Těhotenství s diabetem? Profesorka Melissa Westwoodová přichází s průlomovým objevem!

Těhotenství s diabetem? Profesorka Melissa Westwoodová přichází s průlomovým objevem!
V oboru reproduktivní medicíny se díky odvážným průkopnicím stále více prosazují ženy – vědkyně. Zdroj: Shutterstock

Na poli vědy dominují především muži, ale jsou oblasti, ve kterých dosahují jedinečných úspěchů i ženy. Jednou z nich je reproduktivní lékařství, kterému se v posledních letech věnuje stále více vědkyň. Mezinárodní den žen se slaví po celém světě 8. března a jeho cílem je upozornit na společenské, ekonomické, kulturní i politické přínosy žen všech národností. Při této příležitosti vám představujeme profesorku Melissu Westwoodovou, jejíž unikátní výzkum vnáší světlo do problematiky těhotenské cukrovky.

Vyšší hladina krevního cukru ovlivňuje funkci placenty v průběhu těhotenství. Placenta těhotných diabetiček zásobuje vyvíjející se plod příliš vysokým množstvím živin, což vede k jeho rychlejšímu růstu a větší velikosti narozeného dítěte.

Gravidita s cukrovkou je složitější, ale komplikacím lze předejít

Porod velkého potomka přináší mnohé komplikace, a to nejen samotnému dítěti, ale i matce. Porod totiž často probíhá předčasně. Dítě těhotné diabetičky má vyšší pravděpodobnost výskytu zdravotních komplikací včetně cukrovky a kardiovaskulárních poruch. Přesto však existují účinné metody, jak se komplikacím spojeným s těhotenstvím a diagnózou diabetu vyhnout. Hlavním předpokladem je pečlivě sledovat hladinu glykémie a vyhnout se jejímu kolísání.

Fenomenální objev britských vědců potěší diabetiky II. typu: nová antidiabetika s přidanou hodnotou!

Diabetes UK je známou britskou organizací podporující výzkum a vzdělávání v oblasti diabetu. V aktuální studii z ledna 2022 uveřejněné v časopise ...

Propojení diabetické neuropatie a těhotenství v unikátním výzkumu

Profesorka Melissa Westwoodová působí jako endokrinoložka na Univerzitě v Manchesteru. Začínala coby vědkyně v oblasti diabetické neuropatie, ale náhoda ji časem přivedla k reproduktivní biomedicíně, u které zůstala. Ve svém nejnovějším výzkumu financovaném společností Diabetes UK zaměřeném na diabetes v těhotenství skloubila svoje dvě oblasti působení a snaží se najít cesty, jak těhotným diabetičkám zajistit bezpečnější průběh těhotenství, porod i následnou prvotní péči o potomka.

Mláďatům myší měří diabetické parametry

Cílem právě probíhající studie je zjistit, jak vyšší hladina krevního cukru matky v počátku těhotenství ovlivňuje hladinu glykémie u potomka v průběhu jeho života. Výzkum probíhá na myších, u nichž je sledováno, jak se vyvíjí placenta, jak rozvádí živiny k plodu a jaký to má vliv na hmotnost narozených myších mláďat. Mláďata jsou vážena v pravidelných intervalech i po narození a dále jim je měřena glykémie a hladina inzulínu. Na základě tohoto modelu je poté předpovídán průběh těhotenství u ženy s cukrovkou. Výzkum se vzhledem k univerzálnosti sledovaných parametrů (hladina cukru a inzulínu) vztahuje na diabetičky I. i II. typu.

Studie profesorky Westwoodové přispěje k objasnění mechanismů, které souvisí s vysokou hladinou krevního cukru a jeho vlivem na funkci placenty. Porozumění těmto procesům umožní v budoucnu navrhnout vhodnou léčbu a opatření pro těhotné diabetičky I. i II. typu.

Zdroje: researchgate.net, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, diabetes.org.uk, thelancet.com

1027

Diskuze k článku