Usínáte pravidelně u televize? Vystavujete se tím riziku zvýšené inzulinové rezistence, tvrdí vědci

Usínáte pravidelně u televize? Vystavujete se tím riziku zvýšené inzulinové rezistence, tvrdí vědci
Předejděte tomu, abyste pravidelně spali u zapnuté televize. Váš mozek si tak řádně neodpočine. Zdroj: Shutterstock

Nejnovější studie provedená v neziskové zdravotnické organizaci Northwestern Medicine se sídlem v Chicagu přišla s překvapivými výsledky, které se týkají působení ba i mírného osvětlení během nočního spánku. Závěry vědců jsou důležité hlavně pro diabetiky a lidi s rizikem rozvoje srdečních onemocnění! Proč vlastně?

Pokud jste zvyklí usínat u televize nebo například rozsvícené stolní lampičky, může to mít neblahý vliv nejen na vaše celkové zdraví, ale i na kvalitu spánku. Vše ovlivňuje jeden důležitý hormon, jehož produkce se prudce zvyšuje po ulehnutí v zatemnělém prostředí. Jak se nazývá a k čemu došli američtí výzkumníci ve své studii?

Za vším hledejte melatonin

Oním hormonem, který má též přívlastek „spánkový“, je melatonin. V případě, že jej nadvěsek mozkový neboli epifýza neprodukuje dostatek, můžete se potýkat s nespavostí. Jeho nejvyšší hladinu lze pozorovat údajně mezi druhou až čtvrtou hodinou ranní. Produkci hormonu melatoninu dokáže zpravidla narušit právě již zmíněné zvýšené osvětlení v místnosti, kde usínáte. Proto je nasnadě ulehat při úplné tmě, jestliže se chcete probudit plní nové energie.

Diabetologická poradna s MUDr. Janem Brožem: Dnes například na téma “Mohu zaběhnout s cukrovkou maraton?”

Pokud hledáte delší dobu odborné odpovědi na své otázky (a že jich během života s diabetem vyplave na povrch dost), neváhejte se na nás obrátit a ...

Studie hovoří o rizicích kardiovaskulárních nemocí, nejen o inzulinové rezistenci

V uplynulých dnech vydalo sedm amerických vědců z organizace Northwestern Medicine výsledky výzkumu, které předávají lidem jasné poselství, tj.: „Spěte ve tmě!“ A zejména lidé s cukrovkou by mu měli naslouchat. Jaké jsou tedy výsledky studie?

  • U respondentů, kteří spali i v mírně osvětlené místnosti, byla v ranních hodinách zjištěna zvýšená inzulinová rezistence. To je stav, kdy organismus nereaguje správně na inzulín a může docházet k zvýšeným hodnotám glykémie. Obecně lze tedy říct, že toto negativně ovlivní regulaci glukózy v těle.
  • U sledovaných respondentů spících v mírně osvětlené místnosti byla též zjištěna vyšší srdeční frekvence, což znemožňuje lidskému tělu aktivně během noci odpočívat. Světlo totiž aktivuje sympatický nervový systém, který zajišťuje za běžných podmínek bdělost během dne. O hlubokém a kvalitním spánku se tak nedá hovořit.

„Výsledky této studie ukazují, že pouhá jediná noc spánku při mírném osvětlení v místnosti může narušit regulaci glukózy a kardiovaskulární systém, což jsou rizikové faktory pro srdeční onemocnění, cukrovku a metabolický syndrom,” tvrdí jedna z autorek studie, Dr. Phyllis Zee.

Metody amerického výzkumu

Vědci v rámci výše zmíněné studie testovali kvalitu spánku respondentů se sto luxy (jednotka osvětlení), což se rovná střednímu světlu. Poté výsledky porovnávali s těmi, které vzešly po vystavení tlumenému světlu (tři luxy). Závěr byl tento: mírné vystavení světlu způsobilo, že se tělo dostalo do stavu vyšší pohotovosti. V tomto stavu se srdeční frekvence zvyšuje, stejně jako síla a rychlost, kterou se srdce stahuje.

Co lidem radí autorka studie Dr. Phyllis Zee?

Na závěr vám představujeme několik doporučení doktorky Phyllis Zee, která mohou zlepšit kvalitu vašeho spánku a pomohou rovněž předejít zdravotním komplikacím, což ocení nejen diabetici:

  • V ideálním případě zhasněte v ložnici všechna světla. Pakliže potřebujete rozsvícenou lampičku z bezpečnostních důvodů, nastavte tlumené světlo a umístěte jej co nejníže k podlaze.
  • Myslete i na barvu osvětlení. Nejméně škodlivé je pro mozek červené, oranžové nebo jantarové světlo. Vyhněte se pak tomu bílému nebo modrému, nebo jej od sebe umístěte co nejdál.
  • Používejte k zatemnění místnosti závěsy či žaluzie. Umístěte svou postel tak, aby vám do očí nesvítilo venkovní světlo.

Když nemáte jinou možnost, jak si zajistit úplnou tmu přes noc, můžete použít i škrabošku na oči neboli relaxační masku, která zajistí ničím nerušený spánek. Těchto produktů je na trhu požehnaně, proto není nijak složité je sehnat.

Zdroj: Celostnimedicina.cz, Sciencedaily.com, Pnas.org

1898

Diskuze k článku