Bis Bis

Syndrom neklidných nohou: Zhoršuje kvalitu života i spánku, přerůst může v depresi. Ulevit lze akupunkturou

Syndrom neklidných nohou: Zhoršuje kvalitu života i spánku, přerůst může v depresi. Ulevit lze akupunkturou
Syndrom neklidných nohou může zhoršovat kvalitu spánku i života Zdroj: Freepik/Freepik

Willis-Ekbomova choroba, RLS (z anglického Restless Legs Syndrome) nebo jednoduše syndrom neklidných nohou je onemocnění, které způsobuje nepříjemné pálení, mravenčení, brnění, svědění, či trnutí dolních končetin, a to zejména v klidovém režimu. Náchylnější jsou k němu osoby potýkající se s chronickými onemocněními, jako je diabetes, snížená funkce štítné žlázy, revmatoidní artritida, roztroušená skleróza či Parkinsonova choroba. Ulevit od nepříjemných pocitů, a zlepšit tak kvalitu života, lze režimovými opatřeními či farmakologickou léčbou, dobrým pomocníkem však může být i akupunktura.

Syndrom neklidných nohou postihuje častěji ženy

RLS neboli syndrom neklidných nohou se může projevit v jakémkoliv věku, častěji však postihuje ženy. Nejčastěji se začíná objevovat ve středním věku, kdy se týká až 10 % populace, postihnout však může i děti či těhotné ženy. U dětí je na vině nejčastěji dědičnost a rodinná anamnéza, souviset ale může i se spánkovými návyky, nedostatkem železa či s ADHD. U nastávajících maminek se často objevuje zejména ve třetím trimestru, a to u 10–27 % žen. Na vině u těhotných bývají nejčastěji hormonální změny, nedostatek železa či kyseliny listové, nebo nedostatečná fyzická aktivita. Po porodu obvykle tyto problémy odezní.

Projevy syndromu neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou je charakterizován bolestivostí, pálením, svěděním, brněním, tuhnutím či pulzováním v dolních končetinách, což vyvolává nutkavou potřebu pohybovat nohama, aby příznaky vymizely – obvykle právě pohyb, pomalá chůze či protahování pomáhají tyto příznaky redukovat. I když je tento syndrom vztahován jen k nohám, může se projevovat i v jiných částech těla – postihovat může i ruce či hlavu. Nepříjemné pocity se standardně začnou projevovat při odpočinku – tedy v době, kdy člověk déle sedí či leží. Obecně se pak příznaky zhoršují ve večerních hodinách či v noci – tento stav pak způsobuje škubání a kopání nohama během spánku, což zhoršuje kvalitu spánku, případně může vést k problémům s usínáním a nespavosti.

Projevy syndromu neklidných nohou mohou být mírné až velmi intenzivní. Obzvláště při nezvladatelných potížích, které vedou k celkovému zhoršení kvality života dané osoby, mohou tyto obtíže dokonce vyústit až v psychické problémy a deprese, proto je třeba co nejdříve vyhledat odbornou pomoc.

Bezinky právě dozrávají. Využijte plody černého bezu pro snížení inzulinové rezistence i k ochraně cév

Plody černého bezu dozrávají právě v těchto dnech. Na keřích podél cest či na okrajích lesů tak můžete nalézt drobné černé kuličky, které si ...

Příčiny RLS nejsou jednoznačné

Patofyziologie syndromu neklidných nohou není zatím zcela objasněna. Má se za to, že souvisí s nedostatkem dopaminu v mozku, který je mimo jiné zodpovědný za regulaci pohybu. Na vině však může být také genetika či některá chronická onemocnění, která mohou rozvoj RLS podpořit či zhoršit příznaky – nejčastěji se uvádí diabetes, hypotyreóza (= snížená funkce štítné žlázy), revmatoidní artritida, Parkinsonova choroba, polyneuropatie, periferní neuropatie, chronické selhávání ledvin, roztroušená skleróza či poškození nebo poranění míchy.

Ke zhoršení stavu může vést i užívání některých léků, ať už jde o léky proti nevolnosti, antipsychotika, antihistaminika či některá antidepresiva. Syndrom neklidných nohou může zhoršovat i kouření, konzumace alkoholu či nadměrný příjem kofeinu.

Na vině syndromu neklidných nohou mohou být také nízké hladiny železa v organismu – je to totiž právě železo, které je nezbytné pro správnou funkci dopaminových neuronů, a jeho nedostatek může vést k dysfunkci dopaminergního systému. V takovém případě je třeba doplnit železo pomocí potravin (např. červené maso, játra, mořské plody, ořechy, fazole, listová zelenina, červená řepa, obilné produkty aj.) či užívat doplňky s obsahem železa – ty by vám vždy měl doporučit lékař dle vaší hladiny železa, jelikož stejně jako nedostatek železa je škodlivý i jeho nadbytek, který může vést k poškození jater a dalším obtížím.

Jak ulevit od příznaků syndromu neklidných nohou

Ke zmírnění příznaků RLS lze využít nejrůznější režimová opatření, mezi která patří především pravidelná fyzická aktivita, vyvážená strava s důrazem na dostatečný příjem železa (pokud je problém v jeho nízké hladině), jakož i vitamínu B12 a kyseliny listové pro správnou funkci nervového systému a svalů, dostatečný příjem tekutin, pravidelný spánkový režim, omezení konzumace alkoholu, vyhýbání se kofeinu a samozřejmě je důležité přestat kouřit.

Pomoci mohou i masáže nohou, horké, nebo naopak studené obklady, jakož i koupele nohou.

Pokud změna režimových opatření nestačí, je třeba nasadit farmakologickou léčbu. Nejčastěji se v prvé řadě nasazují léky s obsahem dopaminergních látek, jež zvyšují hladinu dopaminu, u intenzivnějších obtíží lze využít antikonvulziva (= léky proti křečím), zklidňující léky či opiáty v případě silných bolestí.

Můj příběh: Cukrovka zničila vše, co jsme celé roky budovali. Připravila mě i o dítě

Petra (51) žila s Honzou od střední školy. Po vysoké se vzali a začali oba pracovat na své kariéře – dařilo se jim to a užívali si života naplno. ...

Doplňkovou léčbou syndromu neklidných nohou může být i akupunktura

I když jsou zatím výzkumy zaměřené na přínos léčby syndromu neklidných nohou pomocí akupunktury omezené, naznačují, že by tato léčebná praxe s tisíciletou historií mohla mít pozitivní dopad a být dobrou doplňkovou léčbou. Studie z loňského roku, která analyzovala data získaná během patnáctiletého zkoumání, zjistila, že akupunkturní léčba u osob s RLS vedla k významnému zlepšení některých faktorů, zejména pak pomáhala se zlepšením kvality spánku. K obdobným výsledkům došla i metaanalýza 18 studií z roku 2021, která naznačila, že akupunktura může být účinnou možností léčby RLS. K potvrzení těchto výsledků jsou však zapotřebí dobře navržené randomizované kontrolované studie.

Pokud byste chtěli akupunkturu vyzkoušet, je vždy třeba vyhledat skutečného odborníka, který má odpovídající lékařské vzdělání.

Při příznacích syndromu neklidných nohou vždy vyhledejte pomoc lékaře

Pokud začnete pociťovat příznaky, které signalizují syndrom neklidných nohou, tedy zejména:

  • nutkavé pocity pohybovat nohama doprovázené nepříjemnými pocity, jako je brnění, mravenčení, trhnutí či tuhnutí nohou;
  • nutkavé pocity pohybovat nohama objevující se ve večerních hodinách či v noci;
  • nutkavé pocity pohybovat nohama, které zmizí (částečně, či úplně), když se pohnete;
  • jakékoliv jiné stavy projevující se opakovanými a bolestivými křečemi v nohách či bolestmi svalů (aniž by byly způsobeny nadměrnou fyzickou aktivitou),

vždy vyhledejte pomoc lékaře. I když neexistuje žádný lék na samotný syndrom neklidných nohou, může vám lékař doporučit režimová opatření či farmakologickou léčbu, která zmírní příznaky tohoto onemocnění, a pomohou tak zlepšit kvalitu vašeho života tím, že vám uleví od bolesti, podpoří spánek a odpočinek. Pamatujte, že syndrom neklidných nohou nezmizí sám od sebe a v případě neléčených potíží se bude zhoršovat. Jeho intenzivní projevy mohou negativně ovlivnit váš spánek i každodenní fungování, způsobovat nadměrnou únavu, podráždění, a vést až k rozvoji psychických obtíží, které mohou vyústit v úzkost či deprese. Proto je důležité započít léčbu RLS zavčasu.

Zdroje: mayoclinic.org, webmd.com, neurologiepropraxi.cz, dále dle textu
Foto: Freepik

1569

Diskuze k článku