Tom Hanks

Tom Hanks

Jeden z nejlépe placených herců v dějinách filmu, držitel dvou Oscarů, ale také úspěšný režisér Tom Hanks o své cukrovce promluvil veřejně v roce 2013. A to přímo během televizní show.

Americký filmový herec Thomas Jeffrey Hanks se narodil 9. července 1956 v kalifornském městě Concord. Má tři sourozence. Herectví se začal věnovat na střední škole, kdy byl jedním ze členů dramatického kroužku. V hraní pokračoval i na vysoké škole, kdy získal první opravdovou roli v letních Shakespearovských hrách. Poté se přestěhoval nejprve do New Yorku, a pak přímo do centra amerického filmového herectví, do Los Angeles.

O role nouzi neměl

Od roku 1980 dostával malé role v nepříliš významných filmech a první větší úspěch se dostavil o čtyři roky později, kdy si Tom zahrál hlavní mužskou roli v komedii Žbluňk. V následujících letech měl o natáčení postaráno a patřil mezi známější hollywoodské herce.
V roce 1988 získal cenu Zlatý Glóbus. Do povědomí širokého publika se dostal rolí právníka, v dramatu Philadelphia, který onemocní AIDS. Za tuto roli získal Oscara a další Oscar za hlavní roli následoval hned rok poté, kdy si zahrál Forresta Gumpa ve stejnojmenném filmu. Od této doby je považován za herce první třídy a zahrál si ve více než dvaceti filmech velmi rozmanitých žánrů.

Onemocnění ho nezaskočilo

Jako skutečný profesionál se dokázal přizpůsobit jakékoliv postavě a nedělalo mu problém pro roli výrazně zhubnout nebo naopak přibrat. A právě tyto výkyvy váhy se společně s vrozenými predispozicemi staly pravděpodobnou příčinou rozvoje diabetu typu 2. Tom Hanks o svém onemocnění promluvil poprvé na podzim 2013 a udělal to veřejně v televizní show Davida Lettermana. Dokázal tak, že se více informací o diabetu typu 2, jeho příznacích i léčbě dozvěděli lidé prakticky po celém světě. Tom Hanks uvedl, že téměř dvacet let pravidelně podstupoval kontroly a měření glykémie, protože hodnoty jeho krevního cukru byly dlouhodobě o něco vyšší, než jsou doporučené hodnoty. Onemocnění ho tedy tak nezaskočilo a nedělá mu potíže o diabetu mluvit veřejně v médiích. To oceňují hlavně diabetologové, kteří věří, že se tak povědomí o diabetu typu 2 více rozšíří a zároveň se lidé dozvědí, že tato nemoc nepostihuje pouze obézní nebo starší osoby.

1461

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku