Bis Bis

Trpíte migrénami? Na vině může být vysoký tlak i cukrovka

Trpíte migrénami? Na vině může být vysoký tlak i cukrovka
Jedním z faktorů přispívajících k migrénám může být i vysoký tlak, říkají vědci Zdroj: Pixabay

Pulzující bolest hlavy, často doprovázená zvracením a citlivostí na zvuk a světlo – to jsou typické znaky migrény, která spoustu žen dokáže zahnat do nejtmavšího kouta ložnice, kde se – schoulené do klubíčka – snaží ataku migrény přečkat. Migréna může mít různé příčiny a jednou z nich může být i vysoký krevní tlak, jak nedávno zjistili vědci. Zdá se, že migréna a hypertenze jsou propojeny více, než by se na první pohled mohlo zdát.

Nový výzkum naznačuje, že vysoký krevní tlak může zvyšovat riziko migrény u žen. Tato studie přináší nové poznatky, které by mohly změnit přístup k prevenci a léčbě migrény.

Historie migrény a její léčba v minulosti

Migréna je známá již od starověku. První zmínky o tomto onemocnění se našly v tzv. Hippokratových spisech. S podrobným popisem ale přišel až římský lékař Galén ve 2. století před naším letopočtem.

Pokud jde o léčbu, byly v minulosti využívány hlavně byliny, například šalvěj a rozmarýn, obvykle v podobě bylinných mastí a lektvarů. Časté bylo i takzvané pouštění žilou – s krví měly údajně z těla odtékat i škodlivé látky. Lékaři ve snaze ulevit pacientům od migrény dokonce někdy sáhli až k trepanaci lebky. Mezi slavné historické osobnosti trpící migrénou patřili například Julius Caesar, Napoleon Bonaparte nebo Vincent van Gogh.

Neobyčejný kmín: Je protizánětlivý, plný antioxidantů a prospěje i diabetikům

Kmín  je už od pradávných dob, kdy se první lidé učili využívat síly přírody, jednou z nejstarších a nejváženějších bylin. Jsou to vlastně semena ...

Jak se projevuje migréna

Migréna je typ bolesti hlavy, která způsobuje intenzivní pulzující bolest, často na jedné straně hlavy. Je obvykle doprovázena nevolností, zvracením a zvýšenou citlivostí na různé vjemy. Migrény mohou trvat hodiny až dny a bolest může být natolik silná, že narušuje běžné denní aktivity.

Migréna o sobě někdy dává vědět předem. Jeden či dva dny před migrénou si můžete všimnout drobných změn, které upozorňují na blížící se migrénu:

  • zácpa,
  • změny nálady, od deprese po euforii,
  • zvýšená chuť na jídlo,
  • ztuhlost šíje,
  • zvýšené močení,
  • zadržování tekutin,
  • časté zívání.

Někteří lidé zažívají před migrénou takzvanou auru, což jsou vizuální nebo jiné senzorické poruchy.

Migréna samotná obvykle trvá 4 až 72 hodin, pokud není léčena. Četnost výskytu migrény se u jednotlivých osob liší. Migréna se může vyskytovat zřídka, ale může udeřit i několikrát za měsíc. Během migrény se může vyskytovat:

  • bolest obvykle na jedné straně hlavy, ale často i na obou stranách,
  • pulzující nebo tepající bolest,
  • citlivost na světlo, zvuk, někdy i na čichové nebo hmatové vjemy,
  • nevolnost a zvracení.

Po záchvatu migrény se může člověk cítit jeden či dva dny vyčerpaný a zmatený. Někteří lidé uvádějí, že se cítí povzneseně. Náhlý pohyb hlavy může krátkodobě opět vyvolat bolest.

Nový výzkum zaměřený na souvislosti mezi vysokým tlakem a migrénou

Podle studie publikované v časopise Neurology, která byla financována nizozemskou radou Dutch Research Council, byl zjištěn vztah mezi vysokým diastolickým krevním tlakem a vyšším rizikem migrény u žen. Výzkumu se zúčastnilo 7 266 mužů a žen, přičemž 15 % z nich trpělo migrénami. Po zohlednění různých rizikových faktorů vědci zjistili, že ženy s vyšším diastolickým tlakem měly o 16 % vyšší pravděpodobnost vzniku migrény. U mužů však nebyla zjištěna žádná souvislost mezi migrénou a kardiovaskulárními problémy.

Článek, který byl v roce 2022 publikován v časopise Neurological Sciences, uvádí celosvětovou prevalenci migrény 20,7 % u žen a 9,7 % u mužů a uvádí, že tento rozdíl mohou vysvětlovat – kromě „rozdílů ve struktuře mozku, genetických polymorfismů a neuronálních drah“ – také hormonální rozdíly.

Jste jako papiňák? Nezvládnuté emoce jsou problém. Dostat je pod kontrolu se ale dá naučit

Schopnost prožívat a vyjadřovat emoce je důležitější, než si možná myslíte. Emoce – jako pociťovaná reakce na danou situaci – hrají klíčovou roli ...

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je stav, kdy je tlak krve v tepnách dlouhodobě zvýšený. Může způsobovat poškození cév, srdce a dalších orgánů. Mezi symptomy patří bolest hlavy, dušnost, závratě a problémy se zrakem. Léčba zahrnuje změny životního stylu, jako je zdravá strava, cvičení a v případě potřeby léky.

Problém je, že mnoho lidí často ani netuší, že hypertenzí trpí. Vysoký tlak totiž nebolí. O hypertenzi mluvíme při hodnotách krevního tlaku 140/90 mmHg a vyšších.

Proto je nesmírně důležité pravidelné měření tlaku pro každého z nás. U osob, které se léčí s hypertenzí pomáhá pravidelné měření sledovat, zda naordinovaná léčba je, či není úspěšná. Pro všechny ostatní je pravidelné měření tlaku nezbytné, aby případná rozvíjející se hypertenze neunikla pozornosti lékaře.

Hypertenze s sebou ale nenese jen zvýšené riziko migrény. Zejména pro diabetiky je vysoký tlak nesmírně rizikový. Diabetikům s vysokým krevním tlakem hrozí čtyřikrát vyšší riziko srdečních onemocnění a současně infarktu myokardu, náhlých cévních mozkových příhod, problémů s ledvinami a se zrakem než lidem bez tohoto onemocnění. Hypertenze se přitom vyskytuje u šedesáti až osmdesáti procent pacientů s cukrovkou II. typu a u čtyřiceti procent pacientů s cukrovkou I. typu.

Regulace krevního tlaku je tedy u osob žijících s cukrovkou stejně důležitá jako kontrola glykemie. Ostatně, příliš vysoká, nebo naopak příliš nízká hladina cukru v krvi může rovněž přímo souviset s migrénami.

Je nutný další výzkum

Ze studie publikované v časopise Neurology vyplývá, že ženy s vysokým diastolickým tlakem mohou mít vyšší riziko migrény, což poukazuje na potřebu individuálního přístupu k prevenci a léčbě. Spojitost mezi migrénou a vysokým krevním tlakem je ale velmi komplikovaná a vyžaduje další výzkum. Diabetes, jako další významný faktor, může celou situaci komplikovat a ještě zvyšovat riziko jak migrény, tak vysokého krevního tlaku. Proto je pro snížení rizika migrény i dalších onemocnění velmi důležité pravidelné monitorování pacientů.

Zdroj: medicalnewstoday.com, dále dle textu

962

Diskuze k článku