U diabetiků 2. typu se vyplatí intenzivní léčba vysokého krevního tlaku. Může snížit kardiovaskulární riziko
Intenzivní léčba hypertenze u lidí s cukrovkou 2. typu vedla ke snížení rizika srdečního infarktu, mozkové mrtvice, srdečního selhání a úmrtí v důsledku kardiovaskulárních onemocnění ve srovnání se standardním léčebným přístupem. To vyplývá z nejnovějších vědeckých poznatků, které byly včera prezentovány na vědeckém zasedání American Heart Association 2024.
Na setkání, které se konalo ve dnech 16.–18. listopadu 2024 v Chicagu, proběhla hlavní celosvětová výměna nejnovějších výzkumů, vědeckých poznatků a aktualizací klinické praxe založené na důkazech v oblasti kardiovaskulární vědy.
Intenzivní léčba hypertenze se vyplatí, říkají vědci
U diabetiků 2. typu je dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít vysoký krevní tlak, než u osob, které cukrovku nemají. Zvýšená hladina cukru v krvi totiž může způsobit poškození cév a zhoršit funkci ledvin, což vede ke zvýšenému krevnímu tlaku.
Podle údajů amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se odhaduje, že téměř tři čtvrtiny dospělých s diabetem 2. typu mají také vysoký krevní tlak, a pokud je hladina krevního tlaku trvale zvýšená, doporučuje se úprava životního stylu a užívání léků. Pokud není vysoký krevní tlak kontrolován a regulován, může časem napáchat na organismu škody a zvýšit riziko srdečního infarktu, mrtvice, srdečního selhání, problémů s ledvinami a dalších zdravotních potíží.
„Zjistili jsme, že u většiny lidí s diabetem 2. typu snížení systolického krevního tlaku na méně než 120 mm Hg snižuje riziko závažných kardiovaskulárních příhod. Tato zjištění poskytují silnou podporu pro intenzivnější léčbu a stanovení nižší cílové hodnoty systolického krevního tlaku u jedinců s diabetem 2. typu za účelem prevence závažných kardiovaskulárních příhod.“ – Guang Ning, M.D., Ph.D., hlavní autor studie, zvolený člen Čínské akademie inženýrství a profesor v nemocnici Ruijin na Lékařské fakultě Šanghajské univerzity Jiao Tong v Číně.
Cílem studie BPROAD bylo zjistit, zda je intenzivní přístup ke snižování systolického krevního tlaku na cílovou hodnotu nižší než 120 mm Hg účinnější při snižování rizika závažných kardiovaskulárních příhod, včetně nefatální cévní mozkové příhody, nefatálního infarktu myokardu, léčeného nebo hospitalizovaného srdečního selhání a kardiovaskulární smrti, než standardní přístup ke snižování systolického krevního tlaku na cílovou hodnotu nižší než 140 mm Hg u osob s diabetem 2. typu.
Protizánětlivý jídelníček: Správná volba nejen pro diabetiky
Změna stravy může v mnoha případech pomoci zvládnout krátkodobý i dlouhodobý zánět, ačkoli její účinnost jako nástroje zvládání zánětu závisí na ...
Jak probíhala studie
Do studie BPROAD bylo zařazeno 12 821 dospělých osob na 145 studijních místech v Číně. Všichni účastníci měli diabetes 2. typu, zvýšený systolický krevní tlak a zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. V této studii bylo kritériem zvýšeného systolického krevního tlaku ≥ 140 mm Hg bez léků na léčbu hypertenze nebo ≥ 130 mm Hg a užívání alespoň jednoho léku na hypertenzi.
Průměrný věk účastníků byl 64 let. Přibližně 45 % účastníků studie tvořily ženy a 55 % muži, přičemž 22,5 % účastníků mělo v anamnéze kardiovaskulární onemocnění, které si sami uváděli. Všichni účastníci měli při zařazení do studie podobné základní charakteristiky, včetně výše krevního tlaku, měření indexu tělesné hmotnosti, stavu kouření, hladiny HbA1c, hladiny cholesterolu, funkce ledvin, délky trvání diabetu 2. typu a dalších klíčových zdravotních faktorů. Doba zařazení do studie trvala od února 2019 do prosince 2021, přičemž sledování trvalo až pět let. Přibližně polovina (6 414) účastníků byla zařazena do skupiny s intenzivní léčbou a zbytek (6 407) účastníků byl zařazen do skupiny se standardní léčbou.
Můj příběh: Zasnoubila jsem se s diabetikem. Jeho matka mě šikanuje
„Říká se, že být učitelkou je diagnóza“, říká Magda, která už neví, kudy kam. „Ještě horší ale je učit na zdravotní škole,“ poznamenává. Její ...
Závěry výzkumu
Průměrná hodnota systolického krevního tlaku účastníků činila při kontrole po čtyřech letech 120,6 mm Hg ve skupině s intenzivní léčbou a 132,1 mm Hg ve skupině se standardní léčbou.
Osoby, kterým se dostávalo intenzivní léčby, měly o 21 % nižší relativní riziko závažných kardiovaskulárních příhod ve srovnání s osobami, které během sledovaného období podstupovaly standardní léčbu.
K nefatální cévní mozkové příhodě, nefatálnímu srdečnímu infarktu, hospitalizaci nebo léčbě srdečního selhání nebo kardiovaskulárnímu úmrtí došlo u 393 účastníků (1,65 % za rok) ve skupině s intenzivní léčbou a u 492 účastníků (2,09 % za rok) ve skupině se standardní léčbou.
Závažné nežádoucí příhody, jako je hospitalizace, byly mezi oběma léčebnými skupinami obecně podobné.
Příliš nízké hodnoty krevního tlaku s příznaky (symptomatická hypotenze) a vysoké hladiny draslíku (hyperkalémie) se však častěji vyskytovaly u účastníků ve skupině s intenzivní léčbou.
„Výsledky naší studie jsou v souladu s jinou studií pacientů s hypertenzí, ale bez diabetu, která zjistila významné snížení výskytu kardiovaskulárních onemocnění o 27 %,“ uvedl doktor Ning a dodal: „Doufejme, že budoucí pokyny pro klinickou praxi zohlední tyto výsledky při vytváření doporučení pro cílové hodnoty krevního tlaku u osob s diabetem 2. typu. Přínosný budoucí výzkum by se mohl zaměřit na profilování osob s největším přínosem a nejmenší škodlivostí ve skupině s intenzivní léčbou krevního tlaku.“
Zdroj: news-medical.net, dále dle textu
266