Na návštěvě u pedikérky: Co očekávat od odborného ošetření?
Trápí vás stres či úzkosti? Díky včasnému řešení můžete předejít problémům s očima i slepotě
Zdroj: Freepik/Freepik
Uspěchaná moderní doba plná vysokých nároků s sebou nese i řadu stresových situací. Diagnóza cukrovky či jiného chronického onemocnění na psychice moc nepřidá. Dlouhodobý stres se pak může negativně odrážet na vašem zdraví – od počátečních symptomů, jako je bolest břicha či nervozita, až po závažnější zdravotní problémy. Kromě jiného může stres zhoršovat váš zrak a přispívat k riziku suchých očí, glaukomu, makulární degenerace a dalších onemocnění očí.
Krátkodobý stres může zvyšovat riziko suchých očí. Chronický stres či úzkosti jsou pak mnohdy na vině rozvoje závažnějších očních potíží – od rozostření zraku přes citlivost na světlo až po ztrátu zraku. Stres zároveň může vést k takzvané psychogenní slepotě, tedy slepotě, která je způsobena pouze psychologickou příčinou, bez zjistitelných poškození struktury oka – nemá tedy žádnou prokazatelnou fyzickou příčinu (často se označuje také jako konverzní porucha). Tato ztráta zraku bývá většinou dočasná a často k ní dochází po traumatické události.
Co se děje při stresu v našem organismu
Ve chvíli, kdy zažíváte stres nebo pocity úzkosti, může docházet ke stavům, které ovlivňují průtok krve do oka. Vaše tělo v takových situacích aktivuje mechanismy, jejichž cílem je ochránit vás před potenciálním nebezpečím. Dochází zároveň k uvolňování dvou primárních stresových hormonů, adrenalinu a kortizolu. A i když obecně platí, že ve stresu je náš zrak ostřejší, jelikož nám pomáhá identifikovat hrozby, právě při uvolňování adrenalinu a kortizolu může docházet k rozostření zraku, jelikož tyto stresové hormony způsobují:
- změny krevního tlaku,
- zvýšenou srdeční frekvenci,
- zrychlené dýchání,
- zvýšené odbourávání tuků a sacharidů,
- sníženou střevní činnost aj.
Je-li tento stav dlouhodobý nebo častý, mohou tyto stresové hormony snížit průtok krve do vaší sítnice a zrakového nervu, zvýšit tlak v očích, a tím poškodit váš zrak.
Můj příběh: Snahu o hubnutí a zdravé stravování ukončily až kapačky. Převoz záchrankou si nepamatuji
Cukrovku mi diagnostikovali někdy před třemi čtyřmi lety. Bylo to moje takové první vážnější onemocnění. Ale na to, že mi táhne na sedmdesát, ...
Stres a úzkost jako příčiny rozmazaného vidění
Při krátkodobém stresu nebo jednorázovém záchvatu úzkosti se mohou objevit potíže, jako je bolest očí, citlivost na světlo či tunelové vidění. Dlouhodobý stres či časté úzkosti pak mohou vést k záškubům v očích, zhoršenému vidění, glaukomu až ztrátě vidění. Velmi častým problém je takzvané rozmazané vidění, při kterém dochází ke ztrátě zaměření zraku na daný objekt a snížení ostrosti zraku, takže není možné vidět dané předměty jasně. Opomeneme-li nyní zhoršování zraku v důsledku věku, námahy atd. a zaměříme se jen na působení stresu, mohou být tyto potíže způsobeny suchýma očima.
- Důvodem suchosti očí bývá u osob s úzkostmi či chronickým stresem neschopnost zajistit naplno své potřeby, tedy jíst dostatek potravin a dodržovat pitný režim, což může vést k dehydrataci a následnému vysychání očí.
- Na vině suchých očí ale může být i užívání některých léků používaných právě k léčbě úzkostí, depresí a dalších psychických potíží – například tricyklická antidepresiva mohou způsobovat rozšíření zorniček a rozmazané vidění.
- Rozmazané vidění může být způsobeno také centrální serózní chorioretinopatií, jejímž spouštěcím mechanismem může být stres. Toto onemocnění zapříčiňuje shromažďování tekutiny v makule (nejdůležitější centrální části sítnice, která je nezbytná pro ostré vidění), což může způsobit rozmazané vidění.
- Rozmazané vidění pak také může být prvním příznakem glaukomu neboli zeleného zákalu, k jehož rozvoji právě stres a úzkosti přispívají, jak zjistila studie z roku 2021.
- Dlouhodobá úzkost také může zvýšit riziko vysokého krevního tlaku, což může vést k takzvané hypertonické retinopatii, kdy vlivem vysokého tlaku dochází k postižení oční sítnice, což může způsobovat rozmazané vidění.
Pozor, rozmazané vidění nemusí souviset jen se stresem
I když je rozmazané vidění spojováno se stresem či úzkostí, v žádném případě se nejedná o jediné příčiny tohoto problému se zrakem. Možnými příčinami rozmazaného vidění mohou být například i hypoglykémie, migréna, poranění či zánět oka, únava, šedý zákal, astigmatismus, krátkozrakost či dalekozrakost a další.
Masáže při diabetu: Pomohou při neuropatických bolestech i se snížením hladiny cukru v krvi
I když je cukrovka mnohdy uváděna jako kontraindikace masáže, dobrou zprávou je, že některé druhy naopak mohou být pro diabetiky prospěšné – ...
Předcházet potížím lze změnou životního stylu
Pokud se potýkáte s častým a nadměrným stresem či úzkostnými stavy, je třeba soustředit se na jejich snížení. Zvládat stres ve vašem životě vám může pomoci:
- pravidelný pohyb;
- relaxační cvičení, meditace jako součást každodenní rutiny;
- procházky v přírodě;
- hluboká dechová cvičení;
- vyvážená strava bohatá na živiny;
- dostatek spánku.
Velmi účinným řešením pro zvládání stresu a úzkostí mohou být také psychoterapie, včetně například kognitivně-behaviorální terapie. Ať už se u vás objevují potíže s viděním, nebo pociťujete negativní dopady stresu či úzkostí, nebojte se obrátit se na odbornou pomoc. Lékař vám může doporučit vhodné řešení vašeho problému a v případě potřeby nasadit také odpovídající léky. Lékaře pak vyhledejte vždy, pokud zaznamenáte výrazné změny kvality svého zraku, ať už jde o rozmazané vidění, potíže se čtením, či náhlou ztrátu zraku.
Zdroje: redakce, healthline.com
Foto: Freepik
4893