Bis Bis

Trápí vás popraskané paty? S řešením této komplikace (nejen) u diabetiků pomůže správná péče i vhodná obuv

Trápí vás popraskané paty? S řešením této komplikace (nejen) u diabetiků pomůže správná péče i vhodná obuv
Popraskaná kůže na patách – problém, který bychom měli řešit nejen v létě Zdroj: alexeyzhilkin/Freepik

Pantofle, žabky, sandály, chůze naboso… Léto je jednoduše k vystavování našich chodidel tak nějak předurčeno. Popraskané paty a suchá kůže ale nevypadají hezky – a navíc také nepříjemně bolí. Diabetici jsou k tomuto problému ještě náchylnější, avšak s popraskanými patami se určitě setkal snad téměř každý z nás. Jak se jich zbavit a docílit hezkých, vyhlazených chodidel nejen na léto? Pojďme se společně podívat na praktické tipy, které vám pomohou tento estetický problém odbourat, a tím i snížit nepohodlí při chůzi.

Věděli jste, že se s popraskanými patami a zhrublou kůží potýká až 20 % dospělé populace? A že ženy uvádějí tyto problémy ve srovnání s muži až o 50 % častěji? Nebo že hluboké trhliny mohou přerůst až v cellulitis neboli kožní infekci, která kromě lékařského vyšetření často vyžaduje také nasazení antibiotik? Proto je třeba starat se o svá chodidla nejen v létě a dopřávat jim péči, kterou potřebují.

Na vině popraskaných pat může být nejen cukrovka

Jak již bylo zmíněno v úvodu, popraskané paty trápí až pětinu dospělých, avšak čas od času se s nimi potká každý z nás. Na vině může být dlouhodobé stání, koupel v příliš horké vodě, nošení nevhodné obuvi, chůze po tvrdých površích či nedostatečná péče o chodidla, kdy jim například chybí dostatečná hydratace. Popraskanou kůži na nohách ale může způsobit i nadváha či obezita, či nejrůznější onemocnění, jako je právě diabetes, juvenilní plantární dermatóza, atopická dermatitida, psoriáza či hypotyreóza. A samozřejmě k ní může docházet i v důsledku přibývajícího věku, se kterým se mění stav pokožky a snižuje se i její tloušťka.

Domácí výroba bylinných tinktur je snadná. Připravte si kapky na posílení imunity či podporu trávení

Tinktura neboli silný alkoholový macerát z léčivých bylin se připravuje z čerstvých či sušených bylin a vysokoprocentního alkoholu. Ten by měl ...

Pro diabetiky může popraskaná kůže na nohách představovat velký problém

Pokud se léčíte s cukrovkou a začnete pozorovat praskliny na patách, měli byste zpozornět. A obzvláště tehdy, pokud navíc trpíte i diabetickou neuropatií. V té chvíli totiž vůbec nemusíte počáteční trhliny na patách vnímat a ty mohou následně přerůst až v diabetický vřed. Jeho léčba je pak velmi zdlouhavá a náročná, a navíc se jedná o velmi bolestivou komplikaci. Jakožto cukrovkáři byste si proto měli pravidelně kontrolovat nohy každý den a důkladně o ně pečovat.

Co pomůže na popraskané paty

Pravidelnou kontrolou nohou jste schopni objevit praskliny zavčasu a správnou péčí zabránit jejich prohlubování a zvětšování. Jak se k chodidlům správně chovat a na co si dávat pozor? Dodržovat je třeba následující zásady:

  • Zamezte dlouho trvajícím koupelím či dlouhodobému pobytu ve sprše (neměli byste ve vodě strávit déle než 5–10 minut) a vždy se koupejte ve vlažné vodě. Příliš teplá voda, jakož i dlouhá koupel pokožku zbytečně ještě více vysušují, a tím tak zhoršují aktuální stav.
  • Pro péči o tělo, zejména pak o chodidla, používejte sprchové gely či mýdla bez parfemace, ideálně na přírodní bázi.
  • Hrubou kůži z pat si s velkou opatrností odstraňte při koupeli pomocí pilníku na nohy nebo pemzy.
  • Po koupeli je nutné chodidla důkladně vysušit – ideálně ručníkem ze 100% bavlny nebo bambusu.
  • Ihned po koupeli ošetřete chodidla hydratačním přípravkem, ideálně s obsahem urey, alfa hydroxykyseliny nebo kyseliny salicylové.

Tip na velmi popraskané paty

Pokud jsou vaše paty hodně rozpraskané, dopřejte jim na noc zábal. Použít k němu můžete mastný krém, lékárenskou vazelínu, sádlo bez obsahu soli, bambucké máslo či měsíčkovou mast. Některý z těchto přípravků naneste v silné vrstvě na chodidla, zakryjte potravinářskou fólií, která zabraňuje vstřebávání krému do ponožek, obujte si bavlněné ponožky a nechte působit přes noc.

Tip při krvácejících prasklinách

Jestliže máte praskliny na patách tak hluboké a velké, že krvácí, pamatujte, že je třeba je důkladně ošetřit. Vždy se jich dotýkejte pouze čistýma rukama. Pro dezinfekci a ošetření krvácejících trhlin pak použijte antiseptický přípravek, kterým pomůžete předcházet infekci kůže.

Velký letní horoskop pro všechna znamení: Prázdniny otevírají brány k seberozvoji, dobrodružství i lásce

Beran (21. března – 19. dubna) Toto léto vám přináší šanci uvědomit si spojení mezi vaší realitou a touhami, které máte ukryty ve svém nitru. ...

Způsobů, jak předcházet popraskaným patám, existuje mnoho

Nejen nemocím je lepší předcházet. O to stejné byste se měli snažit i u vašich chodidel a dělat vše pro to, abyste popraskaným patám a suché pokožce předcházeli. Pojďme se proto podívat na některé rady, jak na to.

  • Chodidlům dopřávejte pravidelnou hydrataci pomocí vhodných krémů či gelů – ideálně s obsahem urey.
  • Pravidelně odstraňujte tvrdou kůži z pat, a to pomocí čisté pemzy nebo pilníku na nohy – po použití nezapomeňte tyto nástroje vždy řádně vydezinfikovat.
  • Velký vliv na zdraví chodidel má správná obuv – noste proto takové boty, které vám poskytnou dostatek místa pro vaše chodidlo, a nebudou vás nikde tlačit. Vhodnou volbou je obuv s uzavřenou patou, která poskytne vašemu chodidlu dostatečnou oporu.
  • Opomíjet byste neměli ani ponožky – ty by vždy měly být ze 100% bavlny, z bambusu, případně si můžete pořídit speciální ponožky pro diabetiky. Důležité je volit takový materiál, který umožní pokožce dýchat. Máte-li neuropatii, pravidelně pak kontrolujte, zda nemáte v obuvi shrnutou ponožku či vložku, jež by vás tlačily do chodidla a mohly vést ke vzniku otlaků a mozolů – ty se následně mohou rozvinout do závažnějších problémů a infekcí.
  • Jestliže vás trápí pocení nohou, nebraňte se výměně ponožek i několikrát za den, aby nohy zůstaly suché.
  • V případě dlouhodobějšího stání i chůze, nebo chůze na tvrdých površích, jakož ale i pro běžné nošení je vhodné použít ortopedickou vložku. Pořídit si můžete také ortopedický nástavec na patu, který pomůže lépe rozložit váhu působící na patu.
  • Jestliže se potýkáte s nadváhou či obezitoupokuste se zhubnout.
  • Pokud se vám praskliny objevují často, jsou hluboké, nebo se nehojí, vždy vyhledejte pomoc u svého praktického lékaře nebo podiatra a poraďte se ohledně vhodného řešení.

Okurky na talíři diabetiků: Nízkokalorická potravina pro hydrataci i snížení hladiny cukru v krvi

Léto bez okurky není léto. Není proto divu, že se tento zástupce čeledi tykvovitých řadí mezi nejoblíbenější druhy zeleniny. Navíc se jedná o ...

Na přístrojovou pedikúru přispějí i zdravotní pojišťovny

Ať už jste diabetik, či nikoliv, pokud vás trápí problémy s popraskanými patami, měli byste pravidelně navštěvovat pedikúru, na které vám pedikérka odborně ošetří chodidla a pomůže vám se správnou péčí. Diabetici by vždy měli volit přístrojovou pedikúru, která je pro ně bezpečnější – při mokré pedikúře totiž hrozí větší riziko poranění, a to především u těch, kteří se potýkají se syndromem diabetické nohy. Ošetření byste vždy měli absolvovat u certifikované pedikérky – upřednostňujte ty, které jsou vedeny na seznamu České podiatrické společnosti. Jakožto diabetikům vám pak přístrojová pedikúra pomůže předcházet riziku vzniku nehojících se ran, a to nejen na patách, ale i díky odbornému ostříhání nehtů a péči o celá chodidla.

Diabetici pak mohou na přístrojovou pedikúru čerpat příspěvky z fondu prevence. V roce 2024 přispívají diabetikům na přístrojovou pedikúru, která je provedena u certifikované pedikérky, následující pojišťovny:

  • Všeobecná zdravotní pojišťovna – až 3 000 Kč za rok pro osoby s diabetem starší 18 let, na jedno ošetření lze čerpat příspěvek v maximální výši 500 Kč.
  • Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra přispívá diabetikům starším 19 let 500 Kč za rok.
  • Oborová zdravotní pojišťovna přispívá diabetikům na přístrojovou pedikúru až 10 000 Kč za rok – skutečná výše příspěvku je závislá na výši kreditů na VITAKARTĚ.
  • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna poskytuje příspěvek na prevenci zhoršení diabetu ve výši až 1 000 Kč a je možné čerpat jej i na přístrojovou pedikúru.
  • Revírní bratrská pojišťovna poskytuje diabetikům starším 19 let příspěvek až 1 000 Kč, který lze čerpat kromě jiného i na přístrojovou pedikúru.

Pokud chcete čerpat příspěvek na přístrojovou pedikúru, informujte se o přesných podmínkách pro jeho poskytnutí u své zdravotní pojišťovny, a to buď na pobočce, nebo na internetových stránkách pojišťovny.

Zdroje: epodiatry.com, webmd.com, health.clevelandclinic.org, dále dle textu

2201

Diskuze k článku