Tempeh je výbornou potravinou pro diabetiky. Zařazením do jídelníčku dodáte do těla zdravé proteiny i minerální látky

Tempeh je výbornou potravinou pro diabetiky. Zařazením do jídelníčku dodáte do těla zdravé proteiny i minerální látky
Tempeh je skvělá fermentovaná potravina, která osídlí váš trávicí systém prospěšnými bakteriemi Zdroj: Pixabay

Tempeh není jen náhražkou masa pro vegany nebo vegetariány. Diabetikům může prospět třeba jako výborný zdroj probiotik. Ta pomáhají zlepšit imunitu a snížit projevy zánětu. Jak jej v kuchyni využít?

Díky konzumaci tempehu dostanete do těla mnoho prospěšných látek, které podpoří celkovou pohodu organismu a jsou prospěšné také vaší psychické pohodě. V chladných dnech, kdy mnozí bojují se zimními splíny, může být tento zdroj vitamínů B skvělou potravinou pro zařazení do jídelníčku.

Co je tempeh a proč by vás měl zajímat?

Tempeh pohází z Indonésie. Vyrábí se z loupaných sójových bobů, které se vaří a následně podrobí procesu fermentace. Po 24 hodinách fermentace se kolem semínek objeví malé částečky bílé plísně a následně vytvoří typický bloček, který je k dostání v obchodě. Stal se oblíbeným po celém světě ve veganské a vegetariánské kuchyni, a to hned vedle tofu, které pochází z Číny a vyrábí se jiným způsobem (z vysráženého sójového mléka). Chuť tempehu je, na rozdíl od tofu, lehce kouřově oříšková, někomu může připomínat také houby a kvasnice.

Tempeh funguje jako náhražka masa, která je bohatá na rostlinné bílkoviny a kvalitní živiny.

Barva této potraviny je bílá, béžová až hnědá (pokud je uzený). Lze jej běžně koupit v supermarketech, bio obchodech. Voní po houbách a je zcela normální, že je pokrytý tenkou bělavou vrstvou. Na rozdíl od tofu nemá tempeh hladkou strukturu, ale jdou v něm vidět sójové boby. Vypadá trochu jako klasický turecký med.

Hlohy využívané v přírodním léčitelství mohou být účinné v boji s hyperglykémií

Druhy hlohů a jejich využití Hlohy patří do čeledi Rosaceae (růžovité). Hloh obecný je poměrně rozšířeným keřem na našem kontinentu a také v ...

Tempeh je bohatým zdrojem vlákniny

Konzumace tempehu může být prospěšná pro vaše zdraví, i když nejste vegani nebo vegetariáni. Lze jej zařadit jako jednu z potravin, která pomůže odlehčit organismu po náročném svátečním hodování. Navíc má poměrně dost zdravotních výhod a je prospěšný celému tělu.

Co od něho můžete čekat kromě toho, že představuje vynikající zdroj bílkovin?

  • Dodává do organismu polynasycené i mononasycené tuky.
  • Je bohatý na vitamíny a minerály, konkrétně nehemové železo, draslík, měď, fosfor a hořčík, vitamíny B3 a B12.
  • Má více vlákniny než tofu.
  • Zachovává dobré trávení a zažívání.
  • Podpoří dobrou kondici nervové soustavy a celkovou psychickou pohodu.

Tempeh jako potravina, která podpoří vaše zdraví

Tempeh funguje jako výborný zdroj rostlinných bílkovin, prospěšných lipidů, které chrání kardiovaskulární systém, a obsahuje také fytoestrogeny, takže může představovat dobrou potravinu pro eliminaci potíží spojených s menopauzou (jako třeba návaly horka), nebo jej můžete zařadit pro podporu hormonální rovnováhy před menstruací a během ní.

Jako jeden z dobrých zdrojů železa pomůže snížit riziko migrén během periody.

Má se také za to, že je tempeh jednou z dobrých potravin pro prevenci vzniku ženských onkologických onemocnění. Díky obsahu fytoestrogenů, jako je genistein, daidzein a glycitein, může snižovat riziko rakoviny prsu. Sójové proteiny představují jedinou plnou náhradu bílkovin rostlinného původu, obsahují všechny esenciální mastné kyseliny.

Jak může být konzumace tempehu prospěšná diabetikům?

  • Chrání jejich kardiovaskulární systém.
  • Díky probiotické aktivitě napomáhá vyživovat trávicí systém, má příznivé účinky na eliminaci zánětlivých reakcí v těle a podporuje zdravé imunitní odpovědi.
  • Isoflavony, které se nacházejí v tempehu a dalších sójových produktech, jsou schopny snižovat hladinu LDL cholesterolu v krvi (špatného cholesterolu) a mají pozitivní vliv na lipidovou rovnováhu.
  • Jako zdroj manganu představuje tempeh dobrého spojence pro boj s projevy hyperglykémie. Tento prvek totiž napomáhá podporovat vyrovnané hladiny cukru v krevním řečišti.
  • S vysokými hladinami cholesterolu v krvi si poradí také vitamín B3 (niacin), který je v tempehu také obsažený. Může pomoci snížit riziko infarktu myokardu nebo mozkové mrtvice.
  • Je dobrým zdrojem proteinů pro sportující diabetiky, napomáhá budování svalové hmoty.

Jídlo není jen prostředek k nasycení. Má i další životní rozměry, může být lékem

Na to, co jíte, byste si měli v rámci zachování co nejlépe fungujícího těla dávat pozor, i když se s cukrovkou zrovna neléčíte. Se vznikem té II. ...

Jak připravit tempeh?

Příprava tempehu je poměrně jednoduchá. Můžete jej grilovat jako součást burgerů, marinovat, přidávat do omáček, dá se také restovat nebo smažit. Výborně natáhne chutě koření. Hodí se i k těstovinám, do salátů, nádivek.

Při přípravě je nutné dávat pozor na to, že absorbuje poměrně hodně tuku. Pokud jej smažíte nebo restujete, počítejte s dobou pěti až deseti minut, než zhnědne a bude hezky křupavý.

Jak jej lze upravit?

  • Před smažením jej můžete marinovat v sójové omáčce a sezamovém oleji. Následně pak použít třeba do salátu.

  • Můžete jej smíchat ve woku s kořenovou a jarní cibulkou nebo pórkem.

  • Nahraďte jím maso v chilli con carne, boloňské omáčce a dalších typicky masových receptech.

  • Výborně se hodí jako příloha k rýži a zelenině.

Upozornění: Konzumace tempehu se nedoporučuje u lidí, kteří trpí alergií na sójové produkty, ženy s hormonálními patologiemi nebo při konzumaci léčiv na úpravu hormonálních hladin by měly konzumaci zvážit a konzultovat s ošetřujícím lékařem. Sójové produkty by se obecně měly konzumovat ve zdravé míře, jako součást pestré a vyvážené stravy.

Zdroje: Webmd.com, Organicfacts.net, Healthline.com, Britannica.com, Ncbi.nlm.nih.gov

5980

Diskuze k článku