Uvolňující masáž potřebuje čas od času každý. Co ale diabetik? Může si ji dopřát?

Uvolňující masáž potřebuje čas od času každý. Co ale diabetik? Může si ji dopřát?
Cukrovka nemusí být kontraindikací masáží. Záleží však na dalších faktorech... Zdroj: Shutterstock

Říkáte si čím dál častěji, že už opravdu potřebujete masáž, protože vaše šíje je po věčném sezení u počítače strnulá? Toužíte po celkovém uvolnění zatuhlého svalstva? Pak si příjemnou masážní „hodinku“ dopřejte. Obezřetní však buďte, pakliže jste diabetik na inzulínu. Proč vlastně?

Diabetici se často ptají, zda mohou na masáž docházet, a zda to nějak negativně neovlivní jejich stávající léčbu. MUDr. Tereza Kopecká, Ph.D. říká: „Ano, mohou, avšak výjimečně a s opatrností.“ Proč musí být lidé s cukrovkou v tomto ohledu opatrní a mají pro ně masáže nějaký zásadnější význam?

Studie hovoří o prospěšnosti masáží u diabetiků

Nejprve si pojďme osvětlit benefity, které masáž může přinést člověku léčícímu se s diabetem. Tímto tématem se zabývala studie z roku 2019. V rámci ní vědci analyzovali několik předchozích výzkumů publikovaných mezi lety 2000 až 2018 a dospěli k tomu, že masáž může:

  • snížit hladinu cukru v krvi zvýšením citlivosti na inzulín,
  • přispět ke snížení hladiny glykovaného hemoglobinu,
  • redukovat bolesti spojené s diabetickou neuropatií,
  • zlepšit cirkulaci krve a předcházet diabetickým vředům na nohou.

Zároveň vědečtí pracovníci zjistili, že účinnost masáží ovlivní i řada dalších faktorů, jako například druh masážní techniky, počet masáží, doba trvání masáže, duševní stav klienta, kvalita samotné masáže a tlak, který masér při proceduře vyvíjí. Současně se ale vědci shodli, že na tomto poli je potřeba provést ještě mnohem více výzkumů, aby byla problematika masáží při diabetu jasnější.

Jaké mohou být reálné účinky masáží na diabetika?

Pokud se léčíte s cukrovkou, vždy byste se měli poradit se svým lékařem o vhodnosti masáže. Odborník ji nemusí doporučit v případě, kdy máte v anamnéze cévní komplikace, poruchy krevního oběhu, nebo se potýkáte s dekompenzovaným diabetem. A co konkrétně může masáž u diabetika na inzulínu způsobit?

  1. Cévy dilatují (rozšíří se) a zvýší se absorpce (vstřebávání) inzulínu.
  2. Glykémie nezvykle poklesne po masáži místa, kde byl dříve aplikován inzulín. Tedy zvýší se účinek inzulínu.
  3. V náhlém stavu relaxace dojde k poklesu hladiny cukru v krvi – obzvlášť tehdy, jestliže jste k masérovi přišli extrémně vystresovaní a napnutí.

UPOZORNĚNÍ: I když váš lékař svolí k masáži a vy se k masérovi vydáte, upozorněte jej, že se léčíte s cukrovkou! Masážní techniku by měl přizpůsobit vaší nemoci. Též si nezapomeňte vzít rychlý zdroj cukru s sebou (hroznový cukr, džus, glukózové tablety a podobně) – pro případ hypoglykémie.

Rakovina prsu a osvěta: Podpořit ji můžete i vy s Pink October!

Už od roku 1985 se celý svět v říjnu halí do růžové – symbolické barvy boje s rakovinou prsu. Právě od toho se odvodil název "Pink October". ...

Jaké druhy masáží by mohly být pro diabetika vhodné?

Podle již avizované studie z roku 2019 existuje několik druhů masáží, které mohou být pro diabetika o něco vhodnější. Jaké to jsou? Jde o thajskou masáž chodidel, tradiční čínskou masáž nebo například švédskou masáž – ta se vyznačuje manipulací s měkkými tkáněmi prostřednictvím hmatů, tření i hnětení a je k tělu velmi šetrná. Masíruje se obvykle nejprve na zádech, tj. hlava, krk, paže. Pak se plynule přechází k trupu, nohám a chodidlům. Při lehu na břiše masíruje masér záda i boky. Aby se minimalizovalo tření kůže, používá různé masážní emulze, oleje nebo mléka. Obvykle trvá švédská masáž od třiceti minut do jedné hodiny. Masér před započetím masážních technik zjišťuje klientovu anamnézu.

Závěrem

Shrnuto a podtrženo – mějte vždy na paměti, že cukrovka nemusí být vždy kontraindikací masáže, avšak jiná přidružená onemocnění ve vaší anamnéze ano. Vždy se tedy poraďte s ošetřujícím lékařem o její vhodnosti. Zároveň také informujte maséra o své nemoci – zejména tehdy, pakliže se léčíte inzulínem.

Zdroj: Healthline, Researchgate, Diabetesjournals, Diabete.qc, Ulekare

23266

Diskuze k článku