Třezalka nejen na deprese: Svatojánský olej hojí popáleniny i opary, ulevuje od bolesti zad a neuropatie

Třezalka nejen na deprese: Svatojánský olej hojí popáleniny i opary, ulevuje od bolesti zad a neuropatie
Třezalka tečkovaná je bylinka s rozmanitými možnostmi využití pro zdraví Zdroj: Pixabay

Svatojánská bylinka, bylina sv. Jana, kvítí Panny Marie, krevníček, krvavník, svatojánské koření či odvraceč ďábla. To vše jsou názvy, které se týkají jedné jediné bylinky – třezalky tečkované. Ta je považována za jednu z nejznámějších magických bylin, která se pojí s řadou pověr a legend. Svými nádhernými žlutými květy okouzluje v přírodě právě v tomto období, tedy kolem svátku sv. Jana, který se slaví 24. června. Své široké využití má nejen v lidovém léčitelství, ale její účinky jsou doloženy i vědecky. S čím vším vám může třezalka pomoci a jak si z ní připravit krvavě rudý olejíček, který uleví od bolesti zad i popálenin? Dozvíte se na následujících řádcích.

Bylina spojená s Janem Křtitelem

Kladete si otázku, proč je právě třezalka tak úzce spojena s Janem Křtitelem? Pak vězte, že je to pravděpodobně kvůli jejímu červenému barvivu hypericinu – pokud rozemnete okvětní lístky mezi prsty, zůstanou vám na nich červené skvrny symbolizující krev svatého Jana. Zároveň byla tato bylina používána rytíři svatého Jana na léčení ran během křížových výprav – balzám získaný vyluhováním květů a lístků v oleji používali k ošetření krvácejících ran, nápoj získaný macerací třezalky ve víně pak prý měl zase léčivé účinky. Třezalka zavěšená na oknech a dveřích domů ve středověku chránila dům před vstupem démonů. A za zmínku rozhodně stojí také lístky třezalky – pokud se na ně podíváte proti světlu, uvidíte, že jsou poseté lesklými žlázkami s esencí. Vypadají jako malé průsvitné dírky připomínající otvory a rány – proto ji rolníci z Vandery označili za bylinu symbolizující tělo bičovaného Krista.

Meloun na talíři diabetiků: Osvěžující zelenina prospívá srdci a může pomoci předcházet makulární degeneraci

Obsahové látky v melounu Meloun je nabitý spoustou živin a antioxidantů, které zahrnují: vitamin C – důležitý vitamin a antioxidant, jehož ...

Třezalka proti depresi

S čím je třezalka spojována nejčastěji, je její použití ke zmírnění příznaků deprese. To dokládají i studie – přehled 35 studií dospěl k závěru, že třezalka tečkovaná snižuje příznaky mírné až středně těžké deprese více než placebo, a navíc má podobné účinky jako antidepresiva na předpis. Navíc tyto studie došly k závěru, že má třezalka méně vedlejších účinků než antidepresiva na předpis a zároveň také nesnižuje libido, což je právě častý vedlejší účinek antidepresiv. K obdobnému závěru pak došla i další analýza, která se zaměřila na 27 studií porovnávajících účinky třezalky a antidepresiv – i zde se prokázal její pozitivní účinek na mírnou až středně těžkou depresi. Navíc preparáty z třezalky přestalo během výzkumu užívat méně lidí ve srovnání s antidepresivy, a to pravděpodobně díky nižšímu počtu nežádoucích účinků oproti antidepresivům.

Za tyto přínosy na naši psychiku může být zodpovědná řada aktivních složek třezalky, včetně hypericinu, hyperforinu a adhyperforinu. Zdá se, že tyto složky zvyšují hladiny chemických poslů v mozku, jako je serotonin, dopamin a noradrenalin, a ty pak zlepšují naši náladu.

Ačkoliv jsou pozitivní účinky třezalky doloženy studiemi, klasifikuje ji FDA jako doplněk stravy, nikoli jako lék. Zároveň se pak třezalka tečkovaná nedoporučuje jedincům s těžkou depresí.

Další zdravotní přínosy třezalky: pomáhá při PMS, menopauze i s popáleninami

Třezalka tečkovaná je pak zkoumána i s ohledem na jiné zdravotní komplikace. Mezi ně patří například následující:

  • Hojení ran: Při aplikaci na kůži ve formě olejového extraktu bylo zjištěno, že účinně léčí otlaky, rány, modřiny, popáleniny a hemoroidy.
  • Premenstruační syndrom (PMS): Studie zjistila, že doplňky z třezalky tečkované snižují příznaky PMS.
  • Rakovina: Studie provedené ve zkumavkách ukázaly, že hypericin obsažený v třezalce tečkované může inhibovat růst nádorových buněk. Nedoporučuje se však jako léčba rakoviny kvůli její potenciální interakci s jinými léky proti rakovině.
  • Příznaky menopauzy: Jedna malá studie zjistila významné snížení symptomů souvisejících s menopauzou po užití extraktu z třezalky tečkované ve srovnání s placebem.
  • Sezónní afektivní porucha (SAD): I když jsou důkazy zatím poměrně slabé, jeví se používání doplňků stravy s třezalkou tečkovanou jako možná pomoc při léčbě SAD neboli tzv. zimního smutku, tedy formy deprese, která se vyskytuje zejména v (pod)zimních měsících.
  • Diskutován je účinek třezalky k léčbě obsedantně-kompulzivní poruchy či při odvykání kouření, neexistují však zatím žádné důkazy, které by tato tvrzení podporovaly.
  • V lidové medicíně se třezalka dále užívá při problémech s poraněním nervů, při neurologických onemocněních, k uvolnění namožených svalů, při neurózách, bolestech zad, ischiasu či bolesti v kříži, nebo při zduření lymfatických žláz.

Můj příběh: Po rozvodu jsem zanevřel na ženy. Můj postoj změnila až sestřička na diabetologii

Diagnóza cukrovky byla pomyslným posledním hřebíčkem Kdybych se měl ohlédnout zpátky, tak pět let před tím, než mi diagnostikovali cukrovku 2. ...

Vedlejší účinky třezalky

Většina lidí, kteří užívají třezalku tečkovanou, nepociťuje žádné vedlejší účinky. U citlivějších jedinců se však mohou objevit příznaky, jako jsou problémy se spánkem, žaludeční nevolnosti, podrážděnost, únava a kožní vyrážky. Nicméně výzkumy ukazují, že má podstatně méně vedlejších účinků než antidepresiva, a navíc je spojena s menším počtem nepříjemných příznaků, jako je zvýšené pocení, sexuální dysfunkce a únava. Ve vzácných případech může třezalka způsobit citlivost na sluneční světlo, a to jak pro kůži, tak pro oči. Některé důkazy také naznačují, že třezalka tečkovaná může snížit plodnost inhibicí spermií a zabráněním oplodnění vajíčka, proto se nedoporučuje při snaze o otěhotnění.

Interakce třezalky s léky

Obecně platí, že by se doplňky stravy s obsahem třezalky neměly užívat, pokud pravidelně užíváte léky na předpis, jelikož tato bylina interaguje s velkým počtem běžně předepisovaných léků. Ve většině případů snižuje jejich účinky, ale může je také zvyšovat, což může mít za následek častější a závažnější vedlejší účinky.

Jedná se především o interakci s následujícími skupinami léků:

  • Antidepresiva: Při užívání s některými antidepresivy může zvýšit nežádoucí účinky. To může vést k serotoninovému syndromu, což je vzácný stav, kdy hladiny serotoninu (hormonu štěstí a dobré nálady) příliš stoupnou a v extrémních případech mohou být fatální. Serotoninový syndrom se pak nejčastěji projevuje bolestí hlavy, nadměrným pocením, pocity nevolnosti, zvracením, neklidem, halucinacemi, tachykardií, průjmem či vysokým krevním tlakem.
  • Léky pro léčbu rakoviny: Bylo prokázáno, že třezalka tečkovaná snižuje účinnost některých léků na rakovinu.
  • Xanax: Bylo prokázáno, že snižuje účinnost Xanaxu, léku na úzkost.
  • Warfarin: Bylo zjištěno, že třezalka tečkovaná snižuje účinnost warfarinu (= lék na ředění krve běžně používaný k prevenci srdečních záchvatů, mrtvice nebo krevních sraženin) a zvyšuje riziko krevních sraženin.
  • Antikoncepční pilulky: Při kombinovaném užívání antikoncepčních pilulek a třezalky tečkované se může uprostřed cyklu objevit neočekávané krvácení. Může také snižovat účinnost antikoncepce.

Diabetici, smlsněte si na jahodách. Šťavnaté ovoce osvěží, podpoří zdraví srdce a pomůže s regulací cukru v krvi

Jahody jsou lahodné, osvěžující a také ideální volbou, pokud chcete zahnat chutě na sladké. Zároveň ale vašemu tělu dodají potřebné živiny včetně ...

Recept na svatojánský olej z třezalky

A nyní už se pojďme podívat, jak si připravit olej z třezalky neboli Janův olej. Ten následně můžete využít k masáži při bolestech zad či ischiasu, bolestech trojklanného nervu, neuropatii končetin, bodnutí hmyzem, revmatické neuralgii, popáleninách, spáleninách od sluníčka či oparu rtu.

Jak na to:

  • Za slunného dne nasbírejte horní části kvetoucí natě (měly by převažovat květy), které nechte lehce zavadnout, a následně rozdělte na menší části (ideální je použít keramický nůž nebo keramické nůžky).
  • Následně dejte zavadlé květy s natí do skleněné nádoby, zalijte kvalitním olejem (např. olivovým, mandlovým či makadamiovým) – důležité je, aby květy byly zcela pod hladinou, v opačném případě by mohly začít plesnivět.
  • Nádobu poté uzavřete plátýnkem, které připevníte gumičkou, a uschovejte po dobu tří týdnů na teplém, tmavém místě. Někdy je doporučována macerace na slunci, některé oleje však mohou v důsledku UV záření degradovat.
  • Po třech týdnech olej sceďte přes plátýnko, nalijte do čistých tmavých sklenic a uschovejte v lednici.
  • Používejte dle potřeby – po aplikaci však danou oblast chraňte před přímými slunečními paprsky.

Zdroje: Alfredo Cattabiani: Florarium; healthline.com; bylinkyprovsechny.cz; dále dle textu

31730

Diskuze k článku