Syndrom vyhoření a diabetes: Prevence je základ

Syndrom vyhoření a diabetes: Prevence je základ
Zdroj: Shutterstock

O syndromu vyhoření se často hovoří v souvislosti s přepracováním. Ovšem dostavit se může i v rámci léčby diabetu. Člověk, kterému je diagnostikovaná cukrovka, musí přijmout tento fakt na celý život. Je nucen smířit se s tím, že bude patřit do jeho života. Proces přijmutí však nemusí být snadný a může jej provázet frustrace, beznaděj a úzkost.

Jakékoliv zhoršení zdravotního stavu a vyřčení konečné diagnózy z úst odborníků, je pro pacienta velmi zatěžující. Samozřejmě záleží na tom, jak moc je nemoc vážná, jaká je prognóza a jakým způsobem se k tomu daný člověk postaví. Vždy ale může být ohrožen syndromem vyhoření. Proč tomu tak je i u diabetiků?

Na pokraji společnosti?

Diabetes I. i II. typu je určitým „strašákem“, co se týká zdraví. Lidé mohou mít zcela oprávněné obavy z celoživotních režimových opatření i léčby spojené s tímto onemocněním. Neopomenout změření krevního cukru, podání inzulínu nebo antidiabetik, neustále se hlídat v jídle, to vše může diabetika velice stresovat. Když se negativní emoce ještě vystupňují, mohou přicházet frustrace a pocit, že stojíte na pokraji společnosti a možná i propasti? Je toho zkrátka moc a vy nedokážete nebo spíš už nemáte moc sil, svou nemoc kočírovat.

Co neříkat diabetikovi? Tipy, jak se vyhnout trapné situaci během konverzace a zachovat dekórum

Komunikační šum může způsobit mnoho problémů v mezilidských vztazích. Pokud se k tomu přidá ožehavé téma, jako je chronické onemocnění, je třeba ...

Jak poznat, že jste během léčby cukrovky „vyhořeli“?

Možná se ptáte, jak syndrom vyhoření ve spojitosti s diabetem poznat. Mohou se objevit jisté příznaky, díky kterým zjistíte, zda jste v ohrožení.

  • Hněváte se na svou cukrovku, protože vás vše kolem ní vyčerpává.
  • Cítíte, že jste k ničemu a máte pocit, že svou nemoc vůbec nezvládáte. Kromě toho nemáte ani motivaci něco změnit.
  • Cíleně se vyhýbáte kontrolám u diabetologa a měření glykémie moc nedáváte (zapomínáte, nechce se vám do toho).
  • Přestali jste dbát na dietní jídelníček a pravidelně si vybíráte nezdravá a tučná jídla.
  • Cítíte se osamělí, smutní a izolovaní od společnosti.

Diabetes v mladém věku: Jak fungovat s cukrovkou ve škole a na co si dát pozor na večírku?

Pokud pijete na večírku alkohol, nelžete o tom. Nevědomost může způsobit více komplikací, než si teď dokážete vůbec představit. Cukrovka se ...

Syndrom vyhoření se může u diabetiků vyskytnout kdykoliv. Co je důležité v rámci prevence?

Pokud se ve výše uvedených projevech vidíte, neztrácejte naději a neobviňujte se. Život s diabetem není vždy snadný a někdy mohou přijít i chvíle beznaděje. Především pak tehdy, kdy se nedaří řádně nemoc kompenzovat. Důležité je, abyste se nevzdávali. Co můžete pro sebe udělat v rámci prevence syndromu vyhoření?

  1. Mějte se rádi a buďte k sobě laskaví. Nebuďte na sebe příliš přísní a stanovte si realističtější cíle, co se týká kompenzace cukrovky (hlavně, co do hodnot glykémie). Nemyslete neustále na svou nemoc a dopřejte si chvíle pro sebe. Co třeba zavítat do wellness centra na masáž či do vířivky?
  2. Hovořte o svých pocitech s diabetologem a dejte si někdy pauzu. Co to znamená v praxi? Zkuste s lékařem domluvit dočasné či trvalé změny v režimových opatřeních, samo sebou s ohledem na zdravotní stav (např. snížení frekvence měření glykémie). Pomůže vám to k tomu, abyste tak intenzivně nemuseli myslet na svou cukrovku. Smířit se však musíte s tím, že ji nikdy zcela „nevymažete“.
  3. Hledejte podporu u rodiny a přátel. Nebuďte na svá trápení a problémy sami. Snažte se se svým nejbližším okolím hovořit o svých vnitřních pocitech. Zůstaňte v sociální interakci. Izolace spíš úzkosti a deprese prohloubí.
  4. Propojte se s jinými diabetiky. To může pomoct s pocitem osamění a obavou, že se nacházíte na pokraji společnosti. Tak zjistíte, že v tom skutečně nejste sami. Je mnoho lidí na světě, kteří s cukrovkou občas zápasí stejně jako vy. Můžete si tak předávat vzájemně zkušenosti.
  5. Když máte pocit, že to sami nezvládnete, nestyďte se obrátit na psychoterapeuta či psychologa.

Autor: Bc. Iveta Reinisch, foto: Pixabay

Zdroj: Diabetes.org.uk

1389

Diskuze k článku