Technologie dávají dětem svobodu

Technologie dávají dětem svobodu

Nové technologie v léčbě diabetu přinášejí nové možnosti. Můžeme sledovat glykemie v reálném čase, monitorovat je během 24 hodin a přenášet aktuální výsledky mobilními sítěmi do jakkoli vzdálených míst. Dokonce je možné řídit dávkování inzulínu „na dálku“. To vše dává dětem mnohem větší míru svobody.

Přečtěte si, co mi napsala matka malého chlapce z naší ordinace o nových technologiích a uvidíte. Lépe bych to nenapsal. Moc jí děkuji.

Glykemie hlídáme i na dálku

„Našemu synovi je osm let. Ve 3 letech mu diagnostikovali cukrovku 1. typu. Od jeho 4 let nám pomáhá inzulinová pumpa. Hlavně její funkce spojené s využíváním senzorů a zastavováním výdeje inzulínu před blížící se hypoglykémii a výstrahy na vysoké a nízké glykemie. Největší zlepšení hodnoty glykovaného hemoglobinu jsme ale zaznamenali až nyní, při maximálním využití internetové aplikace „Nightscout“. Tu nyní od nástupu do 1. třídy využíváme nonstop. Na hodinkách vidím, jakou glykemii má syn ve škole. Pokud jsou potřeba nějaké úpravy (hlavně nedostatek inzulinu), kontaktuji jeho asistentku, která mu vyřídí, kolik si má přidat inzulínu, popřípadě jak si zvýšit bazál. Nízké glykemie řeší asistentka nebo vychovatelka již samy. Také mají k dispozici telefon i hodinky, kde se zobrazuje graf glykemií. Hodinky jsou výhodnější, protože není třeba neustále zapínat telefon, ani rušit syna při výuce kontrolováním hodnot glykemie na jeho pumpě. Nám rodičům Nightscout pomáhá při kontrolách během spánku dětí. Nemusíme reagovat až na alarmy, ale můžeme situace řešit dříve, když vidíme hodnoty glykemií na počítači. Můj syn hodně sportuje, plave a trénuje s hasiči. Při tréninku na hodinkách průběžně kontrolujeme jeho momentální glykemii a podle výsledků upravujeme (stahujeme) bazál. Jen v bazénu se tato technika využívat nedá. Pod vodou se signál nešíří. Proto měříme glykemie klasicky glukometrem. Údaje se dočtou později, a tak víme, jak na tom syn po celou dobu plavání byl a můžeme podle toho inzulin upravit příště. Další velkou pomoc máme, že Nightscout zobrazuje i další informace, nejen glykemie. Zobrazuje např. čas posledního „přepichu“, čas „nastřelení“ senzorů, hodnotu aktuálního bazálu, zasílané bolusy, zastavení výdeje inzulinu a další. Právě tím získal náš syn větší svobodu. Můžeme ho nechat doma samotného a na dálku kontrolovat nejen hodnoty jeho glykemií, ale třeba i to, zda si opravdu nezapomněl poslat inzulín. Technika se za posledních 5 let s cukrovkou hodně zdokonalila. Je nám čím dál tím větším pomocníkem. Hlavně díky ní se nám podařilo zlepšit glykovaný hemoglobin na 47 mmol/mol!. Těšíme se na další technologické novinky.“

Vítaná pomoc v léčbě

  • Používání kontinuální monitorace glykemie (CGM) nebo časté odečítání glykemie speciální čtečkou (flash glucose monitoring, FGM) umožňuje dětem a rodičům dokonalejší poznávání své cukrovky.
  • Svou práci odvádějí i individuálně nastavitelné alarmy nízkých a vysokých hodnot glykemií a nebo možnost zobrazení glykemických trendů. Pumpy bývají vybaveny funkcí dočasné zástavy podávání bazální dávky inzulinu v okamžiku blížící se hypoglykemie. Tyto funkce vítají zejména rodiče malých dětí, především během noci.
  • Kalkulátory dávek inzulinu k jídlu podle očekávaného množství požitých sacharidů bývají běžně využívány nejen u pump, ale také u tzv. flexibilního režimu léčby inzulinem. Kalkulátory pomáhají také spočítat potřebnou dávku inzulínu k úpravě hyperglykemie podle její výše a individuální citlivosti na inzulin.
  • V souvislosti s novými technologiemi musím ale připomenout i další pokroky v diabetologii, např. nové inzuliny, které také pomáhají dosahovat vynikající kompenzace cukrovky. Jde o analoga inzulínu s velice krátkým nebo naopak velmi prodlouženým účinkem. „Rychlá“ analoga téměř napodobují fyziologický účinek inzulinu potřebný ke zpracování potravy, a proto se k jídlu podávají. Jsou také s výhodou využívány v inzulinových pumpách. „Dlouhá“ analoga zajišťují bazální potřebu inzulinu, která s jídlem nesouvisí, ale je třeba na základní látkovou přeměnu v organismu, u dětí mimořádně významně na tělesný růst atd.

Stinné stránky technologií

Technologie pochopitelně mají i své slabé stránky. Je to např. nutnost stálého připojení k mobilním sítím nebo wifi, potřeba vlastnit počítač aj. Objevují se i různé technické potíže při zavádění senzorů, při jejich kalibrací či s jejich životaschopností. Může také docházet k nepříjemným kožním reakcím v souvislosti s dlouhodobějším užíváním dezinfekcí a náplastí. Řadu problémů lze ovšem řešit, proto by jejich objevení nebo dokonce jen obava z nich by neměly vést k odmítání technologických novinek.

Nevýhodou je také určitá finanční spoluúčasti rodiny. V závislosti na použitých technologiích se řádově jedná o stovky až tisíce korun měsíčně. Vše je třeba velmi zvažovat, protože s pomocí technických vymožeností, které nejsou plně zadarmo, lze dosáhnout trvale normálních nebo téměř normálních hodnot glykemie a oddálit nebo pravděpodobně i zamezit rozvoji obávaných chronických diabetických komplikací. A proto neustálé technologické zdokonalování v diabetologii vlastně stále pokračuje.

Nové technologie také vyžadují ještě intenzívnější a otevřenější spolupráci mezi dítětem, jeho rodinou a ošetřujícím týmem. Nároky na kvalitu vzájemné komunikace, informovanost, respekt a čas stoupají.

Ptejte se, co je nového!

Vývoj technologií jde velmi rychle kupředu. Stejně tak rychle se mění i vybavení, na které mají děti „nárok“ (tj., které hradí zdravotní pojišťovny) a mění se i výše případných doplatků. Ptejte se proto na vše ve své diabetologické ordinaci – jak to právě teď je a co nového se objevilo „ušité na míru“ pro vás. Přeji vám co nejlepší výsledky kontroly cukrovky a spokojenost s novými technologiemi. Jejich vývoj zdaleka nekončí, je spíše na samém začátku. V nich je budoucnost úspěšného zvládnutí nemoci.

MUDr. Jaroslav Škvor, CSc.

1289

Zdroj fotografie: Shutterstock, není-li uvedeno

Zdroj informací: archivní číslo časopisu DIAstyl, není-li uveden jiný

Diskuze k článku