Těžká deprese často souvisí s inzulinovou rezistencí

Těžká deprese často souvisí s inzulinovou rezistencí

Nová americká studie odhalila, že existuje spojitost mezi inzulinovou rezistencí a rozvojem těžké deprese. Mezi běžné příznaky deprese patří pocity smutku, letargie, snížená chuť k jídlu, narušený spánek či porucha koncentrace, přičemž inzulinová rezistence samotné riziko rozvoje deprese dokonce zdvojnásobuje.

Inzulinová rezistence je stav, kdy tělo není schopno dobře využívat inzulin. Vedoucí studie, profesorka Natalie Rasgon, k tomu uvádí: „Pokud se potýkáte s inzulinovou rezistencí, je u vás až dvojnásobně větší riziko vzniku závažné depresivní poruchy, a to i v případě, že jste se s depresí dříve nikdy neléčili.“ Rezistence na inzulin je nejčastěji spojena s prediabetem či diabetem 2. typu.

Průběh klinické studie

Uvedené studie se zúčastnilo 600 lidí, kteří se nikdy předtím s depresí neléčili. Vědci se u nich zaměřili především na tři faktory, které s inzulinovou rezistencí souvisejí: hodnota glykemie nalačno, jejich tělesná hmotnost a hladina triglyceridů v krvi. Z výsledků studie vyplynulo, že zvýšená hladina triglyceridů zvyšuje riziko rozvoje deprese až o 89 %, zatímco zvýšená hladina glykemie nalačno zvyšuje pravděpodobnost deprese o 37 %.

Nezapomínejme na prevenci

V další fázi studie bylo testováno 400 osob, z nichž se u 100 z nich do dvou let rozvinula inzulinová rezistence. U těchto pacientů bylo dokonce potvrzeno až trojnásobně vyšší riziko rozvoje depresivních stavů ve srovnání s ostatnímu, u nichž se do dvou let rezistence nerozvinula. Profesorka Ragson proto uvádí, že by měli lékaři za pomocí testů důsledněji kontrolovat citlivost svých pacientů na inzulin, což by vedle dalších zdravotních komplikací pomohlo předcházet také rozvoji těžké deprese.

Výsledky studie byly publikovány v časopise American Journal of Psychiatry.

Zdroj: diabetes.co.uk, foto: Shutterstock

976

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku