Tradiční včelaření prochází modernizací: Včelí pobyty snižují stres a prospívají i diabetikům

Tradiční včelaření prochází modernizací: Včelí pobyty snižují stres a prospívají i diabetikům
Včelí pospolitost a organizace jsou příkladem, kterým by se lidstvo mohlo v mnohém inspirovat Zdroj: Pixabay

Česko je z historického hlediska včelařsky silnou zemí. V současné době se již naštěstí opouští od chemických přístupů, které byly v předchozích několika desetiletích běžnou praxí. Včelaření se stává stylovou záležitostí a je kladen důraz nejen na kvalitu včelích produktů, ale i na respekt ke včelám. Hitem moderní doby jsou tzv. včelí pobyty, při nichž účastníci nasávají léčivé ovzduší úlu. Také diabetici mohou z pobytu ve včelím království mnohé získat.

Včelaření je nejen krásná, ale především užitečná činnost s velikým přesahem. Důležité ale je, jak se k němu přistupuje – zda jde jen o to „ukrást včelám co nejvíce medu“, nebo o životní filozofii s cílem udržitelnosti a ochrany životního prostředí.

Jarní vzpruha pro vaše játra: Silymarin v ostropestřci mariánském může být pro diabetiky prospěšný

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je bylina podobná bodláku z čeledi hvězdnicovitých, která se hojně vyskytuje v Evropě, Asii a Severní ...

Máte med od včelaře, nebo medaře?

Kvalita českého medu byla v posledních letech často diskutované téma. Laik mohl snadno nabít dojmu, že český med je oproti zahraničním zdrojům v pořádku a není třeba pátrat po bližších informacích. Skutečnost je taková, že vždy záleží na záměrech, s jakými se k chovu včel přistupuje. Je cílem „vašeho“ včelaře vytěžit co nejvíce medu? Pak pravděpodobně nemáte co do činění se včelařem, ale s medařem.

Mezi včelami vládne harmonie a dokonalá dělba práce

Včely se řadí mezi významné opylovače. Zřejmě pro vás není novinkou, že bez včel by neexistoval život v takové podobě, jak ho známe dnes. Jako nejvhodnější druh pro včelaření (z doposud známých 20 000 druhů včel) se postupem času ukázala včela medonosná (Apis mellifera). Pouhým sledováním života včel se můžeme mnohému naučit.

Včely mají nevídané schopnosti: jsou neobyčejně pozorné, citlivé a učenlivé. Navíc vynikají skvělým způsobem komunikace.

Povinná “chemoterapie” pro včely je dnes již na ústupu

V 80. letech se do Evropy dostal původem asijský roztoč kleštík včelí (Varroa destructor) – a kvůli němu u nás hrozilo vyhubení včelstev. Situaci zachránila chemie, ale jako všude jinde platí, že čeho je moc, toho je příliš. Mnoho včelařů se nechalo zlákat vidinou velkých zisků a chemii dopřávali svým úlům v hojném množství.

Dnes už naštěstí existují šetrnější způsoby, jak ochránit včely před roztoči. Principem ochrany včel je udržení správné teploty v úlu, kdy nedochází k množení roztočů. Z tohoto kroku neplynou benefity pouze pro včelaře a jejich včely. Výsledkem jsou čisté včelí produkty nezatížené chemickými látkami.

Důvěřujte klasickému medu. Posiluje srdce i imunitu

Diabetici by se doslazování pokrmů měli vyhýbat co možná nejvíce. Někdy to však prostě nejde a potřebujeme si život trošku osladit. Než po ...

Včelí produkty jsou antibakteriální a pomáhají i diabetikům

Kromě medu se mezi hlavní včelí produkty řadí propolis a mateří kašička. Co si pod těmito názvy vlastně představit?

Propolis (včelí tmel)

Jedná se o hmotu, kterou vyrábějí včely smícháním pryskyřice ze stromů s výměšky svých hlavových žláz a vosku. Včely používají propolis pro stavbu svého úlu, utěsňují jím štěrbiny a díky tomu je jejich domov chráněn před nepříznivými vlivy zvenčí. Propolis má silný antibakteriální účinek a hojně se používá v přírodní kosmetice. Propolisová mast se aplikuje na kůži, propolisová tinktura je vhodná na problémy s dásněmi a zuby.

Mateří kašička

Nejcennějším a nejvzácnějším včelím produktem je mateří kašička. Je to výměšek hltanových žláz, kterým je krmena včelí královna. Má blahodárné účinky na nervový systém, podporuje imunitu, působí preventivně proti vzniku civilizačních onemocnění a má příznivý vliv na psychiku. Tato plnohodnotná vysoce koncentrovaná potrava obsahuje cukry, tuky, bílkoviny, aminokyseliny, vitamíny a minerály. Nejvhodnější způsob konzumace je přímo v přírodním neupraveném stavu.

Vyrazte na výlet do včelího úlu, a podpořte tak třeba i léčbu cukrovky

S rozvojem agroturistiky nabývá na popularitě také návštěva tzv. včelích domků. Jde o speciální dřevěný včelín, kterému se také říká api domek nebo medový domek. Tento včelín je uzpůsobený k přespání lidských hostů. Obvykle v něm najdeme dvě až čtyři lůžka, pod nimiž přebývá několik včelstev. Můžete však narazit i na včelíny, které jsou uzpůsobené k pobytu větších skupin lidí a slouží například jako netradiční teambuildingové destinace pro zaměstnance firem.

Tím, že lidé pobývají delší čas se včelami v jednom společném prostoru, dochází k harmonizaci a posílení vztahů také v přítomném lidském kolektivu. Nemusíte mít obavy z létajících včel, pokud se tuto ozdravnou proceduru chystáte podstoupit. Uvnitř domku včely volně nelétají, jsou pod roštem postele v izolovaných úlech. Organismus včel vytváří magnetické pole a díky úzkému kontaktu člověka se včelami dochází k působení ozdravných sil. Návštěva api domku je vhodná při psychických onemocněních, dechových potížích včetně dušnosti a astmatu, problémech s krevním tlakem, nebo pokud trpíte jinými civilizačními nemocemi včetně cukrovky.

Zdroje: termosolarniul, vcelarstvi

7096

Diskuze k článku