Léto je skvělé pro zařazení ryb do diabetického jídelníčku: Dodají tělu potřebné mastné kyseliny i minerály
Už jste ochutnali čerstvé fíky? Ovocná perla Středomoří přinese prospěch i diabetikům!
Zdroj: Shutterstock
Čerstvé fíky můžete nyní sehnat v každém supermarketu. Je totiž jejich čas. Jsou výborné do salátů, nebo jen tak ke svačině. Tohle exotické ovoce přinese do vašeho jídelníčku zcela jistě dotek originality a zapovězené není ani při diabetu! Ponořte se tedy do chutí středomořské stravy společně s námi a zcela bez obav.
Fíky jsou zajímavé nejen chuťově, ale také nutričně. Dodají totiž tělu mnoho zajímavých látek, které ho udrží v dobré kondici. Vychutnat si je můžete na víc způsobů, určitě vás nezklamou. Nechte si poradit!
Fíky jsou chutné a zdravé, dodají tělu prospěšné látky
Fíky obsahují 66,8 kcal ve 100 g. Jsou dobrým zdrojem vlákniny, draslíku, mědi a obsahují také vitamíny a minerály. Jejich konzumací dodáte do těla draslík, který napomáhá udržovat v normě krevní tlak a svalové funkce. Měď pak podpoří dobrý energetický metabolismus a boj buněk s volnými radikály. Díky obsahu polyfenolů, obsažených hlavně ve slupce, jsou rovněž ideální antioxidační potravinou.
Fíky jsou tvořeny převážně vodou, a tak poskytnou tělu kromě jiného i tolik potřebnou hydrataci.
Mírně nahořklá čekanka je vhodnou lahůdkou pro diabetika. Může za to inulin!
Víte, že kořen čekanky je jednou z chutných náhražek kávy? Je oblíbený pro svoji jemně hořkou chuť a často jej najdete jako součást kávovinových ...
Fíkům se nemusíte vyhýbat ani při diabetu, jsou prospěšné
Fíky jsou ideální potravinou pro diabetiky. Jejich glykemický index je příjemně nízký (GI 35) a potěší také hodnotami glykemické zátěže (GL 5 na 100 g fíků). Představují též (nejen) pro lidi s cukrovkou slibný zdroj vlákniny, protože podporují dobré trávení a zažívání. Obsahují její jak rozpustnou, tak nerozpustnou formu (v zrnkách a slupce).
Nerozpustná vláknina podporuje harmonický střevní průchod a je doporučována jako prevence zácpy. Rozpustná vláknina se postará o regulaci špatného cholesterolu a krevního cukru.
Studie: Fíkové listy a jejich pozitivní vliv na diabetes
Jako možný pomocník při diabetu II. typu byly zkoumány také fíkové listy, které jsou dobrým zdrojem fenylpropanoidů. Při studii byl používán ethylacetátový extrakt z listů fíkovníku (Ficus Carica), který byl podáván diabetickým potkanům.
V rámci výše uvedeného výzkumu bylo zjištěno, že fíkové listy vykazovaly významný pozitivní vliv v procesu metabolismu sacharidů u diabetických potkanů. U zkoumaných subjektů se po jejich konzumaci objevila aktivita, která vedla ke snížení krevního cukru a tuku. Bylo zmíněno, že extrakt z listů fíkovníku je schopný stimulovat produkci inzulínu z regenerovaných beta buněk pankreatu, a snižovat tak možnost vzniku hyperglykémie.
Mluví se také o pozitivních účincích fíků při Alzheimerově chorobě a jejich schopnosti působit jako podpůrný prostředek pro lepší paměť.
Fíky jsou také skvělé v péči o pleť a vlasy
Extrakt z fíků se používá jako výborný antioxidační a anti-agingový prostředek také v kosmetické péči. Podporuje produkci kožního kolagenu a snižuje viditelnost vrásek a jemných linek. Chrání buňky pokožky před působením oxidačního stresu. Navíc napomáhá zachovat dobrou hydrataci pokožky a přispívá ke snižování nesrovnalostí v pleťové pigmentaci.
Díky obsahu vitamínu C, který funguje jako prekurzor tvorby kožního kolagenu, jsou fíky výborným prostředkem nejen pro snížení viditelnosti vrásek, ale i pro podporu pevnosti pokožky.
Protože má vitamín C schopnost srovnat tón pokožky, přidávají se fíkové extrakty také do kosmetiky proti celulitidě a pro snížení viditelnosti strií a jizev. Ve vlasové péči pak napomáhají snižovat vypadávání vlasů a dodávají vlasové pokožce důležitý minerál hořčík i silné antioxidanty (kromě vitamínu C také vitamín E).
Brahmi neboli bakopa drobnolistá podpoří nejen trávení. Posvítí si také na glykémii!
Bakopa drobnolistá či brahmi (lat. Bacopa monnieri) se v ájurvédě, tradiční medicíně Indie, široce používá již téměř tři tisíce let. Roste v ...
Jak si fíky nejlépe vychutnat?
Hlavní sezóna fíků je od července do října, takže na to, abyste si je mohli co nejlépe vychutnat na vašem stole v čerstvé formě, máte ještě nějaký čas. Ať už sáhnete po zeleném nebo modrém fíku, vyberte si ten bez vad, pevný, voňavý, a přesto příjemně zralý, který má lahodnou dužinu. Fíky po utržení totiž již nedozrávají.
Méně zralý fík bude chutnat více „zeleně“ a bude pevnější, zrnitější a s hořkou dochutí. Naopak zralejší fík je ovocnější, šťavnatější a sladší.
A nyní několik praktických spotřebitelských rad:
-
Nejlepší je fíky sníst již v den nákupu. Ovoce pak můžete nejdéle uchovávat po dobu čtyř dní při pokojové teplotě. V chladničce vydrží týden. Fíky ale mějte dobře zabalené, protože jsou poměrně náchylné k nasáknutí pachů. Takže není dobrý nápad mít je uskladněné třeba vedle aromatických sýrů.
-
Před konzumací vyjměte fíky z lednice a nechte půl hodiny při pokojové teplotě, aby se plně chuťově rozvinuly.
-
Fíky jsou skvělou součástí čerstvých salátů. Hodí se například k rukole, raw špenátu a dají se kombinovat s různými druhy sýrů, třeba s balkánským nebo fetou. Rozumí si také s ořechy, rajčaty a paprikami.
-
Exotické ovoce můžete přidat i do pečených a nepečených dezertů.
UPOZORNĚNÍ: Nažky přítomné v dužině fíků mohou být špatně tolerovány v případě dráždivého tračníku nebo divertikulózy.
Zdroj: Ncbi.nlm.nih, Pubmed.ncbi.nlm.nih, Sciencedirect, Organicfacts
13255