Rady pro nastávající maminky s těhotenskou cukrovkou

Rady pro nastávající maminky s těhotenskou cukrovkou

Těhotenská cukrovka je známá také jako gestační diabetes. Jak již sám název napovídá, je podchycena lékaři právě v období gravidity ženy. Stejně jako ostatní typy diabetu, i tento typ ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Konkrétně řečeno, zvyšuje ji a tím může ovlivnit negativně těhotenství i zdravý vývoj dítěte.

I když je cukrovka v těhotenství jistou komplikací, dobrou zprávou je to, že její průběh mohou ovlivnit pozitivně samotné nastávající maminky. S výhodou bude zdravý jídelníček, dostatek pohybové aktivity i dodržování režimových opatření doporučených lékařem.

Jaké jsou rizikové faktory pro vznik těhotenské cukrovky?

Existuje několik rizikových faktorů, které mohou podnítit vznik cukrovky v těhotenství. Vyjmenujme si tedy ty nejčastější:

  • Nadváha anebo obezita: mnoho nastávajících maminek má zažito, že musí jíst do porodu „za dva“, ovšem je to jen mýtus. Udržení zdravé hmotnosti je podstatné v rámci prevence vzniku těhotenské cukrovky.
  • Nedostatek fyzické aktivity: slučuje se přímo s výše uvedenou nadváhou a obezitou. Když gravidní žena nemá žádný výdej a příjem potravy je stále dost objemný, může si zadělat na problém zvaný gestační diabetes. Proto by se budoucí matky neměly zdráhat alespoň procházet na čerstvém vzduchu několikrát denně (pokud to samozřejmě jejich stav dovoluje). Vhodné je samozřejmě i cvičení.
  • Syndrom polycystických vaječníků: způsobuje ho hormonální dysbalance (zvýšená hladina mužských hormonů v krvi). Rizikové jsou hlavně ženy s nadváhou anebo obezitou, nemoc se ale může objevit i u těch, které mají hmotnost v normě. Příznaky nemoci mohou vyústit v nejvážnějších případech až v neplodnost ženy.
  • Diabetes mellitus v rodinné anamnéze: dalším rizikovým faktorem pro vznik těhotenské cukrovky je diabetes v rodině (zpravidla u blízkých příbuzných v anamnéze – matka, otec a podobně).
  • Rasa ženy: má taktéž určitý vliv. Jisté studie přišly s tím, že černošky, hispánky, asijské a indiánské ženy mají větší riziko rozvoje gestačního diabetu.

Jaká rizika s sebou nese těhotenská cukrovka pro vyvíjející se dítě v děloze?

Těhotenská cukrovka není problematická pouze pro nastávající maminku, ale především pro vyvíjející se dítko v děloze. Nezřídka kdy u těchto žen dochází k tomu, že jejich miminko má po porodu nadměrnou hmotnost. Mezi další rizika ve vztahu k dítěti patří: nízká hladina cukru v krvi (hypoglykémie), vznik syndromu respirační tísně, obezita a diabetes 2. typu v pozdějším věku anebo smrt novorozence krátce po narození (zejména u neléčené cukrovky v těhotenství).

Jaké komplikace může během neléčené cukrovky v těhotenství pocítit sama žena?

Pokud gravidní žena svou těhotenskou cukrovku skutečně neřeší dle rad lékaře, může pocítit i konkrétní komplikace a obtíže s nemocí spojené. Zde je krátký výčet těch nejdůležitějších:

  • rozvoj hypertenze a preeklampsie
  • rozvoj diabetu 2. typu v pozdějším věku

Kromě jiného se při neléčeném gestačním diabetu zvyšuje pravděpodobnost, že dítě bude muset přijít na svět pomocí císařského řezu.

Rady a tipy pro nastávající maminky s těhotenskou cukrovkou

Ideální samozřejmě je, pokud nastávající maminka těhotenskou cukrovku vůbec nepozná. Lékaři ovšem nezaručují, že se lze nemoci zcela vyhnout. Ovšem prevence dělá mnoho, o tom žádná. Jak by si tedy měla gravidní žena počínat, aby zůstala zdravá a spolu s ní i její ještě nenarozené miminko? Zde je několik rad a tipů:

  • Myslete na zdravý jídelníček. Vhodné je do něj zakomponovat dostatečné množství vlákniny. Zaměřte se tedy na ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky. Usilujte o rozmanitost svého jídelníčku, která zajistí dostatečnou výživu a nedodá žádné prázdné kalorie.
  • Hýbejte se . I mírná pohybová aktivita může preventivně působit proti vzniku cukrovky v těhotenství. Postačí i rychlejší procházky po dobu 30 minut několikrát do týdne. Skvělou aktivitou bude třeba i plavání a jízda na kole.
  • Udržte si zdravou hmotnost a nepřibírejte více, než je nutné. Pakliže byste začali přibírat na váze velmi rychle, můžete tím zvýšit riziko těhotenské cukrovky. Zeptejte se tedy svého gynekologa, jaký je přiměřený přírůstek hmotnosti během gravidity vzhledem k vaší postavě a tělesné konstituci.

1321

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku