Úspěšná transplantace Langerhansových ostrůvků
Americká studie sleduje zdravotní stav několika osob s diabetem 1. typu, které před 10 lety podstoupily úspěšnou transplantaci beta buněk Langerhansových ostrůvků získaných od dárců.
Od té doby účastníci výzkumu nepotřebují užívat inzulín a jejich glykemie jsou téměř stabilní. Dokazují to výsledky ze senzoru senzoru pro kontinuální monitoraci glukózy, který sledovaní diabetici používají.
Vědci také zkusili porovnat výsledky diabetiků po transplantaci s výsledky vybraných diabetiků využívajících pro léčbu cukrovky nejnovější technologie (konkrétně hybridní uzavřenou smyčku). Po týdnu se ukázalo, že lidé s transplantovanými buňkami vykazují mnohem lepší hodnoty glykemií, než velmi dobře kompenzovaní diabetici 1. typu za pomoci smyčky.
Dobrou zprávou tedy je, že po uplynutí 10 let od transplantace buněk Langerhansových ostrůvku pacienti stále nepotřebují užívat inzulin. Dr. Camillo Ricordi, ředitel Institutu pro výzkum diabetu, v souvislosti s výsledky studie konstatoval: „Transplantace buněk produkujících inzulin se ukazuje být účinnějším způsobem léčby než využívání všech tradičních i moderních způsobů léčby u diabetu 1. typu.”
www.diabetes.co.uk
849
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný