Účinné látky ze skupiny GLP-1 snižují riziko vzniku Parkinsonovy choroby
Podle nové studie snižuje užívání látek patřících do skupiny tzv. GLP-1 agonistů riziko vzniku Parkinsonovy choroby u diabetiků 2. typu. Podle týmu vědců z University College London (UCL) jsou tato zjištění důležitá, protože by mohla vést k tomu, že se tento typ léků bude používat k ochraně mozku.
V rámci studie byly zkoumány lékařské záznamy více než 100 000 pacientů s diabetem 2. typu. Vědci tímto výzkumem potvrdili, že v porovnání se skupinou nediabetiků existuje u diabetiků 2. typu větší pravděpodobnost vzniku Parkinsonovy choroby. Vědci dále zjistili, že u pacientů, kteří užívali exenatid, jednu z účinných látek ze skupiny GLP-1 agonistů, bylo riziko vzniku Parkinsona o 60 % nižší.
Souvislost mezi diabetem a Parkinsonovou chorobou
„Naše studie je dalším důkazem toho, že mezi diabetem 2. typu a Parkinsonovou chorobou existuje souvislost, ačkoli je zřejmé, že u většiny diabetiků k následnému vzniku Parkinsona nedojde. Do jisté míry jsme dokázali, že exenatid by mohl pomoci zabránit vzniku Parkinsonovy choroby nebo ji alespoň léčit, v nejlepším případě ovlivněním průběhu nemoci a ne pouze zmírněním symptomů. Nicméně předtím než vydáme jakákoli doporučení, musíme provést další testování,“ uvedl jeden z autorů výzkumu profesor Tom Foltynie z neurologického ústavu Queen Square Institute of Neurology univerzity UCL.
Uvedený tým vědců se nyní připravuje na podrobnější zkoumání v této oblasti. Tentokrát bude předmětem jejich výzkumu vliv exenatidu na pacienty s Parkinsonem. Účinná látka exenatid zvyšuje tvorbu inzulínu a zároveň zabraňuje nadměrné tvorbě glukagonu.
V předchozím výzkumu, který vedl profesor Foltynie, bylo také zjištěno, že pacienti s Parkinsonem, kteří užívali exenatid jedenkrát týdně po dobu jednoho roku, dosahovali lepších výsledků v pohybových testech než ti, kterým bylo podáváno placebo.
Další z autorů prvního jmenovaného výzkumu, Dr. Li Wei z UCL School of Pharmacy, uvedl: „Možná by bylo dobré, aby lékaři při předepisování léků na diabetes 2. typu zvážili i jiné rizikové faktory Parkinsonovy choroby, avšak na potvrzení klinických závěrů bude zapotřebí dalšího výzkumu.“
Tato zjištění byla publikována v časopise Brain.
656
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný