Trápí vás otoky a bolesti hlavy? Možná jste jen špatně oblečení!

Trápí vás otoky a bolesti hlavy? Možná jste jen špatně oblečení!

Málokdy si uvědomujeme, že vše, co každý den nosíme na sobě, působí na náš pohybový systém. Oblečení, kabelky, tašky, boty, bižuterie i vlasové doplňky ovlivňují to, jak stojíme a jak se hýbeme mnohem více, než si dokážeme představit.

Náš přirozený pohyb by neměl být ničím příliš omezován. Ideální by bylo, kdyby našemu tělu nebránilo v pohybu vůbec žádné oblečení. Jak spokojeně vypadají miminka, když se mohou batolit bez plenek a dupaček. Tato volnost ale není dlouhodobě možná – bez ochrany oděvem by nám byla brzy zima, nehledě na společenské konvence a zvyklosti. Je tedy třeba najít kompromis mezi co největší volností pro naše tělo a dodržením určitého dress kódu, který vyžaduje daná situace.

Jak vážně berete své spodní prádlo?

Začněme úplně od nejspodnějších vrstev ošacení. V podstatě se jedná o nejdůležitější článek, protože je naší kůži nejblíže, přímo se jí dotýká, a tak nejvíce ovlivňuje pohybové chování těla. Například  podprsenka. Každá žena ví, že výběr podprsenky je alchymie sama a je velmi jednoduché udělat chybu. Pozornost si zaslouží zejména tato dvě velká úskalí, která mohou výrazně ovlivnit náš pohybový systém: šíře ramínek a poddajnost obvodu.

Pro to, aby bránice dobře fungovala jako dýchací sval, je třeba dopřát ji v oblasti hrudního koše volnost. Pokud se nemůže dostatečně pohybovat, přebírají dechovou aktivitu šíjové svaly. Když si mezi rameny a krkem nahmatáte tuhé svalové provazce trapézového svalu, je to mimo jiné známka nedostatečné funkce bránice. Špatně zvolená tuhost obvodu podprsenky totiž znemožňuje správný pohyb bránice a dostatečné roztažení hrudníku, a přispívá k přetížení šíjových svalů. Pokud tato nerovnováha trvá delší dobu, logickým následkem jsou bolesti hlavy a šíje.

Dalším prohřeškem bývá u podprsenky špatně zvolená šíře ramínek. Ramínka nesou tíhu prsou, a je důležité, aby tato tíha byla rozprostřena na co nejširší část ramen. Často se stává, že se ramínka zařezávají do horních trapézů a zhoršují přetížení v této oblasti. Výsledkem je bolest nejen šíje, ale i hlavy a hrudníku.

Již mírný tlak zastaví proudění lymfy

Špatně zvoleným oblečením často trpí i lymfatický systém. Tato síť jemných cév, kterými proudí lymfa, je velmi citlivá již na mírně zvýšený tlak. Při pozastavení toku lymfy dochází ke vzniku otoků a ve tkáních se hromadí odpadní látky. Otoky jsou nejprve měkké, těstovité, postupně však díky vazivovým změnám tuhnou. Tyto potíže nejčastěji postihují dolní končetiny. Nohy jsou těžké a mohou se vyskytovat i noční křeče. Správný a neomezený odtok lymfy je také důležitý pro správné hojení. Často vídáme lymfatické otoky po operacích totálních endoprotéz kyčlí a kolen, nebo po operacích prsou.

Nejhorším pro lymfatický systém jsou gumičky a těsné okraje oblečení, hlavně u spodního prádla. Pozor také na těsné opasky kalhot a sukní, nebo okraje punčochových kalhot, tísnících v oblasti pasu. Nezapomínejme na to, že již jemný tlak rovnající se tlaku větší knížky dokáže zablokovat odtok lymfy.

Proberte si ponožky

Pro diabetiky jsou kvalitní a dobře padnoucí ponožky velmi důležité. V žádném případě byste neměli nosit ponožky či punčochy, které vás tísní v okolí kotníků či pod koleny. Správný otok lymfy je zde velmi důležitý, aby tkáň byla správně vyživována a nevznikaly kožních defekty, které se v terénu diabetických změn velmi špatně hojí.

Více než důležitý, je také materiál ponožek. Nohy diabetiků jsou náchylné k plísňovým a bakteriálním infekcím i špatně se hojícím kožním defektům. Proto je vhodné kupovat si ponožky a punčochy přímo určené pro diabetiky a dbát na jejich čistotu a funkčnost. Se správným výběrem vám nejlépe poradí ve specializovaném obchodě.

Raději batůžek než tašky přes rameno

Dávejte si pozor také na popruhy u kabelek a tašek, které nosíte přes rameno. Těžká taška na jednom rameni nejen že dráždí a traumatizuje citlivý horní trapéz, ale nesymetrické zatížení ramene vede k tomu, že rameno mimovolně nadzvedáváte, aby vám taška z ramene nesklouzla. Z tohoto nepřirozeného držení vás může bolet šíje a hlava. Proto je lépe zátěž rozložit rovnoměrně na obě ramena, tedy nosit raději batůžek než tašku přes rameno.

Rady pro pohodlné oblékání

  • Při nákupu oblečení dbejte na to, aby vám oblečení správně sedělo, nikde vás netísnilo a neškrtilo.
  • Pokud chcete do něčeho investovat, pak do spodního prádla. Ve specializovaném obchodě vám poradí s výběrem materiálu a vyberou správnou velikost. Měňte je za nové dostatečně často, aby látka neztratila svou pružnost a odolnost.
  • Čím více přírodního vlákna oblečení přímo na tělo obsahuje, tím lépe: Může to být bavlna, nebo z novějších materiálů například bambus, či speciální antibakteriální směsi.
  • Vhodnější než sukně jsou šaty, které poskytují dostatečnou volnost v oblasti břicha, takže bránice může dobře pracovat.

MUDr. Andrea Švojgrová

Více informací získáte na webu www.regeneo.cz

Autor: Andrea Švojgrová, Foto: Shutterstock

1338

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku