Trávicí enzymy: Diabetikům prospějí nejen při zažívání, působí i proti markerům zánětu
Trávicí enzymy by měly být tématem i pro diabetiky. Jsou totiž důležitými faktory pro úspěšný management cukrovky. Navíc se o některých z nich mluví jako o pomocnících pro zkrocení projevů zánětu.
Diabetes způsobuje poruchu látkové přeměny cukrů, ale je také spojen s abnormálním metabolismem tuků a bílkovin. Proto není pro ty, kteří se s ním léčí, na škodu konzultovat s ošetřujícím lékařem možné užívání vhodných trávicích enzymů.
Proč by se měli o trávicí enzymy zajímat také diabetici?
Trávicí enzymy jsou přirozeně produkovány naším tělem. V některých případech jich však slinivka a další orgány nevytvářejí dostatek, což pak způsobuje zhoršenou schopnost těla rozkládat přijatou potravu a vstřebávat z ní dodávané živiny. Při narušené produkci trávicích enzymů organismem se po poradě s lékařem může navrhnout jejich suplementace ve formě potravinových doplňků.
Nedostatek trávicích enzymů v těle se projevuje průjmem či zácpou, nadýmáním a také zvýšeným tvořením zánětlivých ložisek.
Situace, kdy je potřeba je dodat do organismu zvenčí, nastávají například při chronickém onemocnění jako pankreatická insuficience nebo při potížích trávicího traktu, jejich nevyvážený stav se objevuje také v závislosti na zvyšujícím se věku. A rovněž v případě nevyvážení stravovacích návyků, podvýživě.
Vitamín K: Kanadští vědci tvrdí, že tato esenciální živina může hrát roli v účinné prevenci diabetu
Hrají roli například při udržení zdravého pohybového aparátu a podílejí se na enzymatických reakcích. Spolupracují při mnoha procesech ...
Trávicí enzymy a diabetes pod hledáčkem odborníků
Studií, které se zaobíraly působením trávicích enzymů u diabetiků, sice není mnoho, ale obsahují klíčová zjištění. Jedna z nich přinesla závěry, že léčba diabetu a souvisejících onemocnění může být dosažena inhibicí klíčových trávicích enzymů souvisejících s trávením škrobů a lipidů. A to v rámci podávání trigonelinu, který významně zlepšil homeostázu glukózy a lipidů u diabetu zpomalením trávení, vstřebávání sacharidů i lipidů a napomohl napodobení účinku inzulínu v organismu.
Zjištění na základě bádání odhalila, že podávání trigonelinu diabetickým potkanům pomohlo chránit β-buňky slinivky břišní před smrtí a poškozením.
Další studie, jejichž výsledky mohou být prospěšné diabetikům, se zaobíraly protizánětlivým působením trávicích enzymů rostlinného původu. Konkrétně u papainu bylo sledováno jeho pozitivní působení na zánětlivé markery a rovněž byl prospěšný pro regulaci hladin adipogenních faktorů zapojených do metabolismu lipidů. Výsledky studie uvádí, že by na základě prokázaných faktů mohl představovat spojence prevence obezity.
Živočišné a rostlinné trávicí enzymy – co od nich očekávat?
Živočišné trávicí enzymy pocházejí převážně z pankreatických nebo žaludečních enzymů prasat a krav. Tyto enzymy fungují na rozdíl od rostlinných enzymů pouze při vysokých hladinách pH. Patří mezi ně pankreatin, trypsin a chymotrypsin. Živočišné trávicí enzymy jsou méně účinné při zlepšování trávení přijímané potravy.
Pankreatin však může být nápomocný jako podpůrný prostředek při pankreatitidě nebo rakovině slinivky břišní.
Primárně působí na trávení bílkovin, nikoliv vlákniny a cukrů. Trávicí enzymy rostlinného původu povětšinou pocházejí z mikroorganismů, jako je houba Aspergillus. Případně se můžete setkat s více známými papainem či bromelainem, který byl podle přehledu, který mapuje dosavadní vědecké bádání a byl zveřejněn v tomto roce, účinným prostředkem pro snižování zánětlivých markerů.
Aktivita rostlinných enzymů je prospěšná pro zlepšení trávení při vyšším i nižším pH a podporuje trávení bílkovin. Neměly by však být brány jako primární příčina ztráty kil navíc a užívány bez konzultace s odborníkem. Suplementace trávicími enzymy je kontraindikována u těhotných a kojících žen, ale i u malých dětí, mohou se u nich navíc objevit lékové interakce.
Diabetes ovlivňuje i nervosvalovou soustavu: Hlídání glykémie je důležitým krokem prevence neuropatie
Postižení periferních nervů je častou komplikací diabetu I. a II. typu a může způsobit závažné zdravotní komplikace. Léčba se skládá z hledání a ...
Role trávicích enzymů v lidském těle
Trávicí enzymy jsou přirozeně přítomny v celém trávicím traktu od úst až po střeva, doprovázejí trávení potravy. Některé z těchto enzymů vytváří slinivka břišní, slinné žlázy, žaludeční buňky, ale také tenké střevo. Pomáhají tělu rozkládat sacharidy, tuky a bílkoviny pro trávení potravy.
Primární funkcí trávicích enzymů je rozložit velké molekuly na menší, aby byly lépe vstřebatelné krví a mohly být transportovány do celého těla.
Pro osoby, které se léčí s cukrovkou, jsou důležité tři hlavní trávicí enzymy. Proteáza, která se nachází v žaludečních šťávách, slinivce břišní a střevech. Její funkcí je pomáhat rozkládat bílkoviny z přijaté potravy. Lipáza, kterou rovněž najdete v žaludku a slinivce břišní, podporuje odbourávání tuku (štěpí lipidy). Amyláza ve slinách, slinivce a žaludečních šťávách je součástí trávení cukrů nebo sacharidů. Jsou zajímavé také v případě nerovnováhy střevní flóry. Diabetici je mohou používat pro zlepšení trávení a vstřebávání živin přijímaných z potravy, aby byly co nejlépe využitelné organismem.
Zdroje: Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, Healthline.com, Clevelandclinic.org
17780