci v pokožce a efektivně ji hojí. Zdroj: Shutterstock

Podzim patří nejen dýním, ale i vínu – tedy respektive vinné révě. Její léčivé výhody mohou objevit rovněž diabetici, kteří se zcela vyhýbají pití alkoholu! Zajímavou částí této rostliny jsou totiž krom jiného i vinné listy. Už jste je vyzkoušeli například v podobě doplňku stravy? A víte, kolik příznivých účinků mají na organismus?

Hroznové víno je ovoce plné chuti. Je to také skvělý spojenec kardiovaskulárního zdraví plný vitamínů, minerálů a dalších látek pro správné fungování lidského těla. Vinné listy oceníte, pokud trpíte potížemi krevního oběhu.

Vinné listy jsou zajímavější, než se zdá

Vinná réva je keř s popínavými stonky. V Evropě se pěstovala od starověku, především pro své plody, následně byla importována do celého světa. Používala se jako nedílná součást tradičního lidového léčitelství, společenského i kultického života a spojována byla se svatými i bohy řeckého či římského pantheonu.

Ve vinařských oblastech se k vinné révě pojily mnohé pověry a byla součástí náboženských obřadů.

Červená réva obsahuje polyfenoly (zejména resveratrol) a flavonoidy (oligo-proanthokyanidiny a quercetin). Ty jí dodávají specifické vlastnosti, které jsou prospěšné při léčbě poruch krevního oběhu.

Potraviny bohaté na saponiny by diabetikům neměly uniknout! Mohou zlepšit kompenzaci nemoci. Co tedy jíst?

Použití saponinů v přírodní léčbě není v našich podmínkách moc známé. Jsou ale velmi účinnými přírodními prostředky při léčbě a prevenci ...

Tradiční použití v bylinné medicíně

Červená vinná réva obsahuje důležité polyfenoly, zejména resveratrol, nacházející se hlavně ve slupce hroznů, a flavonoidy (převážně oligo-proanthokyanidiny, které se získávají ze semen). Díky těmto látkám vyniká výbornou antioxidační aktivitou a poskytuje ochranu krevního oběhu, který posiluje a napomáhá jeho dobré činnosti. V bylinné medicíně se využívaly prakticky veškeré části vína (Vitis vinifera), ať už se jednalo o révu, listy, semena, šťávu nebo plody. Ve starobylých lékopisech najdete nespočet zmínek léčivých indikací, některé dnes již upadly v zapomnění.

Ať už se jedná o tradiční vinařské oblasti jako Francie, Řecko nebo Itálie, ale i Německo a další země našeho kontinentu, víno bylo bráno jako poklad pro lidské zdraví prakticky ve všech evropských zemích.

Dnes se používají ve fytoterapii a naturopatii jak odrůdy bílé, tak červené (ty ve větším zastoupení):

  • Červená réva je známá pro svou schopnost léčit syndrom těžkých nohou a další oběhové nebo žilní poruchy, jako jsou křečové žíly a hemoroidy.

  • Červené vinné listy fungují jako tonikum oběhového systému, posilují kapiláry, jsou angioprotektivní, což znamená, že zvyšují kapilární odpor a snižují propustnost jejich stěn, hodí se při chronické žilní nedostatečnosti, regulují krevní oběh, zároveň působí jako protizánětlivý prostředek a diuretikum, jsou svíravé. Mají skvělé antioxidační působení.

  • Díky schopnosti odvádět přebytečnou vodu z těla můžete využít vinné listy také pro snižování horečky. Napomáhají také vykašlávání a odhlenění.

  • Vinné listy jsou velmi účinné i při léčbě migrén a bolestivé či silné menstruace.

  • V kosmetice se vinné listy používají jako anti-agingový prostředek, jsou vhodné také při růžovce a kožních onemocněních jako ekzémy nebo lupénka. Podporují dobrou kožní mikrocirkulaci a hojení pokožky, snižují četnost infekčních ložisek.

  • Červená réva posiluje organismus při poruchách trávení a jaterních potížích.

  • Míza z vinné révy má hojivé účinky a zastavuje krvácení.

  • Vinná semena se používají jako další ochranný prostředek pro dobrou činnost krevní mikrocirkulace a kapilární tonikum.

  • Hroznová šťáva působí diureticky, je osvěžující a stahující.

  • Čerstvé hrozny jsou indikovány jako zdroj svalové a nervové energie, dodávají tělu minerály, stimulují játra, podporují vylučování žluči, eliminují výskyt kyseliny močové v těle, působí jako lehké projímadlo a dobrý antioxidant.

Vinné listy lze nejčastěji sehnat ve formě potravinového doplňku. Používají se jako tinktury, kapsle, součást čajových směsí, doma si můžete připravovat odvary nebo nálevy.

UPOZORNĚNÍ: Červená réva obsahuje adstringentní třísloviny (působící zejména na úrovni dělohy) a ve vysokých dávkách se nedoporučuje těhotným ženám a malým dětem. Lékové interakce mohou nastat s léky na ředění krve, může snižovat jejich účinnost. Při jakékoli pochybnosti o vhodnosti užívání doplňků z vinných listů se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Mateří kašička je velmi slibným budovatelem obranyschopnosti organismu. Je vhodná pro diabetiky?

Široké zevní i vnitřní použití udělalo z mateří kašičky také jeden z objektů vědeckého zkoumání. Její celková prospěšnost pokrývá mnoho potřeb ...

Co nabízejí vinné listy diabetikům?

Vinné listy byly součástí různých studií. Mimo jiné byla zkoumána jejich možná prospěšnost při léčbě diabetické retinopatie (komplikace cukrovky způsobená vysokou hladinou cukru v krvi poškozující zadní část oka).

Polyfenoly obsažené v červeném víně pak byly zkoumány jako obecně vhodný prostředek pro léčbu diabetu.

Výsledek studie byl více než pozitivní. Prokázal, že konkrétně resveratrol, který je v červeném víně přítomen, vykazoval významnou antihyperglykemickou a antioxidační aktivitu, která je prakticky stejná jako u léků běžně užívaných při hyperglykémii.

Také flavonoidy quercetin  a myricetin, užívané jako další spolehlivá fytoterapeutika, mají silnou schopnost eliminovat biologické faktory, které jsou zodpovědné za vznik hyperglykémie (zvýšené hladiny krevního cukru). Tudíž červená vinná réva je dobrým prostředkem pro management cukrovky a také v prevenci jejího vzniku. Ať už je používána samostatně, nebo v kombinaci s jinými terapeutickými prostředky.

Zdroj: Ncbi.nlm.nih, Organicfacts, Sciencedirect, Ema.europa, Livestrong

10564

Diskuze k článku