Tetování změní barvu podle glykemie
Tahle stylová novinka jistě potěší mnoho mladých diabetiků. Vědci z Harvardu a MIT přišli na velice elegantní způsob, jak sledovat množství cukru v krvi – nechat se tetovat.
Navrhli biosenzorické tetování, které dokáže sledovat hladinu glykemie a změnou barvy upozornit na její větší odchylku. Zatím reaguje pouze v případě hyperglykemie, tedy nadměrného množství cukru v krvi, kdy změní barvu na hnědou.
Jak je to možné? Tetování se provádí speciálním inkoustem DermalAbyss, který je podobně jako glukózové senzory neustále v kontaktu s intersticiální tekutinou v podkoží. Z této tekutiny pak dokáže odečítat nejen množství cukru v krvi, ale také koncentraci sodíku a hodnotu pH. Při nadbytku sodíku se tetování jeví pod UV světlem zeleně a změnu hodnoty pH signalizují odstíny purpurové a růžové. Nová technologie zatím nebyla vyzkoušena na lidech a neví se proto, jak dlouho vydrží a zda nebude vyvolávat alergické reakce apod. Je však zřejmé, že v případě úspěchu o ní bude neobyčejný zájem. Již nyní se výzkumnému týmu hlásí zájemci, kteří se nabízejí, že novinku rádi otestují.
Další kroky výzkumu budou následující:
Zlepšit výkon biosenzorů
Rozsah barev současných biosenzorů by se měl rozšířit tak, aby umožňoval lepší čtení výsledků měření. Pracovat se bude také na optimalizaci citlivosti, selektivitě a rozsahu detekce současných biosenzorů.
Zapracovat na bezpečnosti a biokompatibilitě
Vědci musí posoudit, zda použitý materiál ve skutečnosti nebude toxický pro buňky lidské kůže a zda bude vůbec lidská kůže reagovat stejným způsobem jako pokusná kůže prasat.
Otestovat dlouhodobé účinky
Bude proveden dlouhodobý výzkum, jeho úkolem bude zjistit, jak dlouho vydrží biosenzory na kůži a jak se bude vstřebávat do okolní kožní tkáně. Tyto testy budou prováděny na živých morčatech a poté na dobrovolnících.
Vysledovat vhodná místa pro tetování
V této fázi budou vědci zjišťovat, zda jsou na těle místa, na kterých by tetování fungovalo lépe, než jinde. Inkoust může ovlivňovat nejen glukóza, ale i pH pokožky, množství sodíku atp.
2010
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný