Mořské řasy jsou nabité nejen vitamíny! Jak mohou být prospěšné diabetikům?
Tip na 10 potravin vhodných pro naše zdraví
Diabetes mellitus je onemocnění, které do jisté míry limituje možný příjem sacharidů i kalorií. Proto může být občas složité vybrat skutečně vhodné jídlo, které nebude mít negativní vliv na hladinu cukru v krvi. Přesto to jde. Existuje totiž celá řada potravin, jež pomohou udržet glykémii stabilní.
Ať už jste všežravec, vegetarián anebo vegan, jistě si v našem výčtu patnácti vhodných potravin pro diabetiky vyberete. Díky nim sestavíte plnohodnotné pokrmy, které dodají potřebnou energii na celý den a přitom nezatíží váš metabolismus.
1. Tučné ryby doplní omega-3-mastné kyseliny
Na přední příčky potravin vhodných pro stabilní hladinu cukru v krvi u diabetiků se řadí tučné ryby. Pochutnat si tak můžete například na lososovi, sleďovi, sardinkách, makrele anebo ančovičkách. Díky rybám doplníte pro tělo prospěšné omega-3-mastné kyseliny. Ty jsou nedílnou součástí prevence kardiovaskulárních onemocnění. Jisté studie také přišly s překvapivými výsledky. Lidé, kteří pravidelně konzumovali tučné ryby, měli o poznání lepší hodnoty glykémie oproti těm, co jedli libové rybí maso.
2. Listová zelenina dodá chybějící vitamín C
Další velmi přínosnou potravinou pro lidi s cukrovkou je dietní a zároveň výživná listová zelenina, tj. špenát, rukola, hlávkový salát, mangold anebo čekanka. Kromě jiného obsahuje nízký obsah sacharidů, tudíž nijak negativně neovlivní glykémii. Dále doplní i potřebný vitamín C, kterého mohou mít diabetici v organismu méně než zdraví jedinci. A v neposlední řadě díky obsahu antioxidantů pomůže listová zelenina ochránit vaše oči i srdce.
3. Avokádo vhodné i na hubnutí
Avokádo obsahuje méně než jeden gram tuku a minimum sacharidů. Za to má vysoký obsah vlákniny, proto se po jeho konzumaci nemusíte obávat nežádoucího zvýšení hladiny cukru v krvi. Tuto potravinu je vhodné taktéž zařadit do jídelníčku, pakliže chcete zhubnout nějaké ty přebytečné kilogramy. Avokádo si lidé s cukrovkou mohou bez obav dopřávat v zeleninových salátech k večeři anebo jen tak na svačinu.
4. Vejce jako prevence srdečních chorob
Pokud jste doteď nekonzumovali s diabetem vejce, zkuste to změnit. Tato živočišná potravina vás zasytí na dlouhou dobu a udrží stabilní hladinu cukru v krvi po celý den. Kromě jiného vajíčka pomohou snížit riziko rozvoje srdečních chorob, cévní mozkové příhody a zvýší hladinu HDL (hodného) cholesterolu v krvi. A další přidanou hodnotou pojídání vajec je to, že vašemu tělu doplní lutein a zeaxanthin, což jsou antioxidanty podporující zdraví očí.
5. Chia semínka na dlouhou dobu zasytí a doplní vlákninu
V diabetickém jídelníčku by neměla rozhodně chybět ani chia semínka, která díky obsahu vlákniny dokážou dokonale zasytit. K tomu obsahují minimum sacharidů, tudíž nijak neovlivní vaši glykémii. Hodit se budou i při redukční dietě a udrží optimální hmotnost. Přidávat chia semínka můžete třeba do jogurtu při snídani. Budete mít plnohodnotný začátek dne, co se týká stravy.
6. Fazole jako zdroj vitamínu B a minerálů
Fazole by taktéž neměly ve stravě diabetika chybět. Kromě toho, že jsou cenově dostupné, obsahují i mnoho výživných a tělu prospěšných látek. Díky fazolím doplníte například vitamín B, vápník, hořčík anebo draslík. Protože mají nízký glykemický index, neovlivňují negativně hladinu cukru v krvi. Některé vědecké zdroje také uvádí, že konzumací fazolí mohou zdraví lidé předcházet samotnému propuknutí cukrovky.
7. Řecký jogurt bude prospěšný hlavně pro lidi s diabetem 2. typu
Jestliže jste si oblíbili řecký jogurt a léčíte se s cukrovkou, preferujte raději ten bez tuku. Tento mléčný produkt vám jinak dodá vápník, bílkoviny i kyselinu linolovou, která pomáhá v boji proti neodolatelným chutím k mlsání. Díky nízkému obsahu kalorií a sacharidů jej bez výčitek můžete jíst kdykoliv se vám zachce. Zařadit do jídelníčku by ho měli hlavně lidé s diabetem 2. typu, kterým pomůže řecký jogurt i při dosahování optimální hmotnosti, která je podstatná pro udržení zdraví.
8. Ořechy mají protizánětlivé vlastnosti a skvěle regulují glykémii
Diabetik si může s chutí dopřát i neslazené a nepražené ořechy různých druhů (samo sebou v přiměřeném množství), které jsou výživné a chutné. Vhodné jsou například ty vlašské, para, kešu, lískové, pekanové anebo makadamové. Protože má tato potravina nízký obsah sacharidů a vysoký podíl vlákniny, nemusí se jedinec s cukrovkou strachovat o to, že by se potýkal s výkyvy glykémie. Přidanou hodnotou konzumace oříšků bude i to, že podpoříte snížení hladiny (zlého) LDL cholesterolu a ochráníte své srdce před nemocemi.
9. Lněná semínka regulují nejen glykémii ale i krevní tlak
Už jste objevili zázračná lněná semínka? Pokud nikoliv, zkuste to změnit! Zařaďte je do svého diabetického jídelníčku a budete jistě mile překvapeni z jejich účinků na vaše zdraví. Obsahují totiž vysoký podíl omega-3-mastných kyselin, kterých při cukrovce není nikdy dost. Také podpoří trávicí procesy díky vláknině. Tato potravina bude perfektní pro udržení stabilní hladiny cukru v krvi i regulaci krevního tlaku. Rovněž vaše cévy zůstanou díky lněným semínkům v kondici, proto nebudete ohroženi kardiovaskulárními onemocněními. A ještě malé doporučení na závěr: lněná semínka vždy konzumujte jen mletá! Jsou tak jednoduše stravitelná.
10. Česnek s všestrannými účinky na lidský organismus
A na závěr zde máme úžasné přírodní antibiotikum z názvem česnek. Ten rozhodně nemůžete ve svém jídelníčku opomenout, pokud se léčíte s cukrovkou! Má na stabilní hladinu cukru v krvi skutečně příznivé účinky. Seč jeho aroma není příliš vábné, je obecně velice zdravý. Obsahuje málo kalorií, ale za to mnoho vitamínů a minerálů. Již babičky v dávných dobách věděly, že tento přírodní produkt je v lidovém léčitelství nepostradatelný. Léčily s ním vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol i bolesti zubů a krku. Zakomponovat česnek lze třeba do pomazánek, omáček, polévek nebo marinád.
1258
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný