Těhotenskou cukrovku prý testujeme pozdě
Jihokorejští vědci zveřejnili informaci, že testy na těhotenskou cukrovku jsou v současné době prováděny příliš pozdě na to, aby adekvátně předešly zdravotním problémům matky a dítěte. Zjistili totiž, že nadměrný růst plodu, což je běžná komplikace těhotenského diabetu, začíná již několik týdnů předtím, než ženy obvykle testy podstupují.
Vzhledem k tomu, že nejlepší je zachytit vznik a rozvoj diabetu co nejdříve, provedli jihokorejští vědci nový výzkum za účasti téměř 8 000 těhotných žen. Pomocí ultrazvuku měřili u nenarozených dětí obvod břicha, velikost hlavy a délku stehenní kosti. Výsledky studie ukázaly, že u žen, kterým byla diagnostikována těhotenská cukrovka, došlo již mezi 20 a 24 těhotenským týdnem k abnormálně velkému růstu plodu v břiše, což je výrazně dříve, než je vyšetření na těhotenský diabetes běžně prováděno.
Vedoucí pracovník studie Dr. Yoo Lee Kim uvádí: „Včasný screening a pečlivé sledování případné těhotenské cukrovky je důležité především u obézních a starších matek, které spadají do rizikové skupiny těhotných žen. K prevenci poškození plodu dítěte či ohrožení těhotné matky je nezbytná včasná diagnostika gestačního diabetu, která umožňuje zavést změny vedoucích ke snížení rizika nadměrného růstu plodu, jako je například úprava stravy či vhodné cvičení na počátku těhotenství.”
748
Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno
Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný