Rozhovor se sportovcem a diabetikem Vítem Nehasilem: „Maratony běhám jako vánoční stromeček“
Tenisový loket postihuje sportovce málokdy. Častá práce u počítače je však jasnou pozvánkou
Zdroj: Pixabay
Jako tenisový loket bývá označováno onemocnění šlach a svalových úponů, které se nachází v oblasti lokte. Vyznačuje se ostrou vystřelující bolestí, která se může projevovat i v jiných částech paže, třeba v zápěstí či v rameni. Navzdory názvu se tato porucha málokdy vyskytuje u profesionálních tenistů, kteří věnují čas prevenci a protažení po sportu. Postihuje však osoby, které nemají správné pohybové návyky, a snadno se tak dopouští stranového přetěžování. Přiznejte si, kolik času denně proklikáte na myši pravou rukou?
Nepříjemné a hlavně soustavné bolesti kloubu na vnější straně lokte mohou být právě příznakem tzv. tenisového lokte. Bolest se projevuje zejména při nadměrném zatížení pohybem a při zvedání těžkých věcí. Jak už to u pohybového aparátu bývá, prevence je podstatně snazší než následná terapie. Jak tedy tomuto strašáku moderní doby předejít?
Věděli jste, že…
… kromě označení tenisový loket se můžete setkat i s pojmy loket oštěpařský či písařský? Poškození je podobné, jen postihuje jiné šlachy.
Zmrzlé rameno u diabetiků: Vyhněte se mu díky správnému nastavení ramenního kloubu
Pravidelné cvičení na ramenní kloub je důležité pro udržení jeho zdraví a mobility. Diabetes bývá jednou z příčin rozvoje některých kloubních ...
Přivodit si tenisový loket není nic složitého
Tenisový loket si můžete vyvolat zejména opakovaným drobným pohybem v oblasti loketních šlach, který přetíží svalové úpony a šlachy lokte. O které činnosti typicky jde?
- Práce se šroubovákem
- Klikání na myši
- Házení míče
- Práce s lopatou / hráběmi / rýčem
Jakmile začnete vnímat bolest při jakémkoliv repetitivním pohybu, měli byste být na pozoru. Tenisový loket se právě hlásí o vaši pozornost a je na místě zahájit prozatím samoléčbu pomocí vhodných rehabilitačních cviků. Pokud se potíže neléčí a stále přetrvají po dobu více než 6 týdnů, je namístě vyhledat lékaře.
Příznaky tenisového lokte
Jak poznat, že jsou šlachy a svalové úpony v oblasti lokte přetíženy?
- Příznaky tenisového lokte zahrnují bolest při otáčení paží, delším držení zvláště těžších předmětů nebo při ohýbání a rovnání lokte.
- Může se objevit i otok a zarudnutí v oblasti postiženého kloubu.
- Kůže v postiženém místě může být teplejší.
V případě podezření si můžete vyzkoušet autodiagnostiku tenisového lokte pomocí jednoduchého testu – tzv. stresový test třetího prstu: Zatlačte třetí prst (prostředníček) postižené končetiny proti odporu (třeba proti stěně) až do natažení ruky. V případě vystřelující bolesti zřejmě již trpíte tímto syndromem.
Zharmonizujte své čakry! Uleví se vám po psychické i fyzické stránce. Diabetici musí dát pozornost zvláště té třetí
Čakry jsou spjaty s jógovou filozofií a první zmínky o nich sahají až k nejstarším indickým textům. Verbální učení o čakrách je tak staré jako ...
Léčbu zvolte dle svých aktuálních potřeb
Léčba tenisového lokte se liší v závislosti na závažnosti příznaků. Může se jednat o:
- klidový režim,
- fyzioterapii,
- podpůrný obvaz, obinadlo, ortézu či tejp,
- úpravu prováděné aktivity a změnu techniky,
- octanové zábaly, chladivé gely a krémy na zmírnění otoků (účinné látky v těchto přípravcích jsou diklofenak, ibuprofen, naproxen),
- přírodní léčivo na otoky a bolesti svalů a šlach v podobě kostivalové šťávy,
- v závažných případech může být nutná injekce nebo chirurgický zákrok.
Vědecké studie ukazují, že fyzioterapie může být účinná při léčbě tenisového lokte. Ideální je však kombinace fyzioterapie a domácího cvičení, která přináší obvykle nejlepší výsledky. Netradiční možnosti terapie zahrnují i léčbu ultrazvukem, která byla opět prokázána jako účinnější v kombinaci se cvičením.
Domácí cvičení raději proberte s fyzioterapeutem
Cviky na tenisový loket je nutno dohodnout s odborníkem, který posoudí míru poškození a doporučí vhodnou kompenzaci. Jejich cílem je protáhnout šlachy a vyrovnat zátěž na svalové úpony. I sami doma můžete s citem vyzkoušet následující snadné cviky:
- Prsty stlačte bolavý bod na lokti a vydržte tlačit asi 10 vteřin, poté povolte a párkrát zopakujte.
- V kleku na všech čtyřech (pozice kočky) přetočte prsty rukou směrem ke kolenům, a protahujte tak vazy a šlachy předloktí. Dbejte na správné otočení loketních jamek směrem ven (od sebe).
- Přetočte paži za hlavu tak, že loket směřuje ke stropu a jemně tlačte opačnou dlaní loket dolů. Dlaň se snažte plynule sesouvat po páteři dolů.
- K protažení svalů předloktí vám poslouží i elastická guma, kterou můžete natahovat do všech směrů, a vždy vydržte v místě, kde cítíte tah v loketních úponech.
Nejlepším lékařem je včasná prevence. Vyvarujte se proto jednostrannému přetěžování paží a příliš opakovaným svalovým pohybům. Myslete na to, že mnohahodinové používání počítačové myši není přirozené a vaše lokty jím trpí! Ucítíte-li počínající symptomy tenisového lokte či jiného poškození (např. zmrzlé rameno), činnost ihned omezte a vyhledejte radu fyzioterapeuta.
Zdroje: pubmed, benu, webmd, ncbi.nlm, orp
2560