Syndrom suchého oka: První pomoc zvládnete doma, vážnější potíže by měl řešit lékař

Syndrom suchého oka: První pomoc zvládnete doma, vážnější potíže by měl řešit lékař
Syndrom suchého oka je častou komplikací diabetu Zdroj: Pixabay

Trápí vás škrábání, pocit suchosti, svědění či pálení očí? Možná i vy trpíte syndromem suchého oka, který je častou komplikací diabetu. Přinášíme vám přehled domácích prostředků, které můžete použít jako první pomoc při řešení suchých očí. S přetrvávajícím problémem je samozřejmě potřeba obrátit se na očního lékaře.

Syndrom suchého oka, klinicky známý jako keratoconjunctivitis sicca, se vyznačuje poruchou tvorby slzného filmu, což vede k nadměrnému vysušování spojivky a rohovky. Jde o problém, který může být v každodenním životě velmi nepříjemný. Lidé, kteří se se suchým okem potýkají dlouhodobě, mohou mít zarudlé oči, být citliví na světlo, může je trápit rozmazané vidění, případně mohou mít pocit, že jim něco uvízlo v oku. Dokonce se tento problém může paradoxně projevovat nadměrným slzením, kterým se oko brání osychání.

Příčiny syndromu suchého oka

Příčin syndromu suchého oka může být celá řada – od snížené sekrece vodní složky přes poruchu lipidové složky, poruchu vnitřní mucinové vrstvy, abnormální postavení očních víček až po špatný vliv prostředí, případně nošení kontaktních čoček.

Bazalka: Na vysoký tlak, imunitu i proti depresi. Navíc zapudí komáry a klíšťata

Bazalka (Ocimum basilicum) je aromatická bylina, která pochází z Asie a Afriky. Pokud jde o jídelníček, není nijak zvlášť bohatá na živiny, ale ...

První pomoc

Pokud vás trápí příznaky suchého oka, můžete vyzkoušet různé postupy, které by mohly potíže spojené se suchým okem zmírnit:

  • Používejte volně prodejné lubrikační oční kapky nebo gel. Volně prodejné oční kapky jsou snadným způsobem, jak zvlhčit suché oči. Je však nesmírně důležité vybrat přípravek bez konzervačních látek, které mohou oko dráždit.
  • Přiložte teplý obklad: Podle článku publikovaného v roce 2023 v odborném časopise IJO zaměřeném na oftalmologii může přikládání teplých obkladů na oči zvýšit vlhkost a podpořit produkci slz.
  • Omezte čas strávený u obrazovky: Digitální věk má i své stinné stránky. Čas strávený před obrazovkou nebo displejem je spojen se zvýšeným výskytem příznaků. Pokud vaše zaměstnání vyžaduje dlouhé hodiny práce s počítačem, zkuste si dělat časté přestávky, během nichž zrak od displeje na delší dobu odvrátíte.
  • Používejte zvlhčovač vzduchu: Zvýšení vlhkosti vzduchu je ideální prostředek proti suchým a podrážděným očím.
  • Změňte pracovní prostředí: Sezení v blízkosti ventilátoru nebo klimatizace vysušuje oči. Vyskytnou-li se u vás příznaky suchého oka, zamyslete se, zda by se vaše pracovní prostředí nedalo upravit, tak abyste se vyhnuli přímým poryvům vzduchu.
  • Přidejte na svůj jídelníček omega-3 mastné kyseliny: Podle Americké oftalmologické akademie se výsledky studií o tom, zda omega-3 mastné kyseliny mohou snížit příznaky suchých očí, různí, některé výzkumy však přinášejí slibné závěry. Nic tedy nezkazíte, když do své stravy zařadíte potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, jako jsou ořechy, semínka a mořské ryby. Omega-3 mastné kyseliny navíc přispívají ke zmírnění a prevenci celé řady dalších zdravotních potíží.
  • Zvyšte množství tekutin: Množství tekutin, které mají vaše oči k dispozici, částečně závisí na celkovém množství tekutin v těle, proto je vhodné navýšit denní příjem tekutin a dodržovat pitný režim.
  • Noste sluneční brýle: Jste-li citliví na světlo, noste sluneční brýle, a to i v interiéru.
  • Omezte alkohol: Alkohol je známý svými dehydratačními účinky. Pokud pijete alkohol, zvažte jeho omezení nebo vysazení.
  • Zaměřte se na kvalitu spánku. Špatný spánek může zhoršovat příznaky suchého oka tím, že snižuje produkci slz. Zkuste dodržovat zdravou spánkovou hygienu a uvidíte, zda příznaky suchého oka ustupují.
  • Častěji mrkejte: Chcete-li zvýšit vlhkost očí, zkuste častěji mrkat, případně vyzkoušejte oční jógu.
  • Přidejte potraviny bohaté na antioxidanty: Výzkumy spojují řadu antioxidantů, jako je lutein, zeaxantin a vitamin A, se zdravím očí. Zaměřte se na zařazování potravin bohatých na tyto živiny, jako je listová zelenina, kiwi, brokolice, mrkev, batáty a další.

Můj příběh: Díky cukrovce jsem našla novou lásku. Bývalý manžel jen zírá

„Když jsme se rozváděli, měla jsem přes osmdesát kilo. S manželem jsme už dávno žili jako bratr a sestra, nic fyzického mezi námi neproběhlo už ...

V případě chronických potíží navštivte lékaře

Suchost očí bývá často dočasným problémem. Pokud se ale vaše příznaky časem zhoršují, po několika týdnech nezmizí, ani nedojde k jejich zmírnění po vyzkoušení výše uvedených domácích prostředků, je záhodno poradit se s lékařem. Ten vám pomůže určit, zda potřebujete cílenější léčbu.

Vždy je velmi důležité, aby byla nalezena příčina tohoto stavu, a – pokud je to možné – je potřeba tuto příčinu zcela, nebo alespoň částečně odstranit a současně zahájit účinnou léčbu suchého oka. Léčba musí být komplexní. Je nutno přesně zjistit, která složka prekorneálního slzného filmu je postižena (a do jaké míry), a na základě těchto poznatků stanovit vhodnou léčbu a dávkování.

Zdroj: healthline.com, dále dle textu

4966

Diskuze k článku